llojet e tenxhereve

Ka disa lloje potosh

Imazh - Wikimedia / Joydeep

A e dini se ekzistojnë lloje të ndryshme të pothos? Kjo është një bimë ngjitëse me gjelbërim të përhershëm që kultivohet gjerësisht në ambiente të mbyllura, pasi përshtatet shumë, shumë mirë me kushtet që zakonisht gjenden brenda shtëpive. Por gjithashtu, duhet thënë se vlera e saj dekorative është e lartë, vërtet interesante, pavarësisht nga llojshmëria e potos.

Pra, nëse dëshironi të dini emrat e llojet më të bukura të poteve dhe cilat janë karakteristikat e tyreMos hezitoni të vazhdoni me mua në mënyrë që t'ju them gjithçka që dëshironi të dini.

Para se të filloj, më lejoni t'ju them diçka që e konsideroj shumë të rëndësishme: Pothos është një alpinist që i përket gjinisë botanike Epipremnum. Ky është i përbërë nga rreth 40 lloje të ndryshme, disa prej të cilave do t'ju tregoj këtu.

Por gjithashtu, Gjatë kultivimit të tyre duhet pasur parasysh se këto janë bimë me origjinë tropikale dhe subtropikale., që do të thotë, për qëllime praktike, se nuk duhen lënë jashtë nëse temperaturat bien nën zero gradë, përndryshe do të vdesin.

5 lloje të pothos

Dhe me këtë thënë, le të shohim se cilat janë disa nga llojet e ndryshme të pothos:

Epipremnum amplisimum

Epipremnum amplisimum është një lloj pothos

Imazhi – Wikimedia/coenobite

El Epipremnum amplisimum Është një alpinist me origjinë nga Azia Juglindore. Ai ndryshon nga pothos-ët e tjerë sepse ka gjethe shumë më të zgjatura., si dhe një venë qendrore shumë e theksuar që shkon nga bisht i gjethes në majën e gjethes në fjalë.

epipremnum aureum

Neoni Pothos ka gjethe jeshile të verdhë

Imazh - Wikimedia / Krzysztof Ziarnek, Kenraiz

El epipremnum aureum është potoja më e njohur nga të gjitha. Është një specie vendase në Azinë Juglindore që ka gjethe në formë zemre që janë jeshile, ose jeshile me disa njolla të verdha-jeshile. Mund të arrijë 20 metra lartësi, dhe trashësia e kërcellit është rreth 3-4 centimetra. pasi bima arrin moshën madhore.

Nga kjo specie janë marrë kultivarë të ndryshëm, të cilët janë:

  • Pothos e Artë: poto ose potus i artë. Është ai me gjethet jeshile dhe të verdha; domethënë i larmishëm.
  • Mbretëresha e Mermerit: Është e ngjashme me atë të mëparshmen, por në vend që të jenë jeshile dhe të verdha, ato janë jeshile dhe të bardha.
  • Neoni: quhet edhe Limon. Ka gjethe të verdha.

Epipremnum carolinense

El Epipremnum carolinense Është një specie shumë e rrallë, vendase në Ishujt Caroline (në Oqeanin Paqësor perëndimor), si dhe pjesë e Mikronezisë (Oqeani) dhe Palau. Është një alpinist me gjelbërim të përhershëm që ka gjethe jeshile, me një majë të përcaktuar mirë., dhe marzhe të tëra.

Epipremnum giganteum

Epipremnum giganteum është një alpinist shumëvjeçar

Imazh - Flickr / Tony Rodd

El Epipremnum giganteum është një alpinist me origjinë nga Vietnami, Tajlanda, Malajzia, Kamboxhia dhe Singapori. Mbiemri i tij i thotë të gjitha: ai është shumë, shumë i madh. Mund të arrijë një lartësi prej 25 metrash ose më shumë, dhe gjithashtu ka gjethe të mëdha: deri në 90 centimetra të gjata dhe 25 centimetra të gjera.. Edhe lulëzimi është diçka që bie shumë në sy në këtë specie, duke qenë se është e vetmuar, është e gjatë rreth 15-20 centimetra dhe për këtë arsye dallohet mirë midis gjetheve.

Epipremnum pinnatum

Epipremnum pinnatum ka gjethe me këmbë.

Imazhi – Wikimedia/Ong Jyh Seng

El Epipremnum pinnatum është pothos i njohur si bima e bishtit të dragoit, hardhia tonga ose centipede. Është vendas në Australi, por edhe në Azi ku gjendet në Japoni, Kinë ose Tajvan. Arrin 15 metra lartësi, dhe siç tregon edhe mbiemri i saj ka gjethe me këmbë. Përveç kësaj, këto kanë formë si një shtizë ose një zemër dhe kanë ngjyrë të gjelbër të errët.

Çfarë përdorimesh kanë llojet e ndryshme të potos?

Pothos është një bimë që përdoret, mbi të gjitha, si bimë zbukuruese. Në kontinentin e vjetër kultivohet shumë brenda shtëpisë, si dhe në vendet e punës (hotele, zyra, restorante etj.). Dhe është se është një alpinist që duket mirë kudo, dhe që gjithashtu përshtatet mrekullisht për sa kohë që ka dritë të mjaftueshme.

Por në vendet e tyre të origjinës kanë përdorime të tjera. Për shembull, rrënjët ajrore të Epipremnum pinnatum konsumohen nga gratë shtatzëna në Vanuatu të lindin më lehtë fëmijët e tyre.

Tani, është e rëndësishme të theksohet se pothos janë toksike nëse konsumohen, veçanërisht për qentë dhe macet pasi ato përmbajnë oksalat kalciumi. Kjo është arsyeja pse ne NUK rekomandojmë ta keni një të tillë nëse në shtëpi ka kafshë shtëpiake dhe/ose fëmijë të vegjël, përveç rasteve kur ato mbahen jashtë mundësive të tyre (për shembull, në një tenxhere të varur nga tavani).

Ku te blej?

Pothos është një bimë shumë e zakonshme, por është e vërtetë që nëse dëshironi të blini një kultivar, me siguri do ta keni shumë më të lehtë ta blini atë në dyqanet online të specializuara për bimët e brendshme tropikale. Por nëse doni të merrni një pothos të larmishme, mund ta merrni nga këtu:


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.