Kuriozitete të Sequoia Giant

Giganteum Sequoiadendron

Treeshtë pema më e lartë në Tokë. Sekuia gjigande Ajo admirohet dhe respektohet nga miliona njerëz në të gjithë botën, dhe madhësia e saj piramidale dhe trungu i madh janë mbresëlënëse. Për më tepër, është një specie që është shumë e vështirë për të dalë përpara pasi fara të ketë mbirë, pasi ato kanë një ritëm kaq të ngadaltë të rritjes saqë ujitja duhet të kontrollohet mirë dhe duhet të trajtohet rregullisht me fungicid për të parandaluar që kërpudhat ta vrasin atë.

Fidani që arrin të kalojë moshën një vjeçare, do të jetë ai që mund të bëhet një pemë gjigante.

Kuriozitete të Sequoia Giant

Sekoia

Një çështje e madhësisë ... dhe rrënjëve

Për të arritur një lartësi mjaft të lartë për të kapur sa më shumë dritë që është e mundur, është e nevojshme të keni një sistem rrënjor që është shumë rezistent ndaj motit të keq. Ajo me sekuatën gjigante, është. Dhe është se rrënjët e saj fillojnë nga 15 deri në 35 metra e gjate E pabesueshme e vërtetë?

Sistemi i tij rrënjor është aq i adaptueshëm, sa e ka lejuar atë të arrijë një lartësi deri në 115 metra, me një trashësi trungu nga 5 deri në 7m.

Gjeneral Sherman, qenia e gjallë me biomasën më të lartë

Kjo pemë gjendet në Pyllin Gjigand, brenda Parkut Kombëtar Sequoia, në Kaliforni. Gjenerali Sherman, siç quhet ai, është pema me biomasën më të lartë në Tokë. Nuk është se është shumë e gjatë (ka përmasa 83,8m), por ka Vëllim 1487 kub, një perimetër trungu prej 31 milion, degë deri në 40m të gjata dhe një peshë të vlerësuar prej rreth 2000 tonë. Mosha e saj është rreth 2000 vjet, domethënë është relativisht e re duke marrë parasysh se janë gjetur mostra prej 3200 vjetësh.

Ngadalë por me siguri

Sekuia gjigande rritet shumë ngadalë, me një shpejtësi prej rreth 2-5cm / vit. Por nëse rritet në habitatin e tij natyror ose në një klimë të ngjashme, domethënë me temperatura të buta dhe të ngrirë në dimër, do të ketë një shans të mirë për të mbijetuar.

Druri i kuq

A i dinit këto fakte në lidhje me Sequoia Gjigande?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jessenia dijo

  Isshtë një pemë e mrekullueshme, me madhësi mbresëlënëse

  1.    Monica Sanchez dijo

   Po është e saktë. Sekuoja është mbresëlënëse. 🙂