Lulja Mashua: thesari i fshehur i Andeve

Lulja Mashua: thesari i fshehur i Andeve

Natyra nuk pushon kurrë të na befasojë dhe është tronditëse të shohësh sesi bimët përshtaten me kushtet e ndryshme klimatike dhe tokësore të disponueshme për to. Një shembull i mirë i kësaj përshtatjeje është lule mashua, me origjinë nga Peruja.

Një varietet shumë i panjohur në Evropë, por që vërehet shpesh në zonën e Andeve dhe përveç bukurisë, vlerësohet shumë për vetitë e tij medicinale, për të cilat do t'ju flasim edhe në këtë artikull.

Origjina dhe habitati natyror i lules mashua

Origjina dhe habitati natyror i lules mashua

Tropaeolum tuberosum është një bimë vendase në rajonin e Andeve në Amerikën e Jugut. Konkretisht, Mund ta shohim në Peru, Bolivi, Ekuador dhe Kolumbi. Kanë qenë popujt autoktonë të rajonit që kanë arritur të mbijetojnë deri më sot, sepse e kanë kultivuar me shekuj.

Është një bimë shumë e vlerësuar për lulet e saj zbukuruese, por vjen edhe nga një zhardhok, prandaj është pjesë e dietës së komuniteteve Ande.

Karakteristikat fizike të kësaj bime

Karakteristikat fizike të kësaj bime

Kjo bimë ka një sërë karakteristikash fizike që e bëjnë atë unike. Këtu janë ato më të dukshmet:

 • Madhësia Lulet e saj kanë një diametër prej dy deri në tre centimetra, megjithëse mund të jenë disi më të mëdha ose më të vogla në varësi të varietetit specifik në fjalë dhe kushteve të rritjes ndaj të cilave ekspozohet. Ato janë lule me pesë petale, megjithëse disa varietete mund të kenë edhe disa të tjera.
 • Ngjyrë. Lulet e kësaj bime janë shumë tërheqëse dhe dallohen për ngjyrat e tyre të ndezura. Ne mund t'i shohim ato në të verdhë, portokalli, të kuqe, rozë dhe madje edhe vjollcë. E zakonshme është që qendra të jetë më e errët dhe petalet më të lehta, por mund të ndodhë edhe e kundërta.
 • Formë Lulet e Mashua janë në formë borie ose hinke, pasi petalet e tyre kthehen nga qendra e lules. Një tipar tjetër dallues është se skajet e tij mund të jenë pak me onde.
 • Tekstura. Nëse e prekni këtë lule, do të shihni se ka një strukturë të butë dhe prej kadifeje. Kjo i jep asaj një pamje të bukur dhe të ngrohtë.
 • Zakoni i rritjes. Kjo bimë zbukuruese mund të rritet në formën e kthetra ose fitoni një zakon rrëshqitës. Rrjedhat e tyre janë të gjata dhe për këtë arsye ata kanë nevojë për mbështetje.

Vetitë medicinale të lules mashua

Vetitë medicinale të lules mashua

Komunitetet indigjene të Andeve e kanë përdorur këtë bimë prej shekujsh për t'u kujdesur për shëndetin e tyre. Po vërtet, nuk ka studime specifike shkencore që mbështesin pronat që thuhet se ka. Por është interesante t'i njohësh ato:

Karakteristikat antioksiduese

Lulja mashua konsiderohet të jetë e pasur me komponime antioksidante që ndihmojnë në luftimin e dëmeve të shkaktuara nga radikalet e lira në trup. Prandaj, mund të jetë i dobishëm në parandalimin e sëmundjeve kronike dhe për të luftuar plakjen e parakohshme.

Veti anti-inflamatore

Kësaj luleje i atribuohen vetitë për të reduktuar inflamacionin dhe për rrjedhojë, Besohet se mund të jetë i dobishëm në trajtimin e kushteve inflamatore si artriti.

Karakteristikat diuretike

Disa studime flasin për vetitë diuretike të kësaj luleje, e cila mund të ndihmojë në rritjen e prodhimit të urinës dhe në këtë mënyrë të ndihmojë në eliminimin e toksinave. Kjo ka efekte të dobishme në shëndetin e veshkave dhe sistemin urinar në përgjithësi.

vetitë antimikrobike

Disa studime sugjerojnë se lulja mashua ndihmon në luftimin e disa llojeve të kërpudhave, baktereve dhe viruseve për vetitë e tij antimikrobike. Prandaj përdoret në trajtimin e infeksioneve dhe sëmundjeve të shkaktuara nga patogjenët.

vetitë ekspektorante

Një nga përdorimet më të zakonshme të kësaj lule është për lehtësimin e kongjestionit dhe lehtësimin e nxjerrjes së mukusit në rastet e të ftohtit, gripit dhe bronkitit.

Si të kujdeseni për lulen mashua?

Kjo është një bimë me një nivel të caktuar përshtatjeje, por Është e rëndësishme që t'i japim atij kujdesin e duhur kështu që mund të rritet jashtë habitatit të tij natyror.

Vend

Në vendin e origjinës, Lulja mashua rritet në vende me diell ose pjesërisht me hije. Ashtu si shumë specie të tjera, këshillohet që ajo të marrë të paktën gjashtë orë dritë të drejtpërdrejtë çdo ditë.

Megjithatë, sNëse e mbillni në një zonë shumë të ngrohtë, Preferohet që të ketë hije gjatë orëve qendrore të ditës, ose mund të digjet.

Medium mbjellës

Për këtë bimë është ideale të ketë një substrat të ajrosur mirë, me kapacitet të mirë kullues dhe të pasur me lëndë organike.

Lagështia është një armik i madh i kësaj bime të Andeve, kështu që kontrolloni që nënshtresa të kullojë mirë dhe se tenxherja ka vrima për të nxjerrë ujin e tepërt nga ujitja.

Ujitja

Është e rëndësishme që substrati të mbahet i lagësht, por jo i njomur. Prisni derisa shtresa e parë të jetë tharë përpara se të shtoni më shumë ujë, dhe mos e bëni kurrë me tepricë.

Në dimër, lulja mashua shkon në një gjendje të përgjumur, kështu që ju mund të lini hapësirë ​​edhe më shumë ujitje dhe ta kufizoni atë një herë në shtatë ose dhjetë ditë.

fekondim

Gjatë sezonit të rritjes, që zgjat nga pranvera në verë, ju do ta ndihmoni bimën tuaj të rritet më e fortë dhe më e shëndetshme duke aplikuar pak pleh. Por Mos e teproni, përndryshe gjethja do të zhvillohet më shumë se lulet.

mbrojtje dimërore

Kjo është një varietet i ndjeshëm ndaj ngricave, prandaj këshillohet që ta mbroni gjatë muajve më të ftohtë të vitit. Po ti mundesh, Zhvendoseni tenxheren në një vend më të mbrojtur.

Nëse nuk është e mundur ta zhvendosni atë, mbulojeni bimën me pëlhurë kopshtarie. Duke u siguruar që ai të jetë i pambuluar gjatë ditës në mënyrë që të marrë direkt rrezet e diellit.

Krasitja e luleve Mashua

Kjo është një bimë me rritje të shpejtë, kështu që ju mund të krasitni për të hequr degët dhe gjethet e vdekura dhe për të nxitur rritjen e shëndetshme. Gjithashtu, nëse hiqni lulet e vyshkura, ju stimuloni lulëzimin e ri.

Plagët dhe sëmundjet

Ju duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm me afidet dhe thrips. Për t'u marrë me to, kontrolloni periodikisht bimën tuaj dhe aplikoni insekticid nëse zbuloni një infektim.

Duke qenë një bimë e ndjeshme ndaj lagështirës, ​​nuk është e çuditshme që kërpudhat mund të shfaqen nëse rrënjët e saj nuk janë tharë mjaftueshëm. Kushtojini vëmendje pranisë së njollave të zeza ose kafe që mund të tregojnë praninë e kërpudhave dhe aplikoni një trajtim antifungal nëse i zbuloni ato.

Lulja mashua është një varietet i bukur Ande që meriton të njihet në të gjithë botën. A e keni parë ndonjëherë?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.