Mësoni gjithçka që duhet të dini rreth ujitjes së orkideve

Phalaenopsis

L orkide Ato janë bimë vendase në pyjet tropikale të botës që rriten nën strehën e trungjeve të pemëve të mëdha, ose në degët e tyre, gjithmonë të mbrojtura nga rrezet e diellit. Lulet e saj të bukura janë shumë karakteristike, aq sa vetëm duke i parë mund të dimë nëse jemi përballë një prej bimëve më elegante në botë.

Nëse ju pëlqejnë lulet, shanset janë që sa herë që shkoni në një çerdhe të tundoheni të merrni një shtëpi me vete, apo jo? Por çmimi që ata kanë ndonjëherë na bën të ndryshojmë mendim, pasi shpesh besohet se kultivimi i tyre nuk është i përshtatshëm për të gjithë. Sidoqoftë, realiteti është shumë i ndryshëm. Nëse nuk më besoni, ndiqni këto këshilla për të ujitur orkidën tuaj, dhe shikoni vetë. Me siguri nuk pendohesh për të.

Ujitja e orkideve epifite

Orkide e bardhe

Orkide epifite, të tilla si Phalaenopsis, dallohen nga të tjerët duke u shitur të mbjella në vazo të pastra plastike. Ato janë më të lehtat për tu kujdesur, pasi ajo do të na tregojë kur duhet të vaditet. Po, po, në fakt, ne do të duhet të shohim vetëm rrënjët e saj: nëse ato janë të bardha, ne do të ujitim.

Frekuenca e ujitjes do të përcaktohet nga nevojat e vetë bimës. Ajo, falë tenxhere plastike transparente, Mund të na tregoni kur është koha për të ujitur.

Lotim i orkidave në tokë

Orkide tokësore

Në rastin e orkideve të tokës, duke u mbjellë në vazo konvencionale me substrate, është pak më e komplikuar. Por vetëm pak Për të ditur se kur duhet ta ujitim, së pari duhet të bëjmë kontrolloni lagështinë e substratit. Për ta bërë këtë, ne do të marrim një kruese dhëmbësh (si ai që ata na japin në restorantet japoneze) dhe do ta prezantojmë në pjesën e poshtme të enës. Nëse del i pastër kur e nxirrni, atëherë do të jetë e nevojshme të ujiteni.

Një tjetër hile është peshoni vazon e sapo ujitur, regjistroni peshën dhe peshojeni përsëri ditë më vonë, kur toka të jetë tharë. Në këtë mënyrë, do të jetë shumë më e lehtë për ne të dimë se kur duhet t'i japim uzinës sonë të dashur.

Dhe nga rruga, jepni ujë me cilësi orkidës tuaj (të tilla si shiu ose uji mineral) në mënyrë që të rritet pa probleme. Në këtë mënyrë, është e sigurt që të prodhoni një sasi interesante të luleve.


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.