Maguey del monte (Agave potatorum)

Agave potatorum është vendas në Meksikë.

Ndër shumë sukulentët që gjenden në këtë planet është Agave potatorum. Është një bimë vendase në Meksikë që Është kultivuar me shekuj për vetitë e tij medicinale dhe kulinare. Kjo specie e agave njihet zakonisht si "Agave e tequileros" për shkak të përdorimit të saj në prodhimin e tekilës. Megjithatë, ky sukulent përdoret edhe në përgatitjen e produkteve të ndryshme, si pulque, një pije alkoolike tradicionale nga Meksika dhe nektar, një shurup natyral që përdoret në industrinë ushqimore.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë çfarë është Agave potatorum dhe për çfarë përdoret. Përveç kësaj, nëse jeni të interesuar të rritni këtë perime, ne do të flasim për mënyrën e riprodhimit të saj dhe do të diskutojmë kujdesin që kërkon. Shpresoj që ky informacion t'ju duket i dobishëm dhe interesant!

Çfarë është Agave potatorum?

Agave potatorum është një specie e bimëve të shijshme

La Agave potatorum, i njohur gjithashtu si Maguey del monte, Maguey de mezcal ose Maguey mariposa, është lloj bimë me shije që i përkasin familjes së agavaceae. Është vendas në Meksikë dhe kultivohet kryesisht për gjethet e saj me mish dhe me shije, të cilat përdoren për prodhimin e pijeve alkoolike si mezcal dhe tekila. Është gjithashtu një bimë zbukuruese e njohur për shkak të pamjes së saj tërheqëse dhe gjetheve të mëdha e të trasha.

Për shkak të bukurisë dhe madhësisë së tij kompakte, është një shtesë e njohur për koleksionet e kaktuseve dhe të shijshme. Ndërsa është e vërtetë se përdorimi kryesor i Agave potatorum Përdoret si bimë zbukuruese në kopshte dhe oborre, përdoret edhe në prodhimin e mezkalit. Kjo është një pije alkoolike tradicionale meksikane që prodhohet nga fermentimi dhe distilimi i pulkës së nxjerrë nga bima. Në fakt, fjala "potatorum" rrjedh nga "potator", që përkthehet si "pijanec", duke iu referuar kështu përdorimit të saj si një agave mezcalero.

Përveç shkathtësisë së saj të kuzhinës, la Agave potatorum Është i njohur edhe për vetitë e tij medicinale. Bima përmban komponime anti-inflamatore dhe qetësuese që janë përdorur për të trajtuar një sërë gjendjesh, nga dhimbjet e kokës deri te sëmundjet kardiovaskulare. Agave potatorum gjithashtu është treguar të ketë një efekt pozitiv në shëndetin gastrointestinal dhe mund të jetë i dobishëm në trajtimin e diabetit. Me pak fjalë, Agave potatorum është një bimë e gjithanshme dhe e vlefshme që është përdorur për breza në Amerikën Latine për qëllime kulinarie dhe mjekësore.

Si të riprodhoni agave potatorum?

Tani që ne e dimë se çfarë është Agave potatorum, le të shohim se si mund ta riprodhojmë atë në rast se duam të kultivojmë këtë specie. Ka tre mënyra të ndryshme për ta përhapur atë:

 1. Sipas farave: Siç e kemi përmendur edhe më parë, bima lulëzon vetëm një herë në jetën e saj dhe prodhon fara pas lulëzimit. Farat mund të mbillen në një substrat të drenazhuar mirë dhe të mbahen të lagura derisa të mbijnë. Duhet thënë se kjo metodë është më e vështirë dhe kërkon më shumë kohë se të tjerat.
 2. Për prerjet: Gjethet e Agave potatorum ato mund të priten dhe të përdoren si copa për shumim. Gjethet e prera duhet të lihen të kurohen për disa ditë dhe më pas të mbillen në një substrat të kulluar mirë.
 3. Nga fëmijët: Disa varietete të Agave potatorum Ata prodhojnë pinjollë në bazën e tyre. Këto thithëse mund të ndahen nga bima mëmë dhe të mbillen për të formuar bimë të reja.

Është e rëndësishme të merret parasysh se Maguey del monte është një bimë në rritje të ngadaltë dhe se mund të duhen disa vite për të arritur madhësinë e tij të rritur.

Sa i përket pamjes së saj, Maguey del monte është një bimë me shije të mesme që mund të rritet deri në 1,2 metra lartësi dhe 1,5 metra gjerësi. Ka gjethe të trasha, heshtak me buzë të mprehta dhe një strukturë të lëmuar në prekje. Sipërfaqja e gjetheve është e gjelbër e errët me njolla kafe ose gri dhe mund të ketë një brez qendror të bardhë ose të verdhë. Kërcelli qendror është i shkurtër dhe shtrihet lart nga qendra e rozetës së gjetheve. Të Agave potatorum lulëzon vetëm një herë në jetë dhe prodhon një tufë lulesh të madhe dhe të trashë në formë thumba. Lulet kanë ngjyrë të verdhë ose të bardhë dhe ndodhen në fund të tufë lulesh.

Kujdesi për Maguey de monte

Agave potatorum njihet edhe si Maguey del monte

Ne tashmë e dimë se çfarë është Agave potatorum dhe gjithashtu si ta riprodhoni atë, por çfarë kujdesi kërkon ky sukulent? Nëse duam që Maguey del monte të përparojë siç duhet, duhet të ndjekim këshillat e mëposhtme:

 • Drita: Ajo ka nevojë për dritë të fortë dhe të drejtpërdrejtë që të lulëzojë.
 • Ujitja: Lotim duhet të jetë i moderuar, duke lejuar që toka të thahet ndërmjet ujitjeve. Nuk toleron ujin e tepërt.
 • Temperatura: Është tolerant ndaj një game të gjerë temperaturash, nga dhjetë gradë Celsius deri në dyzet gradë Celsius.
 • Kati: Preferon tokat e drenazhuara mirë me pH pak acid deri në neutral.
 • Fekondimi: Plehërimi i shpeshtë nuk është i nevojshëm, por një pleh i ekuilibruar mund të aplikohet në sasi të vogla gjatë rritjes aktive.
 • Krasitja: Edhe pse është e vërtetë që Maguey del monte nuk kërkon krasitje, rekomandohet shumë që të shkurtohet për të ruajtur formën e saj ose për të hequr gjethet e thata ose të dëmtuara.

Me pak fjalë, A.I dha Potatorum Është një bimë e qëndrueshme, e lehtë për t'u kujdesur që kërkon dritë të fortë, lotim të moderuar dhe tokë të kulluar mirë për të lulëzuar.

Plagët dhe sëmundjet

Duhet theksuar se Agave potatorum Mund të preket nga dëmtues dhe sëmundje të ndryshme, duke përfshirë:

 • Bugs të butë: Janë insekte të vogla që ushqehen me lëngjet e bimës, duke shkaktuar dëme në gjethe dhe reduktuar prodhimin e nektarit. Shih skedarin.
 • Nematodat: Ata janë krimba mikroskopikë që mund të dëmtojnë rrënjët dhe të zvogëlojnë marrjen e lëndëve ushqyese nga bima. Shih skedarin.
 • Kërpudha: Disa sëmundje kërpudhore mund të ndikojnë në shëndetin e rrënjës dhe bazës së bimës. Shih skedarin.
 • Miza e bardhë: Është një dëmtues që mund të shkaktojë dëmtim të gjetheve dhe të zvogëlojë prodhimin e nektarit. Shih skedarin.

Është e rëndësishme të zbatohen masat parandaluese dhe kontrolluese për të mbrojtur shëndetin e Agave potatorum dhe parandaloni shfaqjen e këtyre dëmtuesve dhe sëmundjeve. Kjo përfshin monitorimin e rregullt të bimës, aplikimin e pesticideve dhe fungicideve kur është e nevojshme dhe mbajtjen e një sistemi të mirë ujitjeje dhe kullimi.

Me gjithë këtë informacion ne jemi gati të rritemi dhe të kujdesemi për Maguey del monte tonë!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.