Llojet e kërpudhave të ngrënshme në Spanjë

Llojet e kërpudhave të ngrënshme në Spanjë

Në Spanjë një aktivitet mjaft i përhapur në të gjithë gadishullin është mbledhja e kërpudhave. Ky lloj aktiviteti mund të ketë disa rreziqe nëse nuk dihet mirë për speciet që po mbledhim. Dhe kjo sepse ekzistojnë lloje të shumta të kërpudhave helmuese që gabimisht mund t’i marrim sikur të ishin kërpudha të ngrënshme. Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë janë llojet e kërpudhave të ngrënshme në Spanjë.

Nëse doni të mësoni për llojet e ndryshme të kërpudhave të ngrënshme në Spanjë në mënyrë që të bëni një korrje të mirë, ky është postimi juaj.

Si të dalloni një kërpudhë helmuese nga ajo e ngrënshme

Kërpudha helmuese

Gjëja e parë që duhet të dimë më lart është të dallojmë një kërpudhë të ngrënshme nga një helmuese. Midis këtyre llojeve të kërpudhave ka disa karakteristika të përbashkëta që mund të na ndihmojnë t'i dallojmë ato në shikim të parë. Si karakteristikë kryesore kemi atë kërpudhat e ngrënshme zakonisht kanë luspa dhe janë të klasës së bazidiomyceteve. Për të dalluar kërpudhat që janë të ngrënshëm nga ato nuk mjafton të shikosh sporet që janë brenda luspave të tyre.

Sporet janë ato pjesë të kërpudhave që i lejojnë ata të shumohen dhe të rriten përsëri pranë të parëve. Ne gjithashtu duhet të kërkojmë disa lëngje, aroma dhe hije të secilit lloj të kërpudhave. Një nga aspektet që mund të na ndihmojë të bëjmë dallimin midis një kërpudhe të ngrënshme dhe helmuese është lloji i habitateve ku po zhvillohet, si dhe sezoni.

Ne duhet të bëjmë një zgjedhje midis kërpudhave që kanë një bazë dhe një kapelë dhe atyre që nuk kanë. Ka disa kërpudha që kanë kapak dhe kapak dhe janë mjaft toksike. Këto janë ato që kanë formën e zorrëve ose trurit në pjesën e kokës. Shumica e kërpudhave toksike prishen si fibra kur hapemi për të hequr mishin e tyre.

Ngjyra e sporeve është gjithashtu një faktor përcaktues, edhe pse është më e vështirë ta njohësh atë. Për të njohur gjendjen, ishte e nevojshme të lejohej që sporet të vendoseshin në një letër kryesore, e cila ngjyros lamellat e mostrave të pjekura.

Ne do t'ju japim një listë të kërpudhave që janë më të zakonshmet në Spanjë dhe që janë të ngrënshme.

Llojet e kërpudhave të ngrënshme në Spanjë

Kërpudha e egër

Kërpudha e egër

Roomshtë kërpudha më e njohur për ngrënie që mblidhet në Spanjë. Ajo paraqet një larmi që e gjejmë me një kapelë të bardhë që priret drejt toneve gri ose rozë. Ajo ka një madhësi që varion midis 3 dhe 12 centimetra në diametër. Thikat kanë një ngjyrë të bardhë rozë dhe evoluojnë në një ngjyrë kafe të zezë dhe të zezë ndërsa zhvillohen dhe piqen.

Shije mjaft e bukur dhe erë të mirë. Zakonisht shfaqet në fillim të pranverës dhe zgjat deri në fund të vjeshtës. Ekosistemet ku ne mund t'i mbledhim ato janë në livadhe dhe kullota. Në të gjitha varietetet e ngrënshme të kërpudhave të egra të gjinisë Agaricus, rekomandohet që të mos mblidhen kërpudhat që janë tashmë të pjekura dhe që kanë fletë të zeza. Kjo është bërë për të shmangur problemet e tretjes kur e hamë.

Kapuçino

Ky lloj kërpudhash konsiderohet nga shumë njerëz si një nga llojet më të mira të kërpudhave të ngrënshme në Spanjë. Ka një aromë të hollë dhe mund të konsumohet në mënyra të ndryshme. Ka një kapelë mjaft të madhe dhe ka një diametër që varion midis 8 dhe 25 centimetra. Siç tregon emri i saj, ajo ka një ngjyrë portokalli që ndonjëherë duhet të jetë e verdhë. Thikat kanë një ngjyrë të verdhë të zbehtë që kalon në një të verdhë të artë ndërsa ato zhvillohen dhe piqen. Ato janë mjaft të shumta dhe të gjera.

Koha e korrjes së Oronja është që nga fillimi i vjeshtës dhe mund t'i gjejmë në pyjet e lisit të lisit dhe lisit të tapës. Preferon toka gëlqerore dhe mund të rritet nën pemë gështenje dhe lisi.

boletus edulis

boletus edulis

Shtë një nga kërpudhat më të njohura të gjinisë Boletus. Shtë një kërpudhë me konsideratë të shkëlqyeshme për ata që janë të dashur për mbledhjen e kërpudhave dhe për kuzhinierët profesionistë. Çelësi i famës së saj është se ajo ka një shije mjaft të ëmbël, strukturë të mirë dhe qëndrueshmëri. Normalisht ka një ngjyrë të ndryshueshme që ndryshon nga e bardha kur është e re dhe përfundon me një ton më kafe ndërsa zhvillohet plotësisht. Një tipar që shërben për të diferencuar atë nga pjesa tjetër është se kutikula e saj është e trashë.

Faza ku ne mund të mbledhim boletus edulis es nga fundi i verës deri në fund të vjeshtës. Mund t’i gjejmë në zona më gjethe me gjethe halore.

kapak qumështi

chanterelles

Njihet gjithashtu me emrin shkencor Lactarius deliciosus. Shtë një nga llojet më të njohura të kërpudhave të ngrënshme në Spanjë. Kjo është për shkak të aromës dhe bollëkut të saj të mirë. Easyshtë e lehtë të kuptohet nëse shohim kapelën e tyre dhe ata kanë shumë mish. Lidhur me madhësinë e tij, mund të shohim se ai ka një diametër deri në rreth 15 centimetra. Ngjyra e saj është portokalli në të kuqërremtë dhe ndërsa piqet, shfaqen disa njolla jeshile. Pllakat e poshtme shërbejnë për diferencimin e tyre pasi që ajo ka një ngjyrë portokalli dhe ato zakonisht duken mjaft të shtrënguara.

Sezoni i korrjes së chanterelle fillon në vjeshtë dhe në dimrat e hershëm. Aty ku mund të gjejmë më shumë bollëk të shandanës është nën pyjet e rinj me pisha.

Llambadar

chanterelles

L chanterelles ato janë mjaft të lehta për tu njohur pasi kanë një kapelë në formë gyp dhe një ngjyrë të verdhë. Mund ta gjejmë me disa fletë si palosje me një ngjyrë të verdhë dhe një kutikulë të thatë. Ne lehtë mund ta ndajmë këtë kutikulë nga pjesa tjetër e kërpudhave.

Excellentshtë e shkëlqyeshme për t’u konsumuar pasi ka një aromë mjaft të frutave dhe të shijshme me një prekje të hidhur në disa raste. Sezoni i korrjes së chanterelle është në vjeshtë dhe mund ta gjejmë në pyjet e lisit, ahut dhe pishave.

Tartufi i zi

tartufi i zi

Më në fund, është një lloj kërpudhe nëntokësore që ka një ngjyrë kafe në të zezë. Ajo shquhet për të pasur një sipërfaqe të lezetshme dhe vlerësohet shumë për vlerën e saj të madhe kuzhinës. Ai mblidhet me ndihmën e qenve që janë stërvitur për t’i lokalizuar pasi janë nën tokë. Për të gjetur zonat ku tartufi i zi është më i bollshëm, është në ato zona që kanë terren gëlqeror dhe janë afër rrënjëve të pemëve si lisat e lisit, lisat e tëmthit dhe lajthitë.

Koha e korrjes së tartufit të zi është e ndryshueshme. Në mënyrë që ata të zhvillohen, është rreptësisht e nevojshme që të ketë shira në qershor dhe gusht. Vjelja bëhet në javët e para të dhjetorit deri në mars.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth llojeve të kërpudhave të ngrënshme në Spanjë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jesus Cruz Capella dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm. Ju mund ta gjeni foton e oronjës në faqen e saj origjinale (www.fotosdebolets.com), së bashku me më shumë informacion. Pershendetje

  1.    Monica Sanchez dijo

   Pershendetje Jezus.

   U shtua URL

   Përshëndetje!