Kur të ujitni bimë të brendshme?

Bimët e brendshme duhet të ujiten herë pas here

Bimët janë aq të bukura sa të gjithë neve që i pëlqejmë me siguri na ka shkuar në mendje të dekorojmë shtëpinë me disa prej tyre, apo edhe të krijojmë, pse jo?, një kopsht të vogël me vazo. Ato mund të bëhen një ves, i bukur dhe shpërblyes, deri në atë pikë sa një ditë e blen një... dhe në fund të vitit kupton se ke përfunduar me më shumë nga sa kishe menduar fillimisht se do të kishe. Dhe sigurisht, ju bëni gjithçka që duhet për t'i bërë ato të bukura, lotimi është një nga detyrat më të rëndësishme.

Pa ujë nuk mund të jetonin, por nuk do të ishte mirë as t'i rihidratonim shumë. Duhet të gjejmë pikën e mesme, atë në të cilën toka mbahet e lagësht që të mos thahet, por të mos ngopet me ujë. Pra, le të shohim kur duhet ujitur bimët e brendshme.

Njihni klimën e shtëpisë tuaj

Drita artificiale mund të jetë e mirë për bimët

Kjo është gjëja më e rëndësishme që duhet të bëni. Mund të duket e ndërlikuar, por në realitet nuk është aq e ndërlikuar, më besoni. Dhe është ajo Duhet të mendoni se brenda shtëpisë tuaj kushtet klimatike janë të ndryshme nga ato jashtë, meqenëse era nuk fryn, dhe xhamat e dritareve lëshojnë dritë por edhe nxehtësi.

Përveç kësaj, nëse jeni në një ishull ose pranë detit, me siguri do të ketë shumë lagështi. Gjithsesi, për t'u siguruar, unë rekomandoj marrjen e një stacioni i motit në shtëpiSi esta. Shiten 15-30 euro dhe janë jashtëzakonisht të dobishme, pasi ju ndihmojnë të dini se çfarë temperaturash dhe çfarë shkalle lagështie ka në shtëpinë tuaj, diçka që do të jetë shumë e dobishme për t'u kujdesur për bimët tuaja.

Si ndikojnë kushtet klimatike të shtëpisë te bimët?

Brenda shtepise, kushtet klimatike mund të favorizojnë rritjen dhe zhvillimin e shumë bimëve. Për shembull, anthuriumet, kalatheat ose të tjerat e lindura në pyjet tropikale do të jenë shumë të bukura në një dhomë me shumë dritë (por jo të drejtpërdrejtë) dhe lagështi relative të lartë, pse? Sepse është ajo që është në habitatin e saj natyror.

Por nëse duam ta dekorojmë shtëpinë, për shembull, me një kaktus, që është një bimë që ka nevojë për shumë dritë dhe e vendosim në një dhomë ku ka pak dritë, nuk do të jetë mirë. Trupi i tij do të dobësohet, domethënë do të rritet drejt burimit më të fortë të dritës dhe ndërsa e bën këtë do të bëhet më i hollë dhe më i dobët.

Y Nëse fokusohemi te vaditja, duhet të kemi gjithmonë parasysh se dheu brenda shtëpisë do të marrë më shumë kohë për t'u tharë, pasi ajri nuk rrjedh dhe nuk ekspozohet në diell. Nëse lagështia relative është gjithashtu e lartë, ajo do të jetë edhe më e gjatë e lagësht. Për këtë arsye, njohja e klimës në shtëpi dhe e nevojave bazë të bimëve që duam të kemi është shumë, shumë e rëndësishme.

Kaliumi është shumë i rëndësishëm për bimët
Artikulli i lidhur:
Si ndikon mungesa e lagështisë tek bimët

Është e vetmja mënyrë për t'i parandaluar ata të sëmuren, sepse nëse njihen, vendosen në vendin e duhur dhe u jepet kujdesi që kanë nevojë.

Kur duhet të ujiten bimët e brendshme?

Bimët e brendshme kanë nevojë për kujdes të veçantë

Tani që e dimë se klima e shtëpisë ndikon te bimët, është koha të pyesim veten se kur duhen ujitur ato. Dhe kjo do të varet shumë nga stina e vitit në të cilën gjendemi, pasi gjatë verës toka thahet më shpejt se në dimër. Gjithashtu, kini parasysh se problemi numër 1 që mund të kenë bimët që rriten në ambiente të mbyllura është vaditja e tepërt dhe është edhe më seriozi, pasi rrënjët pësojnë dëmtime të pakthyeshme.

Pra, është detyra jonë të dimë se kur t'i ujitim bimët e brendshme nëse synojmë që ato të zgjasin një kohë të gjatë. Por për ta bërë pak më të lehtë për ta kuptuar, unë rekomandoj të bëni diçka shumë të thjeshtë: peshoni tenxheren sapo te mbaroni lotimin dhe bejeni perseri pas disa ditesh. Toka e thatë është më e lehtë se toka e lagësht, kështu që ky ndryshim në peshë do t'ju ndihmojë si udhërrëfyes.

Dhe nëse doni më shumë ndihmë, unë do t'ju them se çfarë I ujit bimët 1-2 herë në javë në pranverë dhe vjeshtë, 2-3 herë në javë gjatë verës dhe çdo 10-15 ditë në dimër.. Por është e rëndësishme të dini se temperaturat mbeten midis 10 dhe 30ºC (kjo do të varet nga stina e vitit) dhe se lagështia relative është gjithmonë e lartë pasi unë jetoj në një ishull (Majorka) dhe jam gjithashtu pranë detit.

Si t'i parandaloni që të kenë probleme me ujitjen?

Ka disa gjëra që ne mund të bëjmë që ata të mos kenë probleme. Ne i kemi thënë tashmë disa prej tyre, si peshimi i tenxheres së sapo ujitur dhe ribërja më vonë, por ka edhe më shumë:

  • Bimën do ta mbjellim në një tenxhere me vrima në bazën e saj. Nëse e bëjmë në një pa vrima, ose nëse e vendosim në një që nuk ka, uji do të jetë gjithmonë në kontakt me rrënjët dhe ato do të vdesin.
  • Ne do të vendosim një tokë të përshtatshme për të. Nëse është, për shembull, një bimë acidike, siç është kamelia ose azalea, ata do të kenë nevojë për një tokë acid, si kjo; por nëse jo, një kultivim universal do të funksionojë mirë. më shumë informacion.
  • Nëse vendosim një pjatë poshtë tenxhere, pas ujitjes duhet ta kullojmë; përndryshe do të ishte sikur ta kishim në një tenxhere pa vrima dhe bima mund të ngordhte.
  • Në momentin e ujitjes do të hedhim ujë derisa të dalë nga vrimat e kullimit për t'u siguruar që të mbetet i lagësht.

Cilat janë simptomat e mungesës ose lotimit të tepërt në bimët e brendshme?

Bimët e brendshme duhet të ujiten disa herë.

Për të përfunduar, do të themi simptomat më të zakonshme që kanë bimët kur nuk i ujitim mirë. Dhe ne do të fillojmë me mungesa e ujitjes. Këto janë: bima duket e trishtuar, gjethet e reja zverdhen dhe toka duket shumë e thatë. Në vend të kësaj, nëse merrni shumë ujë, gjethet më të vjetra do të zverdhen dhe toka, duke qenë kaq e lagësht, do të peshojë mjaft; përveç kësaj, mund të shfaqen kërpudha.

Uji i ujitjes mund të acidifikohet lehtë
Artikulli i lidhur:
Cilat janë simptomat e mungesës apo ujitjes së tepërt?

Për të bërë? Epo, nëse ai ka etje, ajo që do të bëjmë është uji, por nese po mbytet do vazhdojme ta heqim nga tenxherja dhe t'i mbeshtjellim rrenjet me leter thithese.. Atë natë do ta lëmë në një vend të thatë dhe të nesërmen në mëngjes do ta mbjellim në një vazo me tokë të re. Po kështu duhet ta trajtojmë me fungicid për të luftuar kërpudhat dhe që këtu e tutje ta ujitim më pak.

Shpresoj se ka përshtatur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.