Çfarë është një bimë marceshente?

Pylli marcescente është një lloj ekosistemi shumë kurioz

Imazh - Wikimedia / Vicente Miguel Llop Molés

Nga vjeshta, pyjet gjetherënëse kanë tendencë të mbarojnë gjethet. Temperaturat e ulëta i detyrojnë ata të shkojnë për të pushuar, pasi përndryshe ata nuk mund të mbijetonin. Megjithatë, ekziston një lloj bime që, megjithëse konsiderohet gjetherënës, ka një karakteristikë që i bën disa peisazhe të duken, mirë, të ndryshme.

Whatshtë ajo që njihet si marcescente, dhe ne jo vetëm që e gjejmë në pyje, por ato mund të rriten me të vërtetë në çdo rajon ku ka pranverë, verë, vjeshtë dhe dimër, dhe katër stinët dallohen nga njëri-tjetri.

Cilat janë karakteristikat e bimës marcescente?

Shkoza është një bimë marceshente

Në një fabrikë gjetherënëse, le të themi e zakonshme, ardhja e vjeshtës shënon fillimin e fundit të furnizimit me ushqim të gjetheve. Me fjalë të tjera, ndërsa moti ftohet dhe ngricat e para fillojnë të regjistrohen, pema ose kaçuba do të mbarojë gjethe, e cila mund të ndryshojë ngjyrën (nga jeshile në të verdhë, portokalli ose të kuqërremtë, në varësi të specieve) pasi mbaron ushqyesve.

Sapo të jetë tharë plotësisht, domethënë, pasi të ketë marrë ngjyrë kafe dhe bishtajorja (kërcelli që e lidh me degën) të humbasë jetën, era do të kujdeset që ta lërë të bjerë në tokë. Nëse zona nuk pastrohet (diçka që nga rruga që NUK rekomandojmë ta bëjmë për atë që do të komentojmë tani), në pranverë bima do të jetë në gjendje të rikuperojë një pjesë të lëndëve ushqyese që përdorte për të prodhuar ato gjethe.

Por kjo është, siç themi, ajo që ndodh në një specie qumeshtit të zakonshëm, si ato të gjinisë Acer (panje) për shembull. Por ky nuk është rasti në të gjitha rastet.

Ekziston një lloj bime, marcescente, që me të ftohtin, po, ndalon së furnizuari lëndë ushqyese për gjethet, por kur ato thahen, ato qëndrojnë në degë, zakonisht derisa të dalin të reja sa më shpejt që moti të përmirësohet. Kjo është për shkak se bisht i gjethes mbetet i gjallë, ose të paktën aq kohë sa që ajo pemë ose kaçubë të mos mbarojë gjethet.

Nga këndvështrimi ynë, zakonisht nuk është vizualisht i bukur. Dhe është logjike, veçanërisht nëse jemi të përkushtuar në rritjen e bimëve. Një gjethe e thatë priret të jetë sinonim i problemeve, ose vdekjes së asaj kulture. Por marcescente na tregon se mund të jetë e bukur, si dhe e dobishme.

Përfitimet e bimëve marceshente

A ka ndonjë përfitim nga mbajtja e gjetheve të thata gjatë dimrit? Çdokush mund të mendojë se është një humbje e padobishme e energjisë, si dhe një humbje kohe sepse, sa më shumë që të zgjasin për të rënë, aq më shumë do të duhet që bima të ketë lëndët ushqyese që do të lirohen sapo të treten.

Por përsëri, mbretëria bimore na befason.

Siç e dimë, ka shumë kafshë që janë barngrënëse, dhe prej tyre, ka shumë të tjera që ushqehen me degë, të tilla si dreri ose dreri. Kështu që, Duke mbajtur këto gjethe, të cilat janë gjithashtu të thata dhe për këtë arsye më pak të shijshme pasi kanë një shije të pakëndshme, ato mbrohen. Por ka akoma më shumë.

Ka bimë barishtore barishtore

Imazh - Flickr / David Hernández (aka davidhdz)

Në rajonet malore të tropikëve, për të qenë më specifik në zonat me lartësi të madhe, ka disa specie që përdorin gjethet për tu mbrojtur nga i ftohti, si Espeletia schultzii. Kjo është një bimë barishtore që rritet e egër në Andet e Kolumbisë, Ekuadorit dhe Venezuelës, në një lartësi maksimale prej 4300 metra mbi nivelin e detit.

Gjatë pranverës dhe verës rritet pa probleme, por kur vjen dimri ndalet së rrituri. Gjethet e thata të viteve të tjera mbahen, duke mbrojtur kërcellin. Në këtë mënyrë, ajo mund të mbin pa shumë përpjekje kur kushtet përmirësohen.

El Senecio keniodendron është një specie tjetër që mund ta konsiderojmë marcescente. Endshtë endemike në malin Kenia, ku rritet midis 3900 dhe 4500 metra mbi nivelin e detit. Gjatë ditës është aq e nxehtë sa temperaturat mund të kalojnë 40ºC; jo më kot, ato janë afër ekuatorit, por në dimër ato temperatura bien dhe mund të ulen në -30ºC. Për të mbijetuar, ajo që bën është të mbajë gjethet të thata për aq kohë sa të jetë e mundur, në mënyrë që të mbrojë trungun.; dhe përveç kësaj, rozeta e gjetheve të gjelbra mbyllet natën, duke mbajtur të sigurt udhëzuesin e rritjes.

Më shumë lloje të bimëve marceshente

Ne kemi biseduar për disa specie, por ... a kemi ndonjë në Evropë dhe / ose Amerikë që është marceshente? Në të vërtetë, jo vetëm një, por përkundrazi disa. Për shembull, te gjitha Karpinus (shkoza), Quercus (lisat), dhe Afër (gjinia e ahut) janë. Ato i bëjnë pyjet tona të duken kafe në dimër. Pastaj, gjethet e gjelbra dalin, duke zënë vendin e atyre që janë të thata.

Këto tre janë gjini të karakterizuara nga të qenit pemë të mëdha, me kurora të dendura. Usualshtë e zakonshme që ato të tejkalojnë 20 metra lartësi, dhe se shkalla e rritjes së tyre është mjaft e ngadaltë. Ato përdoren gjerësisht në kopshte për sa kohë që klima është e butë dhe ka acar. Po kështu, ata kanë nevojë për toka me një pH acid, të pasura me lëndë organike, të thella dhe me kullim të mirë.

Çfarë mendoni për bimën marcescente? A keni dëgjuar për atë term?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.