Cilat lloje të plehut organik ekzistojnë dhe cilat janë karakteristikat e tyre?

Kopsht tropikal

Për të pasur një kopsht të ëndërruar ju duhet shumë durim dhe kujdesuni për të në mënyrën më të mirë të mundshme, duke përdorur produkte që respektojnë si bimët ashtu edhe faunën që tërheqin dhe që, në një mënyrë apo në një tjetër, i ndihmon ata të rriten pa shumë telashe.

Një nga punët më të rëndësishme që duhet të bëjë çdo kopshtar ose kopshtar është të fekondojë herë pas here, pasi që toka, veçanërisht në tenxhere, humbet lehtësisht lëndët ushqyese. Dhe kjo, megjithëse në fillim mund të mos duket e tillë, do të dëmtojë bimët tona. Atëherë, me çfarë t'i paguash? Me plehu, për shembull. Por ka disa lloje të plehut organik, kështu që ne do të shohim karakteristikat e secilit.

Para se të shfaqeshin plehrat minerale, të dy fermerët dhe kushdo që kishte një bimë në shtëpi ose në një kopsht të fekonduar me gjërat më natyrore në dispozicion: plehu i kafshëve në fermë ose, më vonë, me guano nga pinguinët apo lakuriqët e natës. Kështu, jeshilja u rrit që ishte e këndshme.

Unë kam një mik i cili më tha se familja e tij kishte një kopsht dhe se, në të, hithrat gjithmonë rriteshin me një shpejtësi të pazakontë, duke arritur lartësi të pabesueshme: më shumë se një metër, gjë që nuk është për t'u habitur sepse kur produktet natyrore përdoren për të fekonduar diçka si natyrore si bimë, ajo që arrihet është se kjo bimë është aq e shëndetshme sa do të jetë në gjendje të rritet me një ritëm të pabesueshëm.

Nëse dëshironi të keni një kopsht, kopsht ose Patio të shëndetshëm dhe të bukur, fekondoni me këto plehra organikë:

Plehu i kalit

Plehu i kalit

Kjo lloj plehu është shumë e varfër në lëndë ushqyese, në fakt ka 0,6% azot, 0,6% fosfor, 0,4% kalium dhe elementë gjurmë. Nëse keni kuaj, rekomandohet shumë që ta lini të thahet në diell në mënyrë që të përfundojë fermentimin dhe aroma e tij të zvogëlohet; Nga ana tjetër, nëse blini çanta, ato nuk do të japin erë të keqe.

Especiallyshtë veçanërisht i përshtatshëm për përzierjen me tokën që ka gërryer ose po gërryhet, pasi i ajros ato dhe i bën më sfungjer, diçka që ndihmon bimët të rriten. Doza është 1 deri në 5 kg për metër katror.

Plehu i lepurit

Kjo është një pleh organik shumë i fortë dhe shumë acid. Isshtë e pasur me lëndë ushqyese, në fakt ka një 4% azot, 4% fosfor dhe 1% kalium, plus të gjithë elementët gjurmë, kështu që është një nga më interesantet. Sigurisht, duhet ta lini të fermentohet për disa muaj, dhe mos ta vendosni shumë afër trungjeve të bimëve.

Doza është 15 deri në 25 gramë për çdo metër katror.

Plehu i deleve

Isshtë një nga më të pasurit dhe më të ekuilibruarit, për sa kohë që vjen nga delet që kullotin në fushë dhe nuk jetojnë të mbyllura në dhoma të ngushta duke ngrënë ushqim. Nëse merret i freskët, duhet të lejohet të fermentohet për dy ose tre muaj, pasi është shumë i fortë, por pasi të ketë kaluar ajo kohë, mund të përzihet me tokën ose substratin pa probleme, duke e pasuruar atë me një 0,8% azot, 0,5% fosfor, 0,4% kalium dhe me të gjithë elementët gjurmë.

Doza e rekomanduar është 3-5 kg ​​për metër katror.

Plehu i pulës

Oneshtë një nga më të pasurat me azot, por është shumë i fortë. Duhet të lihet të fermentohet mirë për disa muaj, dhe më pas të përzihet me plehrat e tjera. Përveç kësaj, duhet të merret parasysh se ajo ka një përmbajtje e lartë e kalciumit, kështu që nuk duhet të abuzohet nëse keni një tokë gëlqerore.

Plehu i pulës që përdoret si përzierje plehrash duhet të vijë nga kafshët që jetojnë në mënyrën më natyrale të mundshme; domethënë çupat në ajër të hapur. Lëndët ushqyese që përmban janë: 4% azot, 4% fosfor, 1,5% kalium dhe elementë gjurmë.

Doza e rekomanduar është 20 deri në 30 gramë për metër katror.

Plehu i lopës

bajgë lope

Plehu i lopës është gjithashtu shumë i varfër me azot, por shpesh përdoret në klimë të ftohtë pasi shërben, përveç plehut, si mulch për bimët. Përmban një 0,6% azot, 0,3% fosfor, 0,4% kalium dhe elementë gjurmë.

Ideja është që ta merrni atë të freskët në një nga fermat në qytete, por në çerdhe ose në dyqane bujqësore mund të gjeni çanta. Doza e rekomanduar është 9 deri në 15 kg për metër katror.

Plehu i dhisë

Shtë një nga më të pasurit me lëndë ushqyese që mund të gjeni. Në fakt, ajo përmban rreth 7% azot, 2% fosfor, 10% kalium përveç të gjithë elementëve gjurmë. Dhe nëse nuk do të mjaftonte, zakonisht ai mbart edhe qime kafshësh, gjë që i jep më shumë azot.

Doza e rekomanduar është 0,5 deri në 2 kg për çdo metër katror.

Pleh nga pëllumbat dhe zogjtë e tjerë

Shtë i vetmi nuk rekomandohet për të fekonduar bimët. Shtë shumë e fortë, madje edhe më e fortë se ajo e pulave. Mund të përdoret në vend të tij për të fekonduar një fushë për herë të parë, por duke e përzier me një lloj tjetër plehu.

Doza duhet të jetë më pak se 0,5 kg për çdo metër katror. Gjithsesi, si një alternativë që mund ta përdorni shkop ose guano pinguin. Edhe para se të shfaqeshin plehrat minerale, ato ishin një nga më të përdorurat, pasi efektet e tyre ishin të dukshme (dhe të dukshme) pas një kohe shumë të shkurtër. Sigurisht, duhet të lexoni etiketën në enë në mënyrë që të mos shtoni më shumë sesa është e nevojshme.

Lule jargavan

Plehrat janë një nga plehrat organikë më të përdorur nga të gjithë kopshtarët, sepse nëse përdoren mirë, bimët rriten në një mënyrë të pabesueshme. Nëse nuk më besoni, provojeni dhe më thoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   bateri dijo

  Përshëndetje!!
  Unë kam një pemë limoni për gati 1 vjet e gjysmë. Nuk mund ta kuptoj mirë, gjethet bien shumë, jeshile të lehta, degët thahen… Unë jetoj në veri dhe ka mundësi që po vuaj shumë nga i ftohti (leximi i këshillave që jepni është ajo që unë kuptoj ) Do të doja të isha në gjendje të të ndihmoja të jesh e bukur. Unë dua ta transplantoj në një tenxhere më të madhe dhe ta fekondoj siç duhet. Në zonën time mund të marr pleh lopësh, a është rregulluar për pemën e limonit apo këshillohet të përdoret pleh organik nga një kafshë tjetër? Dhe kur është koha më e mirë për ta transplantuar atë?
  Për të filluar të kujdesem për të, unë tashmë e kam futur brenda shtëpisë pasi kohët e fundit kemi pasur shumë ngrica me dëborën e saj ... E mira është që aty ku është zakonisht, në ballkon, merr shumë dielli
  Do ta vlerësoja nëse do të më jepnit një dorë !! Meqenëse nuk jam shumë i mirë në kujdesin për bimët dhe do të doja t'i mësoja dhe t'i shijoja ato. Të gjitha të mirat. Faleminderit për të gjitha informacionet

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Pili.
   Po, ju keni pasur reshje të bukura dëbore në veri 🙂 (dhe çfarë zilie të shëndetshme, unë që jetoj në jug të Majorka nuk e di se çfarë është të zgjohem me peizazhin me dëborë heh, heh).
   Epo, duke iu përgjigjur pyetjeve tuaja. Pema e limonit mund të durojë freskinë, por është e vërtetë që ngricat shumë të forta e dëmtojnë atë, veçanërisht nëse ka qenë në të njëjtën zonë për një kohë të shkurtër.
   Vetëm dje kam botuar një artikull në lidhje me diçka që unë mendoj se ju mund ta bëni shumë mirë, pëlhurë anti-acar. Ju e mbështillni sikur të ishte një dhuratë, dhe kështu ajo tashmë është e mbrojtur nga i ftohti.
   Plehu i lopës është i mirë. Ju mund ta transplantoni atë në pranverë, kur rreziku i ngricës ka kaluar.

   Nëse keni ndonjë pyetje të mëtejshme, pyesni.

   Një përshëndetje.

   1.    bateri dijo

    Përshëndetje Monica

    Nga përgjigjja juaj shoh që jeni (ose ishit) në Majorka. Unë gjithashtu jetoj këtu dhe do të shkoj në një fermë që ka tokë dhe ne duam të krijojmë kopshtin tonë.
    A dini vende që ofrojnë këto lloje të ndryshme të plehut organik?
    Ju faleminderit!

    1.    Monica Sanchez dijo

     Përshëndetje Pili.

     Unë jam akoma në Majorka hehe Shikoni mirë, në çerdhe (për shembull në Llucmajor, ose Santa María nëse ju kap më afër) ata zakonisht kanë pleh organikësh kali dhe lope. Por nëse mund të afroheni me një fermë më të mirë, për të marrë plehun më të freskët. Sigurisht, nëse e merrni nga ferma, duhet të lini të thahet në diell për të paktën një javë.

     Përshëndetje.

 2.   Filiberto Martinez dijo

  Faleminderit për këshillën, në shtëpi kam shumicën e këtyre plehrave, do të provoj dhe shpresoj të marr rezultate të mira.
  Plehu, a duhet të pluhurohet? normalisht lopa kur është e freskët është në formën e pastave.
  Shpresoj te me ndihmoni.
  Përshëndetje nga Meksika.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Filiberto.
   Mënyra më e mirë për të përdorur plehun organik për të fekonduar bimët dhe tokën është në formën e saj më natyrale 🙂 Ju përhapni rreth e rrotull, një shtresë prej rreth 5 cm, e përzieni pak me shtresën më sipërfaqësore të tokës dhe në fund ju ujitni.

   Sigurisht, nëse ato janë bimë në vazo, rekomandohet që ajo të jetë e lëngshme, në mënyrë që uji që mbetet kur ujitet të dalë shpejt.

   Përshëndetje!

 3.   Isidro Tavira dijo

  DOZAT nuk shtohen, për shembull, në FAQET E DHIUT, ju rekomandoni deri në 2 Kg për metër katror, ​​ndërsa te lepujt dhe pulat që kanë më pak lëndë ushqyese, ju rekomandoni doza në gram.

  1.    Aldo A. Gomez dijo

   Zbatohen më pak doza sepse aty thuhet kështu, plehu i lepurit dhe pulave, janë shumë të fortë dhe prandaj marrin më pak doza ...