Lactarius semisanguifluus

kapak qumështi

Sot do të flasim për një lloj kërpudhe të ngrënshme me një cilësi të mirë. Bëhet fjalë për Lactarius semisanguifluus. Njihet gjithashtu me emrat e zakonshëm të níscalo dhe mícula. I përket familjes russulaceae dhe ka karakteristika të mira që e bëjnë atë të ngrënshëm dhe me kërkesë të lartë.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë të gjitha karakteristikat dhe vetitë e Lactarius semisanguifluus.

tipare kryesore

Lactarius semisanguifluus pleq

Kapelja e kësaj kërpudhe është me madhësi të ndryshueshme. Ka disa ekzemplarë të rritur që kanë një kapelë me një diametër që nuk i kalon 3 ose 4 centimetra, megjithëse është më e zakonshme t'i gjesh ato me një diametër ndërmjet 5 dhe 10 centimetra. Kjo masë varet nga reshjet e shiut që kanë ndodhur në sezonin e rritjes dhe nga zona e shpërndarjes së saj. Kur janë të rinj kjo kapelë ka një formë konveks. Ndërsa zhvillohen, ajo planifikon dhe qendra bëhet pak e zhytur. Më në fund, kur të arrijë moshën e pjekurisë, bëhet gyp.

Sipërfaqja e kapelës ka një pamje të matte. Ngjyra e tij është portokalli e zbehtë dhe nuk ka zona koncentrike shumë të theksuara. Ndërsa zhvillohen, ajo shpejt bëhet e gjelbër me disa nuanca gri dhe me disa zona të errëta të gjelbërta. Ata kanë një diferencë që mblidhet në mostrat e reja dhe është më e hollë dhe mjaft e rregullt kur janë të rritur. Në këtë fazë ato janë gjithashtu paksa të valëzuara.

Ka disa pllaka të tipit adnate dhe pak dekurerent. Këto tehe kanë ngjyrë portokalli të zbehtë dhe kanë lamela që shpesh dyfishohen drejt këmbës. Këto lamella kthehen në një ngjyrë të kuqe të verës në plagë kur latexi thahet. Dhe është që gjysmëanguifluusi Lactarius lëshon një lloj latex të kuqërremtë, në disa raste praktikisht mund të nxirret vazhdimisht. Kur kërpudha është në fazën e saj të të rriturve, këto tehe gjithashtu bëhen të gjelbërta. Këto janë treguese të moshës suaj.

Sa i përket këmbës, ato janë me ngjyra mjaft proporcionale dhe cilindrike me një ngjyrë të ngjashme me atë të kapelës. Nëse mund të diferencohet për nga ngjyra pasi është disi më e zbehtë. Këmba zakonisht zbutet drejt bazës dhe pak skrobikulohet. Kur është i ri është plotësisht i mbushur, por mbushet mjaft shpejt. E gjithë pjesa tjetër e carpophorus në këtë kërpudhat ka tendencë të bëhet jeshile me kalimin e kohës. Kështu tregon ai që tashmë është i rritur dhe madje edhe i moshuar.

Më në fund, mishi i tij është kompakt dhe i trashë me një ngjyrë të bardhë në qendër dhe portokalli në pjesën e periferisë. Siç e kemi përmendur më parë, ajo nxjerr një latex që nëse e shikojmë kur pritet, kjo ngjyrë portokalli karrote. Megjithatë, kur ky latex thahet për disa minuta merr një ngjyrë të kuqe të verës. Era e kësaj kërpudhe është mjaft e këndshme dhe me shije frutash dhe aroma e saj e papërpunuar është paksa e mprehtë. Kjo thartirë nuk është e pakëndshme dhe zhduket gjatë procesit të gatimit.

Habitati dhe zona e shpërndarjes së Lactarius semisanguifluus

Lactarius semisanguifluus

Chanterelle mund të gjendet në një mënyrë të zakonshme dhe të bollshme në pyjet halore. Zakonisht përhapet në pyjet ku sylvestris Pinus. Koha kur ato janë zhvilluar plotësisht është në vjeshtë. Rareshtë e rrallë t'i gjesh ato në izolim, duke qenë më e zakonshme t'i gjesh në grupe me disa ekzemplarë. Ata kanë nevojë për një tokë gëlqerore ku mund të zhvillohen në mënyrë korrekte.

Ka nga ata që pretendojnë se ka një ngrënshëm të ngjashëm me atë të Lactarius deliciosus. Habitati ku zhvillohet është një tregues i mirë për të njohur dhe mos ngatërruar me këtë specie. Mund të gjendet nga fundi i verës deri në tetor dhe nëntor. Ka një preferencë më të madhe për tokat gëlqerore dhe për rritjen nën pisha. Mund të gatuhet në skarë ose i tërë në tigan me erëza të ndryshme.

Konfuzionet e mundshme të Lactarius semisanguifluus

Kapelë Lactarius semisanguifluus

Siç kemi parë në karakteristikat, ajo është një lloj kërpudhe me një madhësi më të vogël se speciet që kemi konsideruar deri më tani nga grupi Lactarius. Këmba mund të jetë mjaft e gjatë në proporcion me kapelën. Matjet e tyre janë të ngjashme. Këto dimensione mund të na ndihmojnë ta dallojmë më lehtë këtë specie nga të tjerat.

Seksioni në të cilin del latex portokalli nuk është tipike vetëm e Lactarius semisanguifluus. Ka disa brenda këtij grupi që gjithashtu nxjerrin një latex portokalli. Prandaj, pasi ka specie që janë të ngjashme me njëra-tjetrën, ne duhet të marrim parasysh se cilën nëse duam ta zgjedhim në mënyrë selektive. Në këtë rast, Nuk është aq e rëndësishme të dini se si të bëni dallimin midis Lactarius pasi të gjithë janë të ngrënshëm megjithëse ato kanë cilësi të ndryshme. Sidoqoftë, nuk do të keni problem të gaboni kur zgjidhni një kërpudhë, sepse ato janë helmuese.

El Lactarius semisanguifluus Isshtë një specie që karakterizohet sepse kapela e saj bëhet jeshile dhe nxjerr një lateks portokalli që disa minuta më vonë bëhet një ngjyrë e kuqe e ndyrë si kur pritet ashtu edhe në pllaka. Nga ana tjetër, Lactarius sanguifluus ka lateksin e ngjyrës së verës drejtpërdrejt në prerje. Përveç kësaj, kapelja është me ngjyrë portokalli-okër dhe tehurat janë të kuqërremtë. Këto janë disa indikacione që shërbejnë për të bërë dallimin midis këtyre dy specieve.

Një tjetër nga speciet e kësaj gjinie me të cilën mund ta ngatërrojmë këtë kërpudhat është el Lactarius deliciosus. Në këtë rast gjejmë një lloj kërpudhe që ka një kapak të ndritshëm portokalli dhe nuk është mat ashtu siç është në këtë kërpudhë. Ajo gjithashtu ka një latex me ngjyrë karrota që nuk kthehet në të kuqërremtë. Nëse është e vërtetë që këto specie nuk duhet të ngatërrohen me kërpudhat toksike dhe Lactarius torminosus.

Nëse shikojmë ngjyrën e kapelës dhe ngjyrën e latexit ndërsa ajo del dhe thahet, mund të jetë mjaft e lehtë të diferencohen këto specie nga njëra-tjetra.

Unë shpresoj se me këtë informacion ju mund të mësoni më shumë rreth Lactarius semisanguifluus.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.