Lactarius salmonicolor

Ngjyra e kapelës salmon Níscalo

Sot do të flasim për një nga speciet e gjinisë Lactarius që është mjaft e kërkuar nga mbledhësit e kërpudhave. Bëhet fjalë për Lactarius salmonicolor. Nuk është shumë e lehtë të njohësh kërpudha nga grupi i shijshëm, edhe nëse ke përvojë të shkëlqyeshme në të. Sidoqoftë, në këtë artikull ne do të japim disa çelësa për identifikimin e kësaj specie, e cila gjendet në mbështetje të shumë karakteristikave që mund të vërehen.

Nëse doni të dini më shumë rreth Lactarius salmonicolor, ky është postimi juaj.

tipare kryesore

Vjelja e salmonicolor e Lactarius

Shtë një specie e kërpudhave që rritet pothuajse ekskluzivisht nën zakonin e bardhë. Nuk ka një mish që merr një ngjyrë të gjelbër. Kapelja e tij ka një diametër që sillet ndërmjet 8 dhe 15 centimetra. Sipërfaqja e saj është e tejdukshme në dukje dhe ngjyra shkon nga e verdha në portokalli. Ndonjëherë mund të gjejmë disa ekzemplarë me kapelë pothuajse rozë në stilin e salmonit, prandaj dhe emri i tyre. Nuk ka asnjë lloj njolle jeshile. Zonimi i dukshëm është i rrallë dhe nuk ka ndonjë dekoratë tipike të përzier me Lactarius deliciosus.

Ka fletë që janë bashkangjitur ose paksa dekurerente nga një dhëmb i vogël. Këto çarçafë janë mjaft të ngushtë me njëra-tjetrën dhe kanë praninë e shumë lamellave. Këto lamélula quhen edhe lamella. Lamellat janë të ndërhyrura dhe ngjyra e tyre fillimisht është portokalli. Sidoqoftë, ndërsa kërpudha rritet dhe zhvillohet, ajo mund të marrë hije të ndryshme midis trëndafilit dhe salmonit. Një nga karakteristikat që diferencon Lactarius salmonicolor të tjerët janë që lamella ka një pamje më të shkëlqyeshme se çdo specie tjetër në grupin e tyre. Më në fund, kur ato janë zhvilluar plotësisht, ato kanë pothuajse ngjyrë okër. Rareshtë e rrallë të vëresh ndonjë zbehje të gjelbër.

Sa i përket këmbës, ajo është pothuajse plotësisht e rregullt cilindrike. Ajo ka një strukturë mjaft të fortë dhe mund të bëhet shpejt e zbrazët ndërsa zhvillohet. Ngjyra është e njëjtë me kapelën, madje disi më intensive. Ndonjëherë mund të shihni disa gropa. Mishi i tij është i bardhë në pjesën qendrore dhe portokalli disi më aktiv në periferi. Dhuron një latex portokalli që kthehet në të kuqe të verës kur pritet. Isshtë një mish që ka një shije disi të hidhur.

Habitati dhe ushqyeshmëria e Lactarius salmonicolor

Karakteristikat e Lactarius salmonicolor

Siç kemi përmendur më parë, është një specie pothuajse ekskluzive që mund të gjendet nën bredhat e bardha. Ai ka nevojë për tokë graniti në vija dhe rritet gjithmonë nën bredhat. Lidhur me ushqyeshmërinë e tij, Isshtë një ekzemplar mjaft i shijshëm, por me cilësi më të keqe se ai Lactarius deliciosus.

Për shkak se gjendet vetëm nën pemë bredhi, ajo ka një burrë popullor kastilian që është níscalo bredh. Ka shumë njerëz që e njohin atë me këtë emër. Ndër të gjitha speciet që i përkasin këtij grupi që kanë latex me një ngjyrë të ngjashme me atë të karotave, ato mund të klasifikohen me vlera organoleptike të ndërmjetme. Jo se do të jetë një nga kërpudhat më të mira për nga shija, por as nuk është më e keqja.

Për t’i ngrënë, nuk këshillohet gatimi në ujë, gjë që vlen për shumë kërpudha të tjera, megjithëse në këtë rast nuk jep rezultate të mira. Normalisht, kur një kërpudhë ka një shije të keqe ndërsa është e gjallë, zakonisht gatuhet për të zgjidhur këto probleme të aromës. Përveç kësaj, kur e marrim atë në ujë, ne jemi duke shmangur që grimcat ndotëse, ose nga toka ose organizmat, mund të bëjnë dëm në konsum.

Koha e korrjes së Lactarius salmonicolor Shtë midis muajve shtator-dhjetor. Ky sezon përcaktohet nga sasia e reshjeve që kanë ndodhur në këtë kohë. Ne gjithashtu duhet të marrim parasysh temperaturën. Nëse dimrat janë shumë të ftohtë, koha në të cilën shpërndahet kjo kërpudhë është më e vogël. Nuk mbështet temperatura shumë të ulta.

Përdorimet kryesore të Lactarius salmonicolor

Lactarius salmonicolor

Ka njerëz që e duan shijen e kërpudhave dhe mezi presin sezonin e korrjes. Ka disa kërpudha që mund të rriten vullnetarisht, por ato janë shumë të rralla. Në rastin e Lactarius salmonicolor nuk është një kërpudhat që mund të kultivohet. Duhet të presësh kohën e korrjes. Kjo nuk duhet të shkaktojë asnjë zhgënjim pasi ne mund të gjejmë ekzemplarë të shkëlqyeshëm në kohët që kemi përmendur më lart.

Përdorimi kryesor është të jesh i ngrënshëm në kuzhinë dhe të përgatitësh pjata të mira me to. Mund të përgatitet në mënyrë të përsosur me kërpudha të tjera të gjinisë Lactarius, të sautuar dhe me receta të tjera tipike rajonale.

Ajo gjithmonë mund të jetojë dhe zhvillohet nën bredhin e bardhë pasi ka një marrëdhënie simbioze me të. Dhe është se ky bredh siguron lagështinë e nevojshme dhe mbrojtjen e mjedisit në mënyrë që kjo kërpudhat të mund të zhvillohet në kushte të mira.

Konfuzionet kryesore

Shtë një kërpudhë që mund të ngatërrohet me disa të tjera, veçanërisht ato të gjinisë Lactarius. Shtë mjaft e ngjashme me të gjitha speciet e kësaj gjinie që kanë një lateks të kuqërremtë. Ajo duket si Lactarius semisanguifluus latexi i së cilës është portokalli dhe merr ngjyrën e panxharit. Dallimi kryesor është se Kjo kërpudhat ka lateksin e saj që përfundimisht merr një ngjyrë të gjelbër.

Pjesa më e pagabueshme e Lactarius salmonicolor është karakteristikë që nuk bëhet e gjelbër askund. Kjo është për shkak të habitatit të tij unik nën zakonin e bardhë. Dallon kryesisht nga Lactarius deliciosus pasi kjo e fundit ka një rritje ose nën pisha dhe kapelja është e kuqe në portokalli. Ju mund të shihni se ajo ka zona koncentrike të dukshme dhe kjo i bën ata të bëjnë dallimin midis tyre.

Një specie tjetër për të cilën mund të ngatërrojmë është Lactarius deterrimus. Dallon kryesisht në atë që ka ky ekzemplar një gjelbërim të fortë të karporforit dhe ka një bredh me rritje të ulët. Kur shohim disa ekzemplarë kërpudhash nën bredhin, thjesht duhet të kuptojmë këto ndryshime të vogla për të ndarë speciet që do të mbledhim.

Siç mund ta shihni, nëse shikojmë disa nga karakteristikat kryesore të kësaj kërpudhe mund të diferencohet mjaft lehtë edhe nëse nuk jemi ekspertë. Unë shpresoj se me këtë informacion ju mund të mësoni më shumë rreth Lactarius salmonicolor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.