9 lule të varura për ballkon ose tarracë

Barbarozë dredhkë

A keni një ballkon apo tarracë dhe a dëshironi t'i dekoroni ato me bimë me të lule të varura bie shumë në sy? Nëse po, ju jeni me fat. Në këtë special do t'ju tregojmë 9 specie që rekomandohet veçanërisht të keni në ato hapësira.

Bimë që kujdesen shumë lehtë dhe me të cilat sigurisht do të kënaqeni shumë. Pra, pa zhurmë të mëtejshme, le të shohim cilat janë ato lule që nuk mund të mungojnë në asnjë ballkon apo tarracë.

Kalibrakoa

kalibrakoa

Calibrachoa është një gjini e bimëve që është e lidhur ngushtë me atë të Petunia. Në fakt, është shumë e lehtë t'i ngatërrosh ato; aq sa njihen si Petunia calibrachoa. Ato janë bimë barishtore shumëvjeçare, por shumë të ndjeshme ndaj të ftohtit. Ata i përkasin familjes botanike Solanaceae, dhe rriten në një lartësi prej 30-35cm, dhe rrjedhjet e tyre priren të varen nga tenxhere. Lule janë në formë borie, me ngjyra i verdhë.

Kjo bimë kurioze duhet të vendoset në diell të plotë dhe duhet të ujitet shpesh, duke parandaluar tharjen e tokës.

Kampanula

Campanula persicifolia

Campanula janë bimë barishtore vendase në Evropë që rriten deri në 30 cm në lartësi. Ata i përkasin familjes botanike Campanulaceae. Speciet më të përshtatshme janë Campanula carpathica dhe izofila e lules së ziles, pasi ato janë shumëvjeçare, që do të thotë se ata jetojnë për disa vjet. Lulet e saj janë në formë borie dhe janë me ngjyra blu ose të bardhë.

Ata janë të ndjeshëm ndaj të ftohtit, kështu që kur temperatura bie në 5ºC ajo pushon. Ato duhet të vendosen në një vend gjysmë të errët dhe të ujiten shpesh gjatë muajve të ngrohtë.

Barbarozë dredhkë

pelargonium peltatum

Kur bëhet fjalë për varjen e luleve, barbarozat e dredhkës janë një nga bimët më të rekomanduara. Ato janë përdorur për shekuj me radhë për të dekoruar ballkone and patios Andaluziane, për shkak të lulëzimit të tyre të jashtëzakonshëm dhe kultivimit të lehtë. Emri i saj shkencor është pelargonium peltatum, dhe ata janë me origjinë nga Afrika e Jugut. Ata i përkasin familjes botanike Geraniaceae. Ato arrijnë një lartësi prej 30-40cm, me kërcell rrëshqanorë, dhe lule shumë dekorative, me ngjyra e kuqe, vjollcë, rozë ose e bardhë.

Ata janë rezistent ndaj ngricave deri në -3ºC, kështu që ato mund të rriten jashtë gjatë gjithë vitit në klimë të butë. Që ata të rriten mirë, është e rëndësishme t'u jepni rrezet e diellit direkte, të paktën 4 orë në ditë, dhe ato duhet të ujiten shpesh gjatë verës, duke shmangur tharjen e substratit.

Fuchsia

fuchsia mbretërore

Fuchsia janë shkurre gjetherënëse me origjinë nga Peruja, Kili dhe Argjentina. Ata i përkasin familjes botanike Onagraceae, dhe njihen si Vathët e Mbretëreshës. Ata mund të rriten deri në 50 cm të gjatë. Lulet e saj të varura kanë sepalet me ngjyrë të kundërt me ato të petaleve, të hijeve e kuqe, vjollcë, e bardhë ose fuchsia.

Vendosini në një zonë ku nuk ka rrezet e diellit direkte, veçanërisht nëse jetoni në një klimë të nxehtë, dhe ujitini me ujë me një pH të ulët (midis 4 dhe 6). Nëse ka shumë gëlqere, mund ta acidifikoni duke holluar lëngun e gjysmë limoni në 1l ujë.

Hoya me mish

Hoya me mish

La Hoya me mish, e njohur si Lule Porcelani, Bimë Dylli ose Lule Dylli, është një bimë ngjitje me gjelbërim të përhershëm me origjinë nga Kina jugore që i përket familjes botanike Apocynaceae. Karakterizohet nga të paturit lule delikate dhe të vogla që duket se janë bërë prej dylli, me ngjyrë të bardhë. 

Shtë e ndjeshme ndaj të ftohtit, por në klimat e nxehta me ngrica të lehta (deri në -3ºC) mund të rritet jashtë në hije. Duhet të ujitet dy ose tre herë në javë në verë, dhe një ose dy herë pjesën tjetër të vitit.

Impatiens Walleriana

Impatiens Walleriana

La Impatiens Walleriana Isshtë një bimë barishtore njëvjeçare me origjinë nga India dhe Kina që rritet deri në 20 cm në lartësi. Njihet me emrat e Balsamina, Gëzimi i shtëpisë ose shtëpisë, ose Miramelindos. Ajo i përket familjes botanike Balsaminaceae, dhe ka lule me ngjyra shumë të bukura portokalli, roze, e kuqe ose e bardhe.

Në mënyrë që ajo të rritet mirë, duhet të vendoset në vende gjysmë të hijezuara dhe duhet të ujitet shpesh, duke parandaluar tharjen e substratit.

Lobelia erinus

Lobelia erinus

La Lobelia erinus Shtë një bimë barishtore që normalisht rritet si një vjet, por në klimat e ngrohta pa acar mund të jetë disa vjeç. Nativeshtë vendas në Afrikën e Jugut dhe i përket familjes botanike Lobeliaceae. Ajo rritet në një lartësi prej 20 cm, me lule blu që vijnë për të mbuluar praktikisht të gjithë bimën.

Në mënyrë që ajo të prodhojë një sasi interesante të luleve, ajo duhet të vendoset në diell të plotë, dhe të ujitet 3, maksimumi 4 herë në javë në verë; pjesa tjetër e vitit, një herë në 4-5 ditë do të jetë e mjaftueshme.

surfinia

Petunia x hibrida

Surfinia, emri shkencor i së cilës është Petunia hibrida, është një bimë njëvjeçare që i përket familjes botanike Solanaceae. Ajo rritet në një lartësi maksimale prej 30-35cm, me një mbajtës lavjerrës, duke e bërë atë ideal për ta patur në vazo të varura. Lulet e saj janë në formë borie, me nuanca të ndryshme të rozë, e bardhë, vjollcë ose dyngjyrësh.

Vendoseni në një zonë ku merr diell direkt dhe ujiteni rregullisht duke shmangur tharjen e substratit.

Vinca minore

Vinca minore

La Vinca minore, i njohur si Ass Violet, Maiden Grass ose Dominica, është një bimë barishtore shumëvjeçare, vendase në Evropë, e cila rritet deri në 25 cm në lartësi. Ajo i përket familjes botanike Apocynaceae, dhe karakterizohet nga pasuria lule me pesë petale ngjyrë blu, jargavan, të bardhë ose rozë.

Nëse vendosni të blini një ekzemplar, duhet ta vendosni në një zonë gjysmë të hijëzuar dhe ta ujitni atë rreth tre herë në javë në verë dhe çdo 5 ditë pjesën tjetër të vitit.

Dhe deri më tani zgjedhja jonë. A dini për lule të tjera të varura që mund të jenë në ballkone apo tarraca?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.