Kur duhet ujitur palmat?

Pamje e palmës bambu

Imazh - Wikimedia / Forest & Kim Starr

Palmat, me disa përjashtime, nuk janë bimë që mund t'i rezistojnë thatësirës për një periudhë të gjatë. Dhe askush nuk do nëse rritet në një tenxhere. Por duhet të jeni të kujdesshëm, sepse edhe ajo që nuk do të durojnë është që t'u njomet rrënjët.

Për këtë arsye, unë do t'ju shpjegoj kur duhet ujitur palmat. Në këtë mënyrë, ju mund të siguroheni që bimët tuaja të jenë të hidratuara mirë.

Sa herë në javë duhet të ujisni palmat?

Ujitja e palmave duhet të jetë e moderuar

Imazhi – Flickr/Sheep»R»Us

Do të doja të isha në gjendje t'ju jap një përgjigje universale, por kur bëhet fjalë për ujitjen e bimëve, nuk ka përgjigje universaleSepse klima në Madrid, për shembull, është e ndryshme nga ajo në Karaibe. Edhe brenda së njëjtës provincë ndryshon shumë: për shembull, unë jam në ishullin Majorca dhe mund t'ju them se në disa pika në veriperëndim temperatura është rreth 4 gradë më e ulët se në zonën time, që është jugu. dhe gjithashtu bie më shumë shi. Pra, sigurisht, nëse i shtojmë thatësirën nxehtësisë tipike mesdhetare, palmat do të duhet të ujiten shpesh.

Por gjërat ndryshojnë rrënjësisht nëse bie shi shpesh aty ku jetoni, dhe gjithashtu nëse bima juaj është në tokë ose në një tenxhere. Pse? Sepse një palme që mbillet në kopsht do të ketë nevojë për më pak ujë se ajo që është në një tenxhere, për arsyen e thjeshtë se toka kërkon më shumë kohë për t'u tharë.

Pra, nuk mund të thuash sa herë duhet ta ujitësh, sepse do të varet shumë, jo vetëm nëse bie shi apo jo, por edhe nëse e ke në tenxhere apo në tokë, brenda apo jashtë. Ajo që mund t'ju them është se nëse keni dyshime, futni një shkop druri në tokë, shumë afër kërcellit të bimës. Më pas nxirreni: nëse e shihni që del me tokë të ngjitur, kjo është se është e lagur dhe për këtë arsye, nuk do të jetë e nevojshme të ujitet ende.

Pse është e rëndësishme të kontrolloni lagështinë? Sepse Mund të biem në gabim duke menduar se, për shkak se sipërfaqja e nënshtresës është e thatë, kjo do të thotë se e gjithë nënshtresa është e thatë.. Kjo nuk është gjithmonë kështu.

Është normale që të thahet më parë, sepse sipërfaqja është pjesa më e ekspozuar. Por shtresat më të brendshme kërkojnë më shumë kohë për t'u tharë. Për këtë arsye, mund të gjejmë një palmë që ka tokë të thatë vetëm në sipërfaqe, dhe rrënjët janë ende të lagura poshtë.

Cili ujë vaditës është më i miri për palmat?

E pra, Uji më i mirë për çdo bimë është uji i shiut.. Por duke supozuar se jetoni në një zonë ku nuk bie shumë shi, ose ku mund të kalojë muaj pa shi, atëherë do t'ju duhet të kërkoni alternativa. Dhe këtu janë disa opsione:

 • Ujë në shishe.
 • Uji i rubinetit nëse është i përshtatshëm për konsum njerëzor.
 • Uji i pusit me kusht që të jetë i pijshëm. Ju ndihmon gjithashtu nëse pusi është i mbyllur (d.m.th., nëse uji vjen nga një kamion cisternë).
 • Uji, pH i të cilit është midis 5 dhe 7, dhe përmbajtja e tij e gëlqeres është e ulët.

Si duhet t’i vaditni ato?

Lotimi i bimëve duhet të jetë një detyrë e rëndësishme për kopshtarin

Ka dy mënyra për të ujitur palmat:

 • Nga lart: pra derdhja e ujit në tokë.
 • Nën: vendosni një pjatë nën tenxhere dhe mbusheni.

E pra, më e përshtatshme për ujitje të palmave është e para, por ka përjashtime, pasi farat duhet të vaditen nga poshtë që të mos humbasin farat. Përveç kësaj, ka specie që, nëse temperaturat i kalojnë 30ºC në verë, vlerësojmë të keni një pjatë poshtë me pak (një shtresë të hollë) ujë, si p.sh. Arkontofeniks.

tani, Nuk rekomandoj ujitje nga poshtë, përveçse në raste të rralla për shkak të rrezikut të lartë të kalbjes së rrënjëve, duke qenë se mund të kishim tendencën të derdhim gjithnjë e më shpesh pak ujë në enë, pa kontrolluar as nëse toka është e thatë apo jo.

Por si ujitet nga lart? Epo, derdhja e ujit pranë kërcellit / trungut. Po kështu, duhet shtuar sasia e nevojshme në mënyrë që e gjithë toka të jetë e lagësht. Prandaj, nëse është në një tenxhere, do të ujitet derisa uji të dalë nga vrimat e kullimit; dhe në rast se mbillet në tokë, do të ujitet derisa të shohim se toka tashmë është shumë, shumë e lagësht.

Si të parandaloni që palmat të mos vuajnë nga uji i tepërt?

Ujitja e tepërt e palmave është shpesh një problem që i jep fund jetës. Rrënjët nuk tolerojnë mbytjen e ujit, kështu që është e rëndësishme që të merren masa parandaluese për të siguruar që ato të mos përfundojnë me gjethet e tyre plot me kërpudha:

 • Nëse do të jetë në një tenxhere: kjo duhet të ketë vrima në bazën e saj. Përveç kësaj, nuk duhet të vendosni një pjatë poshtë saj, përveç nëse ajo kullon pas çdo lotimi. Nënshtresa duhet të jetë e lehtë, me gëzof, si universale (shitet këtu) ose një për bimët e gjelbra si kjo.
 • Nëse do të jetë në tokë: toka duhet të jetë e lehtë, me kullimi i mirë. Nëse është nga ato që pellgjet lehtë, ajo që do të bëhet do të jetë një vrimë sa më e madhe (më shumë ose më pak se 1 x 1 metër) dhe do të mbushet me një përzierje torfe dhe perliti në pjesë të barabarta. Gjithashtu mund të rekomandohet shumë instalimi i një sistemi tubash kullimi në rast se dheu kërkon orë të tëra për të thithur ujin.

A është e mundur të rikuperohet një palmë që po mbytet?

Do të varet nga sa serioz është. Nëse e nxjerrim butësisht fletën e re dhe ajo del lehtësisht, atëherë nuk do të mund të bëjmë asgjë.. Por nëse është ende e gjelbër dhe mbetet e fortë, atëherë ajo që do të bëjmë është të ndalojmë lotimin, të aplikojmë fungicid sistemik dhe, nëse ka një pjatë poshtë, ta heqim atë.

A mund të bëj ndonjë gjë që të mos thahet?

Kentia mund të ketë probleme të ndryshme

Imazh - Flickr / Scot Nelson

Një problem serioz është edhe nënujimi, por jo aq shumë sa ujitja e tepërt. Në fakt, për të parandaluar tharjen e palmës, gjithçka që duhet të bëni është:

 • Nëse do të jetë në një tenxhere: sigurohuni që nënshtresa të jetë e cilësisë së mirë. Kjo duhet të jetë, siç thashë më parë, me gëzof dhe e lehtë.
 • Nëse do të jetë në tokë: Toka duhet të ketë kullim të mirë, por nuk duhet të jetë si rëra e plazhit që nuk mban lagështi. Është e rëndësishme që toka të mbetet e lagësht për një kohë.

Si të rikuperoni një palmë të thatë?

Nëse një ditë shihni se gjethet e palmës suaj fillojnë të thahen, duke filluar nga ato më të rejat, dhe nëse vëreni se toka është shumë e thatë dhe peshon pak, atëherë ajo që duhet të bëni është ta ujisni. Por nëse e keni edhe në tenxhere, zhyteni - jo bimën - në një legen me ujë për rreth njëzet minuta. Pas kësaj, ju duhet të ujisni më shpesh.

Kështu, ju do të jeni në gjendje t'i ujisni siç duhet palmat tuaja.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.