Lavandula x allardii

Lavandula allardi është e madhe

Imazhi - eBay

Ka disa dhjetra lloje të Lavandulës: shumë prej tyre janë të njohura, si L. lanata ose L. stoechas, dhe të tjera që nuk janë. Ky është rasti, për shembull, i protagonistit tonë: the Lavandula x allardii.

Kjo nuk gjendet në natyrë që nga ajo kohë Është një kryqëzim midis dy varieteteve bërë nga njerëzit: Lavandula gjethegjerë nga njëra anë, dhe lavandula dentata për tjetër.

Si është Lavandula x allardii?

Është një bimë që kur e shihni, dhe aq më tepër nëse e bëni në dimër, mund të mos ketë ndonjë gjë që ju tërheq veçanërisht vëmendjen, sepse sigurisht që mund të ngatërrohet me çdo lloj tjetër livande. Pse? Sepse është edhe një shkurre me gjelbërim të përhershëm (ose shkurre e rreme), e cila Ai arrin një lartësi të përafërt prej një metër, dhe ka një formë të rrumbullakosur dhe kompakte..

Gjethet e saj janë shumë të vogla, rreth një centimetër të gjata, të zgjatura dhe jeshile glaukoze. Dhe sa i përket luleve të saj, këto kur mbijnë mund të tërheqin vëmendjen më lehtë se të tjerat livando, meqenëse janë pak më të mëdha. Në fakt, Thuhet se ky hibrid është ai që prodhon më të madhin nga e gjithë gjinia. Ata mbijnë gjatë pranverës dhe verës dhe kanë ngjyrë jargavani-livando.

E gjithë bima është aromatike.

Cilat janë kujdeset për Lavandula x allardii?

Është një bimë shumë interesante, të cilën mund ta keni në vazo ose në tokë dhe për të cilën nuk do të duhet të kujdeseni shumë. Por në këtë faqe na pëlqen t'ju informojmë mirë për gjithë kujdesin që duhet t'i bëni bimëve tuaja dhe këtë herë nuk do të ishte ndryshe. Synimi:

Vend

Sapo e blini dhe sapo shkoni në shtëpi, ju duhet ta vendosni jashtë. Por jo vetëm kaq, por është gjithashtu shumë, shumë e rëndësishme që ta vendosni në një ekspozim me diell. Ndonëse mund të tolerojë pak hije, përderisa është shumë e lehtë dhe për një kohë të shkurtër, preferohet që t'i japë diell gjatë gjithë ditës në mënyrë që kërcelli i tij të mos etilojë (d.m.th. të mos zgjatet shumë në drejtimi i dritës së diellit).

Tokë ose substrat

Toka e sipërme njihet edhe si toka e sipërme

  • Tenxhere me lule: nese do ta keni ne tenxhere apo mbjelles rekomandohet te vendosni nje substrate te cilesise se mire sic jane ato qe shiten nga disa marka si p.sh. Westland, Bum ushqyesve, Lule apo të tjera. Gjithashtu, duhet të zgjidhni një me vrima në bazën e tij.
  • kopsht: Nëse keni ndërmend ta vendosni në kopshtin tuaj, toka duhet të jetë neutrale ose alkaline, argjilore dhe me kullim të mirë.

Ujitja

Kur e ujisni livandën? E vërteta është se Duhet të bëhet shumë herë pas here nëse mbillet në tokë. Duke qenë vendas i rajonit të Mesdheut, ai është më se i përgatitur për të përballuar periudha të gjata thatësire, edhe nëse përkon me verën.

Gjërat ndryshojnë pak nëse është në një tenxhere. Meqenëse sasia e tokës që keni është e kufizuar, dhe gjithashtu materiali me të cilin është bërë kontejneri mund të thithë shumë nxehtësi dhe kjo kontribuon që dheu në fjalë të thahet edhe më shpejt (gjë që ndodh me tenxhere plastike), ju do duhet të ujitet mesatarisht dy herë në javë gjatë periudhës më të ngrohtë të vitit.

Por nëse keni dyshime, gjëja më e mirë që mund të bëni është të merrni një shkop druri ose plastike dhe të shihni nëse toka është e lagur apo e thatë.

pajtimtar

Pajtimtari Rekomandohet shumë nëse keni tuajën Lavandula x allardii në vazo. Duke qenë se ka "pak" tokë (në krahasim me atë që do të kishte nëse do të mbillej në tokë), mund t'i mbarojë shpejt lëndët ushqyese, pasi rrënjët i shfrytëzojnë ato që në ditën e parë që bien në kontakt me të.

Prandaj, duhet ta paguajmë gjatë pranverës dhe deri në fillim të vjeshtës. Në këtë mënyrë, ju do të jeni në gjendje të përfitoni nga ata muaj në të cilët temperaturat janë të këndshme për t'u rritur sa më shumë që të jetë e mundur me ndihmën shtesë të kësaj. plehrash ose pleh që do ta hedhim jashtë. Por cili është produkti më i mirë për të?

Epo, meqenëse është një bimë që tërheq shumë insekte të dobishme (fluturat, bletët, etj.), Unë rekomandoj që të përdorni plehra natyralë të tilla si guano -pa përzier me plehra-, pleh algash, ose humus krimbi për shembull. Por nëse preferoni, herë pas here mund të aplikoni një pleh për bimët e gjelbra (për shitje këtu) ose universale (për shitje këtu) duke ndjekur udhëzimet për përdorim.

Transplantimi

Lavandula allardii është një bimë shumëvjeçare

Imazhi - vendas // Lavandula x allardii 'Merlo'

Transplantimi do të bëhet në pranverë, ose më së voni në fillim të verës. Dhe në çdo rast, bima duhet të ketë rrënjë që dalin nga vrimat e tenxhere, ose të paktën të kenë qenë në të për më shumë se dy ose tre vjet.

Rusticiteti

Ajo lehtë i reziston ngricave deri në -7ºC.

Po në lidhje me Lavandula x allardii?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.