E verdha në vazo (Leucocoprinus birnbaumii)

Pamje e kërpudhave Leucocoprinus bimbaumii

Imazh - Wikimedia / Rae Allen nga Brisbane, Australi

Bota e kërpudhave është shumë e gjerë, aq sa shumë njerëz janë kurioz të njohin llojet e ndryshme. Dhe ka disa që janë vërtet të veçanta, si ato Leucocoprinus birnbaumii.

Ky emër ndoshta nuk ju thotë shumë, por po sikur t'ju them se njihet si e verdhë në tenxhere? Gjëja mund të ndryshojë; Në çdo rast, që të mos ketë dyshim, do t'ju them cilat janë karakteristikat e tij dhe ku ndodhet.

Origjina dhe karakteristikat

Pamje e Leucocoprinus bimbaumii

Imazh - Wikimedia / Zinnmann

Shtë një specie e kërpudhave vendase në rajonet tropikale dhe subtropikale të Amerikës, por është shumë i shpeshtë edhe në serra dhe në vazo që janë në klimë të butë. Emri i tij shkencor është, siç thamë, Leucocoprinus birnbaumii, dhe karakterizohet nga pasja e një trupi të verdhë, prandaj quhet e verdhë në vazo.

Kapelja ka diametër deri në 10 cm, dhe përvetëson një formë kampanule në formë konike të zgjatur. Kutikula ka luspa shumë të imta, me ngjyrë të verdhë të verdhë në të artë. Këmba është cilindrike, e verdhë limoni, me një bazë të fryrë. Ndërsa plaket, ose nëse manipulohet, pjesa e poshtme errësohet.

Ableshtë e ngrënshme?

jo. Mishi lëshon një erë disi të pakëndshme dhe megjithëse shija është e ëmbël, mund të shkaktojë probleme me stomakun.

Kontrolli i Leucocoprinus birnbaumii në serra dhe vazo

E verdha në vazo, një kërpudhë e zakonshme në serra

Imazh - Wikimedia / Ryan Van Gelder

Kërpudhat shfaqen kur lagështia është shumë e lartë dhe temperaturat janë të ngrohta. Prandaj, nëse i mbingarkojmë bimët ose nëse i mbajmë në një vend të mbyllur si një serë, shanset që ato të shfaqen janë mjaft të mëdha. Kështu që, duhet pasur kujdes për ujin vetëm kur është e nevojshme, dhe gjithashtu këshillohet që të bëhen trajtime parandaluese me bakër ose squfur pluhur (mund ta merrni këtu) që të mos shfaqen.

Ka qenë e dobishme për ju? 🙂


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Joan dijo

  Unë kam nenexhik në vazo dhe janë shfaqur kërpudha të verdha, dua të di nëse e kanë ndotur tokën dhe bimën e mentës, nëse duhet
  hiqni qafe tenxheren me të gjitha përmbajtjet e saj.
  Ju falenderoj paraprakisht.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Juana.
   Jo mos u shqeteso. Këto kërpudha janë shumë të zakonshme në tenxhere, dhe shfaqen kur lagështia e ambientit dhe / ose tokës është e lartë. Këtu keni me shume informacion.

   Këshilla ime është që ju të trajtoni me fungicid për të parandaluar, por djali, ato nuk janë një problem serioz. Se po, ju ujiteni pak nenexhik, rreth 2 ose 3 herë në verë dhe një herë në javë pjesën tjetër të vitit. Reziston mirë ndaj thatësirës, ​​jo ndaj ujit të tepërt.

   Përshëndetje!

 2.   Joseph Becerra dijo

  “Në fakt, si rregull – mund të ketë përjashtime – çdo kërpudha me ngjyrë të ndezur është helmuese ose toksike”.
  Në mykologji nuk ka STANDARD që tregon se një specie është toksike ose jo, aq më pak ngjyrat; ka lloje vdekjeprurëse të ngjyrave të zbehta si Amanita verna, Amanita phalloides, Amanita virosa dhe disa lloje Lepiotas, dhe shumë të tjera shumë toksike gjithashtu me ngjyra të zbehta si Entoloma sinuatum për të përmendur disa, dhe ka shumë lloje ngjyrash të ndezura që janë të ngrënshëm, Lacterius spp, Amanita caesarea, Chroogomphus spp, Chantarellus spp… dhe shumë të tjera. Si adhurues i mykologjisë, ju këshilloj ta hiqni atë koment nga artikulli juaj për të shmangur konfuzionin e mundshëm për lexuesit tuaj.
  të fala
  Joseph Becerra

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit shumë, José Becerra.
   Ne e ndryshojmë atë.

   Një përshëndetje.