lepista personata

Konfuzionet e këmbëve vjollcë

Stinët e vjeshtës dhe dimrit krijojnë kushte ideale për korrje lepista personata. Emri i saj i zakonshëm është këmbë manushaqe dhe është një nga kërpudhat më të vlerësuara në gastronomi. Falë reshjeve dhe të ftohtit që na japin vjeshta dhe dimri, kjo kërpudhë krijon kushte të mira për mbledhjen e saj të mëvonshme. Sidoqoftë, duhet të merrni parasysh disa karakteristika të veçanta që ka kjo specie. Dhe është se është një specie që është mjaft rezistente ndaj të ftohtit, kështu që mund të gjendet në zonat veriore të Spanjës.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini lepista personata atje ku mund t’i mbledhësh.

tipare kryesore

Karakteristikat e personave të Lepista

Kjo specie e kërpudhave vlerësohet shumë në gastronomi. Në mënyrë që ta shijoni me gjithë shkëlqimin e tij, nevojiten kushte specifike të trajtimit në kuzhinë në mënyrë që të ruajë të gjithë shijen e saj. Jo vetëm që ia vlen ta marrësh nga fusha dhe ta gatuash pa zhurmë të mëtejshme, por disa aspekte duhet të merren parasysh.

Emri i zakonshëm i këmbës vjollcë ka origjinën e tij, sepse, varësisht nga prirja e rrezeve të diellit, ju mund të shikoni në këmbën e saj dhe lë ton kaltërosh ose vjollcë. Megjithëse këmba e saj nuk është vjollcë, në varësi të prirjes së diellit mund të duket kështu. Nuk është një kërpudhë shumë e gjatë, megjithëse ka një pamje të fortë dhe një bazë që zgjerohet ndërsa arrin në tokë.

Brenda grupit Lepista mund të shohim se ka disa specie që lidhen me këtë në veçanti dhe se ato janë të lehta për tu ngatërruar kur jemi në mes të koleksionit. Më vonë do të përqendrohemi në konfuzionin e mundshëm.

Kapelë e lepista personata zakonisht ka diametër rreth 10 centimetra. Forma e saj është e rrafshuar dhe konveks edhe pse ka një strukturë të përafërt. Ne mund të shohim se mishi i kapelës është i përafërt kur dora kalohet mbi të dhe është mjaft e trashë. Kjo mund të na ndihmojë në identifikimin e specieve dhe të mos ngatërrohemi me një tjetër. Ngjyra e kapelës është midis bezhë dhe gri.

Blades janë të ngushtë dhe me rezistencë të madhe. Ka valë të vogla dhe është e bashkangjitur edhe në këmbë. Zakonisht kanë ngjyrë bezhë, megjithëse mund të ofrojë hije të ndryshme në varësi të prirjes së rrezeve të diellit. Mund të vijë për të ofruar ngjyra rozë ose kafe të lehta.

Sa për këmbën, ka ngjyrë të purpurt dhe identifikohet mjaft lehtë. Trupi i këmbës është mjaft i trashë dhe rezistent. Karakteristika kryesore e kësaj pjese të kërpudhave është se ajo trashet në sasi më të madhe ndërsa i afrohemi bazës. Së fundmi, mishi vlerësohet mjaft në gastronomi. Kjo sepse ka një aromë të mirë dhe shumë të lëmuar me një aromë të shkëlqyeshme të theksuar nga forca e saj. Ka një ngjyrë mishi të zbehtë dhe një pamje të bardhë.

Habitati i lepista personata

Këmba vjollcë

Kjo kërpudhë mund të korret gjatë muajve më të ftohtë të vitit. Siç e përmendëm në fillim të artikullit, duhen reshje të mjaftueshme dhe temperatura të ulëta për të nxitur rritjen dhe zhvillimin e kësaj specie. Gjatë këtyre muajve është kur ne gjejmë sasinë më të madhe të kësaj specie. Ndonjëherë mund të shohim disa ekzemplarë në fillim të dimrit që nga ajo kohë është shumë rezistent ndaj temperaturave të ulëta dhe madje edhe ngricave.

Normalisht zakonisht zhvillohet në zonat malore dhe në pyjet me pisha me dendësi alpine. Ata rriten në mënyrë spontane dhe mund të rriten vetëm dhe në grupe. Ajo që bëjnë shumica e njerëzve është mbledhja e lepista personata gjatë muajit nëntor. Kjo pasi është muaji i vitit ku ata kanë prezencën më të madhe.

Sidoqoftë, disa këmbë të mëparshme vjollcë mund të fillojnë të rriten në tetor dhe madje disa më vonë në dhjetor. Të dy mostrat më të hershme dhe ato më të fundit varen gjithashtu nga temperaturat, zona dhe reshjet ekzistuese. Për shembull, ato më të hershmet janë zhvilluar falë faktit se ka pasur një sasi më të madhe të reshjeve të bollshme gjatë muajit shtator. Nga ana tjetër, ato që janë më vonë janë ato që mund të gjenden në një mënyrë të shpërndarë në ato zona që janë më pak të ftohta në pellgun e Mesdheut.

Konfuzionet e mundshme të lepista personata

lepista personata

Brenda gjinisë së Lepista ne gjejmë specie të shumta që mund të ngatërrohen me njëra-tjetrën. Këto janë disa nga speciet më të njohura të Lepistës:

 • Lepista e qetë
 • Lepista nudo
 • lepista personata
 • Lepista e dobët
 • lepista irina
 • lepista rickenii
 • lepista luscina
 • Glaukokana Lepista

Një nga karakteristikat kryesore me të cilën mund të dalloni këmbën vjollcë është nga aroma e saj karakteristike. Dhe është se kjo erë mund të ofrojë një dallim të mirë në lidhje me kërpudhat e tjera. Ka pak specie që mund të shkaktojnë konfuzion brenda këtij grupi. Shumica, siç e kemi përmendur më parë, ato janë specie të gjinisë së tyre. Kjo është ajo ku mund të lindë ndonjë konfuzion kur bëhet fjalë për korrjen.

Një nga konfuzionet kryesore është me Lepista nudo o Glaukokana Lepista. Edhe pse këto specie kanë një kapelë pak më të lehtë, ato gjithashtu kanë një bazë vjollce. Gjëja më normale është që një person që shkon të mbledhë lepista personata arrihet rregulloni kryesisht në ngjyrën e këmbës. Nëse ka disa specie që gjithashtu kanë këtë këmbë vjollcë, mund të ngatërrohet. Shija e këtyre specieve që mund të ngatërrojë është shumë më e hidhur se ajo e Lepista personata.

La Lepista nudo Ajo paraqet më shumë konfuzion pasi që ka një bollëk më të madh sesa ajo që ne po kërkojmë. Të qenit më lehtë për tu gjetur dhe të kesh një këmbë të purpurt shkakton disa konfuzione.

E njëjta gjë vlen edhe për Lepista e qetë. Kjo specie ka këmbën me disa nuanca që ndryshojnë midis blusë dhe vjollcës. Nëse nuk duam të ngatërrohemi me lepista personata duhet të shikojmë disa detaje teknike si ato që përmendëm në përshkrim.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për kërpudhat Lepista personata.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.