Lutescens chanterelle

Lutescens chanterelle

Sot do të flasim për një lloj kërpudhe që shquhet për mbulimin e dyshemeve të pyjeve ku rritet në të verdhë. Bëhet fjalë për Lutescens chanterelle. Kjo kërpudhë është e njohur edhe me disa emra të zakonshëm si trombë e verdhë ose kamagroc. Isshtë mjaft e njohur dhe e kërkuar nga ata mbledhës amatorë të kërpudhave. Rareshtë e rrallë që të ngatërrohet kjo kërpudhë me një tjetër për shkak të veçorisë së saj.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat, habitatin dhe kuriozitetet e Cantharellus lutescens.

tipare kryesore

Zhvillimi i lutescens së Chanterelle

Për shkak të gamës së gjerë që ka kjo kërpudhë, ajo njihet me shumë emra të zakonshëm. Rareshtë e rrallë rajoni që nuk ka një setales ku bie në sy boria e verdhë. Disa nga të tijat Emrat e zakonshëm mund të jenë elver del monte, gula del monte, chanterelle e verdhë, ndër të tjera. Një nga avantazhet që ofron kjo kërpudhë mbi të tjerët është se është pothuajse e pamundur ta ngatërrosh atë. Reallyshtë vërtet e vështirë t’i gjesh, pasi është më e vështirë t’i shohësh në shikim të parë. Edhe pse ka një ngjyrë shumë të mrekullueshme, është një kërpudhë mjaft e kamufluar nga lart.

Nuk është aspak e ekzagjeruar të ecësh mbi këtë kërpudhë pa e kuptuar. Ne do të rendisim karakteristikat kryesore të tij.

Kapelë dhe fletë metalike

Kapelja e kësaj kërpudhe ka një zhvillim me një formë konveks që evoluon ndërsa zhvillohet derisa të ketë një formë borie ose gypi. Kjo formë e kapelës është vendi ku ka emrin e saj të përbashkët të borisë së verdhë. Duhet të theksohet se e gjithë kjo kërpudha është e zbrazët. Nëse arrijmë të analizojmë kërpudhat nga kapelja te këmba ka një formë borie të zbrazët. Skajet e kapelës kanë një formë të skallopuar dhe janë të ndara në lobe të imëta. Këto lobe janë vendosur në mënyrë të pabarabartë dhe mbështjellë në një mënyrë të parregullt dhe të sinusit.

Nëse shikojmë pamjen e përgjithshme të kërpudhave ajo ka një madhësi të vogël. Ngjyra e kutikulës së saj është e ndryshueshme dhe e bën këtë midis ngjyrave që shkojnë nga kafe-kafe në të verdhë. Ngjyrat e saj bëhen më të lehta ndërsa largohemi nga qendra e kapelës drejt kufirit të saj. Himeni i kërpudhave është kryesisht i lëmuar. Disa prej tyre kanë palosje më diskrete sikur të ishin venat gjatësore. Ky himeni është pak i rrudhur dhe ka disa nuanca të verdhë me disa nuanca të kuqërremta, portokalli dhe tokësore.

Byrek dhe mish

Sa i përket këmbës, ajo ka një pamje cilindrike dhe rrallë arrin gjatësi më shumë se 8 centimetra. Diametri i kësaj këmbe është rreth 2 deri në 3 centimetra, kështu që mund të konsiderohet si diçka e deleguar. Ka një formë homogjene në lidhje me kapelën që gjithashtu ka një diametër të vogël. Ngjyra e kësaj këmbe është zakonisht e verdhë intensive portokalli. Kjo është pjesa e kërpudhave që dallohet më lehtë.

Së fundmi, mishi i tij është elastik dhe fijor. Edhe pse kjo kërpudhë nuk ka një sasi të madhe të mishit, ajo konsiderohet si një ushqim i shkëlqyeshëm. Ka një aromë intensive dhe me shije frute dhe një aromë të butë. Madhësia e vogël e kësaj kërpudhe do të thotë që, të jesh në gjendje të shijosh, duhet të konsumoni një numër të madh të tyre. Një nga avantazhet e ruajtjes së tij krahasuar me kërpudhat e tjera është se zakonisht nuk bëhet i mërzitshëm.

Habitati i Lutescens chanterelle

Një nga pyetjet që bëhen më shpesh nga të apasionuarit e mbledhjes së kërpudhave është se ku mund të kërkohet Lutescens chanterelle. Sezoni i kësaj kërpudhe është mjaft i gjatë. Zakonisht mund të gjendet nga fundi i verës deri në sezonin e vonë të dimrit. Nëse shkojmë te Zona jo shumë të nxehta dhe të lagështa mund të gjejmë një numër të madh të mostrave nga vera. Kjo varet nga temperaturat dhe sasia e lagështisë në ekosistem që periudha juaj mund të lundrohet për më gjatë.

Ata janë në gjendje të përballojnë ngricat e dimrit dhe nuk është aspak e çuditshme të mbledhësh një numër të madh të borive të verdha në muajin shkurt. Duhet të përmendet se këto kërpudha rriten me bollëk më të madh në zonat me lartësi më të ulët dhe që janë të mbrojtura mirë nga erërat e forta. Kjo sepse era e fortë është në gjendje të zvogëlojë lagështinë. Kjo kërpudhë ka nevojë për një lagështirë mjaft të lartë që të mund të zhvillohet në kushte të mira.

Habitati i kësaj kërpudhe është çdo vend që ka një tokë gëlqerore ose gëlqerore. Kryesisht mund ta gjejmë pranë pyjeve me pisha dhe ato janë të fshehura nën hala pishe. Megjithëse ka një proporcion më të vogël, ai gjithashtu mund të vendoset në pemët e lisit ndërsa ka një nivel të lartë lagështie. Speciet e pishave që janë në gjendje të strehojnë sasinë më të madhe të kësaj kërpudhe janë Pinus nigra dhe Pinus silvestris.

Një nga aspektet që duhet të merret parasysh gjatë mbledhjes së tij është se Lutescens chanterelle rritet në grupe të mëdha. Kjo është, është e rrallë të gjesh mostra të izoluara. Normalisht është mjaft shfaqje për të gjetur borinë e verdhë pasi që, megjithëse mund të kamuflohen mirë, pasi të gjeni një ekzemplar, Ju mund të mblidhni për orë të tëra pothuajse pa u ngritur nga toka. Duhet të keni kujdes në zonat me myshqe pasi kamuflohen mjaft mirë.

Konfuzionet e mundshme të Lutescens chanterelle

Siç kemi përmendur më parë, veçantia e kësaj kërpudhe bën që konfuzioni i saj i mundshëm të mos jetë i mundshëm. Për më tepër, ngatërrimi i tij me një specie tjetër nuk është i rrezikshëm. Kjo do të thotë që speciet që kanë një ngjashmëri me këtë kërpudhë janë gjithashtu ushqime të shkëlqyera. Disa nga speciet e gjinisë Cantharellus që mund të gjenerojnë ndonjë konfuzion me këtë kërpudhë është Chanterelle tubaeformis. Morfologjia e kësaj kërpudhe është shumë e ngjashme me atë të borisë së verdhë dhe Mund të dallohet, ne shikojmë këmbën të diferencuar mirë. Palosjet e himenit të kësaj kërpudhe janë shumë të dukshme krahasuar me ato të borisë së verdhë. Ne gjithashtu duhet të shohim ngjyrën. Ka një ngjyrë më të hirtë dhe më pak të shkëlqyeshme. Konsiderohet si një ushqim i shkëlqyeshëm, prandaj hutimi i tij nuk gjeneron asnjë lloj problemi.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për kërpudhat Cantharellus lutescens.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.