Kur të mbillni një pemë limoni

Pema e limonit është një pemë frutore me gjelbërim të përhershëm

Pema e limonit është një pemë frutore shumë e dashur: prodhon fruta që, megjithëse nuk mund të konsumohen drejtpërdrejt, lëngu ka shumë përdorime në kuzhinë. Me të mund të përgatisni pije, lolini me akullore, si dhe të ëmbëlsoni pjatat. Përveç kësaj, ajo jep një hije shumë të mirë, e cila është gjithmonë shumë interesante, veçanërisht nëse jetoni në një zonë ku temperaturat rriten mbi 30ºC gjatë verës.

Duke marrë parasysh gjithë këtë, nëse po mendoni të keni një pemë frutore që është e dobishme për përgatitjen e pjatave të shijshme dhe për kopshtin, atëherë ne do të shpjegojmë kur të mbillni një pemë limoni.

Karakteristikat e pemës së limonit

Pamje e pemës së limonit

Imazh - Wikimedia / Jean-Pol GRANDMONT

Para se të futeni në temë, është interesante të dini fillimisht se si është pema në mënyrë që të dini se ku dhe si ta mbillni atë. Epo, pema e limonit, emri shkencor i së cilës është Qitro x limon, është një pemë me gjelbërim të përhershëm hibrid midis Medica e agrumeve (i njohur si qitro ose limon francez) dhe Citrus aurantium (pemë e hidhur portokalli). Zakonisht arrin një lartësi prej katër metrash, me një kurorë të hapur shumë të degëzuar. Gjethet janë alternative, lëkure, jeshile të errët.

Gjatë pranverës prodhon një numër të madh të luleve aromatike me ngjyrë të bardhë, dhe madhësi më pak se 1 centimetër. Sapo të pllenohen, fruti fillon të piqet, i cili siç e dimë është vetë limoni. Ky është i rrumbullakosur, me ngjyrë të verdhë dhe ka diametër rreth 3-4 cm. Pulpa ose mishi është i verdhë, me një shije shumë, shumë acid.

Shtë një bimë që nuk ka rrënjë invazive, kështu që mund të mbillet pranë tubave pa probleme. Edhe kështu, në mënyrë që të rritet dhe zhvillohet mirë, rekomandohet shumë që ajo të mbillet në një distancë prej të paktën tre metra nga muri dhe / ose bimë të larta, pasi përndryshe do të vinte një kohë kur nuk do të kishte mjaftueshëm hapësirë ​​për të qenë në gjendje të përhapë mirë degët e saj.

Kur të mbillni një pemë limoni?

Pyetja është, kur është koha më e mirë për ta mbjellë atë në kopsht? Duke qenë një bimë që nuk i pëlqen shumë temperaturat e ulëta, idealja është ta mbillni atë dimrin e vonshem, kur rreziku i ngricës ka kaluar. Në këtë mënyrë, ju do të jeni në gjendje të përshtateni shumë më mirë dhe më shpejt, pasi do të keni javë të nxehta dhe mot të mirë para jush.

Kështu, kur të ftohtit të kthehet përsëri, sistemi juaj rrënjor do të jetë forcuar mjaftueshëm për të qenë në gjendje ta përballoni atë pa shumë probleme. Oh dhe kujdes për të sëmundjet e pemës së limonit kjo mund të jetë shumë e rrezikshme për të.

Si të mbillni një pemë limoni?

Pema e limonit mbillet në fund të dimrit

Nëse dëshironi të mbillni një pemë limoni, ju rekomandojmë ta bëni si më poshtë:

Pemë limoni në pemishte ose kopsht

Për ta mbjellë në tokë, ndiqni këtë hap pas hapi:

Zgjidhni vendndodhjen

Siç kemi thënë, është shumë e këshillueshme që pema të jetë rreth 3 ose 4 metra nga muret, muret, bimët e larta dhe të tjerët, sepse përndryshe degët në një ose më shumë anë do të përfundonin duke u larë me to dhe ato do të dëmtoheshin . Cfare ka me shume, është një bimë që duhet të ketë rrezet e diellit direkte, idealisht gjatë gjithë ditës.

Në lidhje me tokën, ajo rritet më së miri në ato që janë paksa acidike, me një pH midis 5 dhe 6, por toleron tokat gëlqerore për sa kohë që ata kanë kullim të mirë.

Bëni vrimën e mbjelljes dhe mbusheni me tokë të mirë

Vrima ku do të mbillet duhet të jetë e madhe, të paktën 50 x 50 cm (por nëse është 1m x 1m shumë më mirë, pasi rrënjët do të kenë një kohë më të lehtë për të rifilluar rritjen e tyre pas transplantimit). Pastaj plotësojeni me tokë cilësore, si substrati universal që ata shesin këtu për shembull, deri në rreth gjysmën.

Nëse toka që keni është e pasur me lëndë organike, diçka që do ta dini të vërtetë nëse është kafe e errët / gati e zezë, mund ta përdorni të njëjtën gjë pa probleme.

Hiqni pemën e limonit nga tenxherja dhe mbillni atë në tokë

Pasi vrima të jetë gati, Timeshtë koha për të nxjerrë me kujdes pemën e limonit nga tenxherja. Nëse nuk del lehtë, shikoni nëse ka rrënjë të ngatërruara në bazën e tij dhe, në atë rast, zgjidhini ato me kujdes; nga ana tjetër, nëse nuk ka asgjë, trokitni lehtë anët e tenxheres.

Pastaj, merrni pemën nga trungu dhe hiqeni me kujdes nga ena për ta futur menjëherë në vrimë. Duhet të duket mirë, domethënë as shumë e lartë dhe as shumë e ulët. Nëse e shihni që duhet të shtoni më shumë tokë, ose përkundrazi hiqni, mos hezitoni ta bëni këtë. Mendoni se ideali është që buka e tokës ose topi i rrënjës të jetë pak më poshtë nivelit të tokës, në mënyrë që kur të vadisni, të mos humbasë ujë.

Mbaro mbushjen e vrimës

Tani e vetmja gjë që mbetet për të bërë është mbushni vrimën me papastërti. Shtoni të gjitha ato që ju mendoni se janë të nevojshme, dhe kur të mbaroni, shtypeni, gjë që do të ndihmojë që pema e limonit të attached ngjitet ’mirë në tokë, dhe rastësisht në mënyrë që të shihni nëse nevojitet më shumë tokë. Pastaj jepini një lotim të mirë.

Nëse era fryn shumë në zonën tuaj, ose nëse është një ekzemplar shumë i ri me një trung të hollë më pak se 1 cm të trashë, këshillohet të vendosni një shtyllë mbi të (ju mund t'i blini ato këtu).

Pemë limoni në vazo

Nëse keni një pemë limoni ose sapo keni blerë një të tillë dhe dëshironi ta zhvendosni atë në një tenxhere më të madhe, ndiqni këtë hap pas hapi:

Zgjidhni tenxheren e duhur

Tenxhere duhet të jetë së paku 5 ose edhe 10 centimetra më e gjerë dhe më e lartë se ajo që kishte, dhe sigurisht që duhet të ketë vrima kullimi në bazë përmes së cilave mund të dalë uji i tepërt gjatë ujitjes.

Mund të bëhet prej plastike ose argjile pa probleme. Ato plastike janë më të lira, por me kalimin e viteve ato dëmtohen veçanërisht nëse jeni në një zonë si Mesdheu, ku shkalla e insolacionit është e lartë; nga ana tjetër, ato prej balte mund të konservohen gjithmonë me një minimum mirëmbajtje.

Mbusheni me nënshtresë

Pasi ta keni, shtoni një shtresë zhavorr të trashë 2-3 cm, topa arlite ose të ngjashme, dhe pastaj mbusheni pak me nënshtresë universale të përzier me 30% perlit.

Hiqni pemën e limonit nga tenxherja dhe mbilleni në atë të re

Bëni me kujdes që të mos thyejë rrënjët. Nëse është e nevojshme, mbështeteni pak në tokë për ta bërë më të lehtë për ta hequr nga ena. Sapo ta keni nxjerrë, mbillni atë në tenxhere të re.

Sigurohuni që trungu të jetë në qendër dhe topi i rrënjës ose buka e pemës së limonit të jetë pak poshtë buzës së enës. Kompaktoni pak tokën me dorën tuaj, për shembull për të parë nëse duhet të shtoni më shumë.

Uji me ndërgjegje

Për të përfunduar, do të kesh vetëm ujë derisa uji të dalë nga vrimat e kullimit. Mos harroni ta vendosni në një ekspozim me diell.

Pema e limonit mbillet në pranverë

Shpresojmë që të ketë qenë e dobishme për ju.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.