Kur t'i vendosni farat e mbirë në diell?

Shtrati i farës duhet të jetë në vendin e duhur

Edhe pse është e vështirë të besohet, përgatitja e shtratit të farës, mbushja e tij me tokë, vendosja e farave dhe më pas vendosja e tyre në një zonë ku mund të mbijnë, është më e lehta. E komplikuara dhe, nga këndvështrimi im, më emocionuese, vjen më vonë, kur bëhet fjalë për detyrat e mirëmbajtjes për të bërë farat të mbijnë.

Mendoj se në një moment të gjithë duhet të mbjellim, çfarëdo qoftë, lule, perime ose çfarëdo që na pëlqen më shumë, sepse nuk ka asgjë si të bëjmë gjithçka që është e mundur për të ecur përpara. Tani sapo ato mbijnë, Kur duhet t'i vendosni në diell?

Cilat janë bimët që kanë nevojë për diell?

Ka shumë bimë që kanë nevojë për diell

Para se t'i përgjigjeni pyetjes fillestare, është e rëndësishme të jeni të qartë se jo të gjitha bimët janë me diell dhe as të gjitha hije. Edhe pse të gjitha farat janë në një zonë ku ka qartësi (disa më shumë se të tjerat), ka disa që duhen vendosur në vende me diell dhe të tjera përkundrazi në zona të mbrojtura.

Duke u nisur nga kjo, ne duhet të jemi të qartë se çfarë po mbjellim dhe cilat janë nevojat e tyreMeqenëse, për shembull, nëse mbjellim karafil në hije, fidanët e ardhshëm nuk do të rriten mirë nëse nuk i ekspozojmë në diell sa më shpejt të jetë e mundur. Për këtë arsye dhe që të mos lindin probleme, më poshtë do t'ju tregojmë disa bimë diellore:

 • Pemë dhe shkurre zbukuruese: shkurre trëndafili, kulpër, jargavan, bli, jacaranda, pema e dashurisë, brachychiton, flamboyant, fotinia etj. Më shumë informacion.
 • E ngrënshme dhe aromatike: pothuajse të gjitha: marule, majdanoz, piper, domate, mente, nenexhik, livando, trumzë etj. Gjithashtu praktikisht të gjitha pemët frutore, vetëm disa, si p.sh. gështenja, mund të jenë në gjysmëhije.
 • Pëllëmbët: pothuajse të gjitha, përveç Chamaedorea, Chambeyronia, Howea (kentia), Archontophoenix, Dypsis, Cyrtostachys. Më shumë informacion.
 • Lule: karafil, luledielli, calendula, impatiens, gerbera, gazania.
 • Succulents (kaktus dhe succulents): Pothuajse të gjithë sukulentët që shiten në çerdhe janë dielli, përveç Haworthia, Gasteria, Sempervivum, Sansevieria, Schlumbergera ose Epiphyllum. më shumë informacion.
 • Bimë ngjitje: jasemini, bougainvillea, wisteria, hardhi e virgjër. më shumë informacion.

Kur t'i vendosni farat e mbirë në diell?

Shtrati i farës duhet të vendoset në diell sa më shpejt të jetë e mundur

Mbi bazën se farat e bimëve që kanë nevojë vërtet për diell janë mbjellë, por për një arsye ose një tjetër shtrati i farës është vendosur në një vend të mbrojtur, si p.sh. brenda shtëpisë, ne do të duhet t'i kalojmë ato në diell sa më shpejt të jetë e mundur. Për më tepër, nuk është e nevojshme të presësh për cotyledons -janë gjethet e para-, por mund të jenë shumë më të hershme, edhe nga dita e mbjelljes.

Unë kam kultivuar bimë të të gjitha llojeve që nga viti 2006, dhe pasi kam marrë pjesë në forumin e çuditshëm të internetit dhe që kur kam filluar të punoj në këtë faqe interneti, mendoj se ndonjëherë nuk jepen të gjitha informacionet, diçka që mund të krijojë konfuzion ose të na bëjë të bëjmë gabimet. Pse po e them këtë? Mirë sepse Thuhet se farat duhet të groposen pak, gjë që është e vërtetë sepse në të kundërtën dielli mund t'i djegë, por kjo nuk do të thotë që ne duhet ta vendosim shtratin e farës në hije..

Në zonën time, në jug të Majorkës, farat e Washingtonia-s që bien në tokë mbijnë jashtëzakonisht shpejt pas shirave dhe shpesh vetëm gjethet e prindit u japin pak hije, përveçse mbulohen me pak dhe. është marrë nga era. Prandaj, dhe nga përvoja ime, mendoj se nuk është mirë të përkëdhelësh kaq shumë farat.

Kur të vendosni në diell fidanët që tashmë kanë gjethe?

Kjo është një temë prekëse, sepse fidanët me gjethe janë shumë, shumë të butë. Nëse vendosen drejtpërdrejt në diell, pa i mësuar më parë, ka shumë të ngjarë që të nesërmen të zgjohen me kërcellin e rënë dhe/ose me djegie të konsiderueshme.; Nëse kjo ndodh, do të jetë shumë e vështirë t'i rikuperoni ato.

Prandaj dhe për të parandaluar që kjo të ndodhë, ajo që ne do të bëjmë është më poshtë:

 1. Nxirreni shtratin e farës jashtë nëse e kemi në shtëpi dhe vendoseni në një vend ku ka shumë dritë, por nuk ka diell të drejtpërdrejtë.
 2. Aty do ta lëmë për një javë, në mënyrë që fidanët të kenë kohë të ambientohen.
 3. Javën e ardhshme, ne do ta vendosim shtratin e farës në një vend me diell, por vetëm për gjysmë ore ose, më së shumti, 60 minuta çdo ditë. Do ta bëjmë herët në mëngjes ose në perëndim të diellit, kur dielli nuk është më aq i fortë. Pastaj do ta kthejmë atje ku ishte.
 4. Në javën e tretë do ta vendosim 1 deri në 2 orë në diell.
 5. Dhe nga e katërta do të vazhdojmë të rrisim me 1-2 orë çdo ditë kohën e ekspozimit në diell.

Duhet të kemi durim me këtë sepse në të kundërt rrezikojmë të humbasim fidanët. Dhe, meqë ra fjala, duke folur për mbajtjen gjallë të këtyre bimëve, për të përfunduar do t'ju jap disa këshilla në mënyrë që të gjitha, ose shumica e tyre, të mund të ecin përpara.

Këshilla për kujdesin e fidanëve

Fidanët ju lejojnë të rritni shumë lloje të bimëve dhe mund të mbahen në shtëpi

Mbjellja e farave është e lehtë, por jo aq shumë t'i kalosh të gjitha muajt e parë të jetës. Prandaj, këtu është lista ime e rekomandimeve për ju:

 • Vendoseni shtratin e farës në vendin e duhur, duke marrë parasysh nevojat për dritë të bimëve: dmth, nëse mbillni ato që kanë nevojë për diell, vendoseni shtratin e farës në diell.
 • Përdorni një substrat të ri, të lehtë, me cilësi të lartë: mund të jetë një specifik për shtretërit e farës (shitet këtu), ose substrate universale si kjo për shembull.
 • Nëse mbillni pemë dhe palma, trajtojini farat me një fungicid që përmban bakër: Gjatë vitit të parë të jetës ata janë veçanërisht të prekshëm ndaj infeksioneve mykotike, por nëse trajtohen me fungicide çdo 15 ditë, shkalla e vdekshmërisë së fidanëve ulet shumë. Mund ta blini këtu.
 • Vendosni farat të ndara: mos i grumbulloni. Është shumë më mirë të mbillni një ose dy në një tenxhere, sesa 20. Mendoni se, nëse mbijnë shumë, atëherë kur i qëroni jo të gjithë do të mbijetojnë.
 • Mbajeni nënshtresën me lagështi, por jo të ngopur me ujë: Toka duhet të jetë gjithmonë e lagësht, por kurrë e ngopur me ujë. Farat kanë nevojë për lagështi që të mbijnë, ndaj ujitja duhet të kontrollohet shumë. Dhe për këtë, një matës lagështie është një ndihmë e madhe, si p.sh kjo, pasi ju duhet vetëm ta ngjisni në tokë për të ditur nëse duhet ta ujisni apo jo.

Unë shpresoj se ju duket e dobishme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jorge Rodriguez dijo

  Informacioni që na jep është shumë interesant dhe udhëzues, shpresoj të marr çdo javë të gjitha njohuritë që mund të kontribuosh. Faleminderit.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit shumë për fjalët tuaja 🙂

   Nëse nuk e keni bërë ende këtë, mund të regjistroheni në listën tonë të postimeve dhe kështu të merrni lajmet. Për ta bërë këtë, ju vetëm duhet të bëni klikoni këtu.

   Përshëndetje.