Llojet e afideve

Ka shumë lloje të afideve

Imazh - Wikimedia / Rego Korosi

Afidet janë një nga dëmtuesit që sulmojnë më shpesh bimët, si brenda ashtu edhe jashtë. Ata janë parazitë të vegjël, mezi gjysmë centimetri të gjatë dhe ushqehen me lëngjet e gjetheve dhe luleve, e ndonjëherë edhe me degë që janë ende të gjelbra.

Por megjithëse mund të na duken të gjithë njësoj, dihet se ka më shumë se 4000 lloje afidesh. Ato gjenden pothuajse në të gjitha rajonet e ngrohta dhe të buta të botës, gjë që i bën ato një kërcënim për bimët, veçanërisht për ato më të rejat.

Cilat janë llojet më të njohura të afideve?

Duke folur për të gjitha llojet e afideve do të na jepte një libër, kështu që ne do t'ju tregojmë më të zakonshmet në mënyrë që t'i identifikoni ato në rast se prekin bimët tuaja:

Afida e fasules së zezë (Aphis Fabae)

Afidet e zeza janë të vogla

Është një lloj afidi që besohet se është vendas në Evropë dhe Azi, megjithëse është natyralizuar në të gjithë botën. Siç sugjeron emri i zakonshëm, trupi i tij është i zi, dhe ka këmbë të bardha dhe të zeza. Por përveçse ndikon në fasulet, mund ta gjejmë edhe në shumë lloje të tjera bimësh.

Si një fakt kurioz, duhet thënë se është migrues. Një ekip entomologësh zbuloi se një popullatë e këtyre afideve shfaqet në Francë në fillim të verës dhe se në fund të atij sezoni ata zhvendosen në Skoci (keni më shumë informacion këtu).

Afidë pambuku (Aphis gossypii)

Afidi i pambukut ndikon gjithashtu në hibiscus

Imazh - Wikimedia / S. Rae

Afida e pambukut është një insekt i vogël që gjendet veçanërisht në rajonet tropikale të Amerikës, Azisë Qendrore dhe në rajonet e buta / të ngrohta të Evropës. Kanë një trup të rrumbullakosur, me ngjyrë të verdhë ose jeshile të errët dhe janë të gjata rreth 2 milimetra.

Është një dëmtues i zakonshëm në bimët e kopshtarisë, si shalqiri, kastraveci, pjepri, kungulli dhe. agrume (portokalli, limon, mandarinë, etj.). Por dëmton edhe hibiskusin dhe, si mund të ishte ndryshe, pambukun.

Afidë oleander (Aphis nerii)

Afidi i oleanderit është i verdhë

Imazh - Wikimedia / harum.koh

Afida e oleanderit Ka ngjyrë portokalli-verdhë dhe ka një madhësi rreth 2 milimetra. Mendohet se e ka origjinën në rajonin e Mesdheut, pasi si bimë pritëse kryesore e ka oleandrin. Por meqenëse kjo është një bimë kaq e dashur në kopshte, dëmtuesi është futur aksidentalisht në vende të tjera.

Përveçse ndikon në Oleandër Nerium, shkakton edhe demtime te dipladenia, plumeria, vincas; dhe ndonjëherë gjendet në agrumet, euforbitë, kampanula dhe asteraceae.

Afida e mollës (Aphispomi)

Aphis pomi është një lloj afidi

Imazhi - biolib.cz

kjo Është një aphid jeshil që ka një trup në formë dardhe. Është vendas në Evropë, por është futur në vende të tjera, si Amerika e Veriut, Azia Perëndimore, India, Pakistani dhe Izraeli.

Bima e saj e preferuar pritëse është molla, por dëmton edhe dardhën, Medlarja evropiane, ftua, shkurre trëndafili, spiraea dhe murriz.

Afidë agrume jeshile (Aphis spiraecola)

Aphis spiraecola është një lloj afidi jeshil

Imazhi - Wikimedia / Marco de Haas

Afidi i gjelbër i agrumeve Është një insekt me trup të rrumbullakët, të gjelbër dhe me këmbë të zeza.. Ashtu si afidet e tjera, ai mund të transmetojë viruse të ndryshme, më shqetësuesi është virusi i trishtimit të agrumeve, i cili mund të vrasë bimët e prekura.

Përveç këtyre pemëve frutore, ushqehet edhe me shkurre trëndafili, pjeshkë, dardhë, bajame, medlar, kajsi e të tjera. Rosaceae, si dhe asteraceae dhe Umbelliferae.

Afida e lakrës (Brevicoryne Brassicae)

Afidi i lakrës është dylli

imazh - Flickr / Ferran Turmo Gort

Është një lloj afidi me origjinë nga Evropa, prej nga është futur edhe në vende të tjera të botës. Ka një trup gri-jeshile i cili mbulohet nga një sekret dylli., gjë që e bën atë të duket gri në të bardhë.

Edhe pse shumohet me shpejtësi, ai ushqehet vetëm me bimë të familjes Brassicaceae, pra me lakër, lulelakër, brokoli, rrepkë etj.

Afida e mollës hirit (Dysaphis plantaginea)

Ka shumë lloje të afideve

Imazhi - Wikimedia / Zapote

Afidi i hirit të pemës së mollës është vendas në Evropë, por sot është e mundur të shihet praktikisht në të gjithë botën, përveç Australisë. Ka rreth 2-2,6 milimetra, dhe ka një trup rozë në gri në blu të errët të mbuluar nga një dyll pluhur.

Përdorni pemë mollë si bimë pritëse kryesore, megjithëse vërehet edhe në ato të gjinisë Plantago.

Afidë miell kumbulle (Hyalopterus pruni)

Afidet mund të jenë kafe

Imazhi - Flickr / Gilles San Martin

Ky është një lloj aphidi vendas në Evropë që ka një trup të gjelbër të zbehtë ose kafe të veshur me një pluhur të bardhë dylli. Është rreth 2-3 milimetra dhe shumohet me shpejtësi të jashtëzakonshme.

Dëmton të gjitha bimët e gjinisë Prunus, veçanërisht kumbulla, e cila është bima kryesore e saj pritëse.

Çfarë dëmi shkaktojnë?

Edhe pse ka shumë lloje afidesh, të gjitha ato shkaktojnë të njëjtin dëm dhe luftohen në të njëjtën mënyrë. Përpara se të kalojmë në trajtimet që duhet të aplikojmë për bimët e prekura, le të shohim se cilat janë dëmet që shkaktojnë:

  • Sythat e luleve nuk hapen dhe përfundojnë duke rënë.
  • Gjethet kanë njolla të çngjyrosura (në disa raste marrin ngjyrë të kuqërremtë) në zonat ku ka afide.
  • Rënia e gjetheve.
  • Shfaqja e milingonave dhe/ose e kërpudhave të theksuara, si pasojë e vesës së mjaltit të sekretuar nga afidet.

Si i luftoni afidet?

Mund të bëhet me trajtime ekologjike dhe kimike. Nëse dëmtuesi nuk është i përhapur dhe/ose bima është e vogël, rekomandojmë aplikimin e tokës diatomike., i cili është një insekticid natyral dhe shumë efektiv. Në video shpjegojmë se si aplikohet. Gjithashtu, nëse keni mundësi, është shumë interesante të rritni mollëkuqe, pasi ato ushqehen me këto insekte.

Në rast se është i madh, ose preferohet të përdoren kimikate, substancat aktive më efektive janë cipermetrina, klorpirifos dhe deltametrina.. Por po, ka mundësi që disa prej tyre të mos lejohen në vendin tuaj ose të jetë e nevojshme të keni një kartë përdoruesi të produkteve fitosanitare, ndaj është e rëndësishme që të informoheni në një fidanishte në zonën tuaj përpara se të blini produktin.

A i njihnit këto lloje afidesh?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.