Kur lulëzon jasemini?

Jasminum multiflorum në lule

Jasmine është një alpinist ideal për të mbuluar një pjergull, një grilë, dhe madje mund të rritet në një tenxhere. Meqenëse ka një rritje mjaft të ngadaltë, mund të kontrollohet pa probleme me krasitje të vogla një ose dy herë në vit, ndryshe nga për shembull një dorëzonjë që ju duhet të prisni kërcellin shumë më shpesh.

Por ekziston një pyetje që na sulmon dhe është e mëposhtmja: Kur lulëzon jasemini? Edhe pse është një bimë shumë e lehtë për tu mirëmbajtur, e përshtatshme për fillestarët, ndonjëherë mund të duhet pak kohë për të prodhuar lulet e saj të bukura.

Si është jasemini?

Lule Jasminum polyanthum

Jasmine është një alpinist vendas në Afrikë dhe Arabi që ka gjethe jeshile të kundërta dhe lule shumë aromatike të bardha ose të verdha në varësi të varietetit. Këto mbahen të hapura për një kohë shumë të shkurtër, por sezoni i lulëzimit zgjat nga fundi i pranverës deri në fillim të vjeshtës, dhe nganjëherë, nëse koha është e butë, ajo zgjat gjatë dimrit.

Kujdesi i tij është shumë i thjeshtë, sepse vetëm ka nevojë për mbrojtje ndaj acar të fortë (mbështet deri në -6ºC), dy ose tre ujitje javore dhe një mbështetje për tu ngjitur. Por ndonjëherë mund të lindin probleme.

Meqenëse kujdesi i saj është mjaft i thjeshtë, është një bimë e përsosur për ata që nuk kanë shumë njohuri në lidhje me kopshtarinë. Pavarësisht nga besimi popullor, jasemini është një bimë më fshatar dhe shumë rezistent ndaj kushteve të pafavorshme të motit. Ka disa detaje që shtojnë tërheqjen e kësaj bime.

Bukuria e vërtetë e kësaj bime është në lulëzimin e saj. Ka shumë njerëz që nuk e dinë se kur lulëzon jasemini. Ne duhet ta dimë që, për të lulëzuar, duhet të plotësohen disa kushte specifike mjedisore. Nëse jemi rigorozë në respektimin e kujdesit që i duhet kësaj bime, jo vetëm që do të shohim se është jashtëzakonisht e bukur, por që është shumë bujare dhe ka një parfum unik që është ajo që e bën karakterizuese këtë bimë.

Para se të njihemi kur lulëzon jasemini, është interesante të dimë se ekzistojnë 200 lloje të kësaj specie, kështu që na lejon të kombinojmë lloje të ndryshme të tyre në të njëjtin vend. Isshtë një tjetër nga virtytet e kësaj bime. Mund ta shijojmë edhe në tenxhere. Vendi ku duhet të vendosim kopshtin nuk është i rëndësishëm nëse dimë se për çfarë kujdesi i duhet.

Kur lulëzon jasemini: kujdesi

Jazmin

Nëse duam të dimë se kur lulëzon jasemini dhe çfarë nevojitet në mënyrë që lulëzimi të zhvillohet në kushte të mira, duhet ta njohim mirë kujdesin. Përkundër faktit se është një familje mjaft e madhe e bimëve, i gjithë kujdesi është i njëjtë për të gjitha bimët në familje. Shumica e jasemines janë ideale për të qenë në gjendje të veshin muret, pjergullat ose ndonjë mbështetje tjetër për shkak të karakterit të tyre ngjitës. Një nga avantazhet që ka jasemini në lidhje me alpinistët e tjerë është se nuk është një bimë invazive dhe as nuk e ndërlikon jetën tonë me kujdesin që ka, pasi mund të ndodhë me dredhkë ose wisteria.

Nëse kujdesi për jaseminin është i saktë mund të shohim se mund të rritet deri në rreth 6 në lartësi. Kur pyetemi se kur të lulëzojë jasemini, mund të themi se ka një lulëzim veror. Kjo është, lulëzimi fillon të zhvillohet me mbërritjen e pranverës dhe verës. Në fund të pranverës, kur temperaturat janë tashmë më të larta dhe nuk ka rrezik të acar, lulet fillojnë të zhvillohen.

Në mënyrë që lulet të rriten mirë, nevojiten kujdeset e mëposhtme:

 • Vendndodhja: vendndodhja është thelbësore në kujdesin e jasemines. Megjithëse nuk është një nga kujdeset themelore të saj, është e vërtetë që kjo bimë kërkon ekspozim në diell të plotë. Duhet ta kuptoni që është një bimë që vjen nga klimat e nxehta, prandaj i duhet dritë që të zhvillohet mirë.
 • Temperatura: Megjithëse ka klimë të nxehtë, temperatura nuk është diçka themelore. Faleminderit ngrohtësisë, por nuk keni nevojë për temperatura shumë të ngrohta gjatë gjithë vitit. Tolerojmë temperaturat deri në - 3 gradë. Nëse zona ku jetoni zakonisht ka ngrica në dimër, është më mirë të mbroni rrënjët e saj.
 • Ujitja: Duhet të jetë mjaft e bollshme gjatë muajve të pranverës dhe verës, që është kur ata kanë muajt e rritjes dhe lulëzimit. Në mënyrë ideale, uji çdo dy deri në tre ditë dhe zvogëloni lotimin përsëri gjatë muajve të dimrit. Gjatë kësaj kohe, mjafton të ujitet kur vërejmë se toka ka filluar të thahet.
 • Kati: është një aspekt tjetër që nuk është shumë i rëndësishëm. Dhe është një fabrikë mjaft fshatar dhe rezistente. Soshtë aq e shkathët sa mund të rritet në toka të varfra. Vendi i tij ideal është një substrat universal që është i pasur me lëndë ushqyese.
 • Sistemi i kanalizimit: Ky është një nga aspektet themelore për t'u kujdesur për jaseminin. Nuk ka tolerancë ndaj pellgjeve, pasi rrënjët e saj mund të kalben lehtë. Kjo do të thotë se kemi nevojë për një tokë me kullim të mirë. Falë këtij kullimi uji i tepërt i ujitjes mund të evakuohet pa probleme.
 • Pajtimtari: Nuk është e rëndësishme vetëm të dini se kur jasemini lulëzon për të parë lulet e saj, por të përdorni mirë plehrat. Nëse duam ta shohim atë plot lule dhe të rritet mirë, duhet të vendosim plehra gjatë muajve të zhvillimit. Idealja është të aplikoni një dozë plehrash çdo muaj.

Pse nuk po lulëzon jasemini im?

Nuk është krasitur

Megjithëse lulëzon natyrshëm pa ndihmën e njeriut, mund të ndodhë që ajo të jetë "vendosur" shumë dhe të vendosë të shpenzojë energjinë e saj për rritje dhe jo aq për prodhimin e luleve. Nëse kjo është ajo që mendoni se i ka ndodhur bimës suaj, mos ngurroni të shkurtoni rrjedhjet e saj në fund të dimrit, në mënyrë që të mund të lulëzojë.

Ju keni shumë ose shumë pak ujë

Jasemini duhet të ujitet mjaft shpesh, pasi nuk i qëndron thatësirës. Por ju duhet të përpiqeni të shmangni mbushjen me ujë gjatë gjithë kohës. Ekstreme ju lëndojnë shumë, prandaj para se të vaditni, ju rekomandoj të kontrolloni lagështinë e tokës. Për ta bërë këtë, thjesht futni një shkop të hollë prej druri: nëse del i pastër kur e nxirrni, do t'ju duhet të ujitni.

Mungesa e plehut

Gjatë pranverës dhe verës duhet ta fekondoni me plehra të lëngët duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim. Po kështu, është e nevojshme që, nëse e kemi në një tenxhere, ajo le të transplantojmë tek një më i madh çdo 2 vjet, duke i vendosur substrat të ri në mënyrë që të vazhdojë të rritet.

Lule Jasminum nudiflorum

Shpresoj që këto këshilla të ndihmojnë që jasemini juaj të lulëzojë përsëri.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Liliana Giaquinto dijo

  Përshëndetje, jasemini im lulëzoi gjithmonë, duket si një pemë, por vitin e kaluar një gur ra dhe unë e bëra atë, dhe tani është plot gjethe, por nuk lulëzon.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Liliana.
   Duhet të jesh i durueshëm. Nëse ka gjethe të reja me siguri do të lulëzojë së shpejti.
   Një përshëndetje.

 2.   Nicolas dijo

  Përshëndetje, desha t'ju bëj një pyetje në lidhje me një jaseminë pelerine (lule të bardha) që kemi në familje prej vitesh. Bima është pak më shumë se 2 metra e lartë, është me të vërtetë një jasemini i madh.
  Pasi lulëzoi rregullisht si çdo vit me lulet e saj tipike me aromë të mirë, ndodhi diçka shumë e çuditshme. Sapo të mbaronte lulëzimi tipik, duhet të prisnin vitin tjetër për një tjetër, degëzat e fundme kafe filluan të dilnin, sikur të ishin vazhdim i këtyre, një lloj sythash të gjelbërta shumë të fundëm nga të cilët lulet atipike dilnin nga bima, më i vogël, me shumë më pak petale dhe me një aromë shumë të lehtë jasemini. Sipas të moshuarve në familje, është e para që ka ndodhur diçka e tillë.
  Pyetja nëse po përballemi me diçka të çuditshme apo është normale që një jasemini të lëshojë 2 lule të ndryshme?
  Faleminderit shumë për leximin dhe më vjen keq për gjatësinë e komenteve, por doja ta bëja sa më të detajuar pasi nuk mund të vendos foto.
  Pershendetje Faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Nicolas.
   Funnyshtë qesharake ajo që thua. Por më shumë sesa të jesh lule, mund të jetë që është fryt.

   Gjithsesi, nëse mund të na dërgoni një foto përmes tonës facebook. Kështu që ne mund t'ju ndihmojmë më mirë.

   Përshëndetje!

 3.   Robert Genovese dijo

  Përshëndetje, unë do të doja të di nëse vendosja e gjetheve të jaseminit në një kavanoz në tokë me kokë poshtë mund të lulëzojë bimën time të vogël të jasemines, faleminderit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hi, Roberto.

   Jo. Gjethet që janë varrosur në tokë do të dekompozohen, duke çliruar lëndët ushqyese që bima përdori për t'i bërë ato, por kjo nuk do të lulëzojë. Në fakt, nëse e keni në një tenxhere, ato gjethe mund të jenë burim infeksioni (kërpudhat më shumë se gjithçka).

   Nëse dëshironi që ajo të lulëzojë, ne ju rekomandojmë të bëni gjëra të tilla si vendosja e tij në një tenxhere më të madhe nëse keni nevojë për të, ose fekondimi në pranverë dhe verë me një pleh që stimulon lulëzimin, si ai që ata shesin. këtu.

   Përshëndetje!