Gjithçka që duhet të dini për marzuelos

Kërpudha të lagura

Një nga kërpudhat që tenton të jetë mjaft i fshehtë kur bëhet fjalë për të ditur për karakteristikat dhe vetitë e tyre për korrje janë marzuelos. Emri i saj shkencor është Hygrophorus marzuolus dhe duket se është në dispozicion vetëm për disa që dinë shumë nga misteret e kërpudhave. Dhe është se marzuelos janë kërpudha me vështirësi të mjaftueshme që të mund të gjenden.

Në këtë artikull ne do të zbulojmë të gjitha sekretet në lidhje me marzuelos dhe çfarë duhet të bëni për t'i mbledhur ato.

tipare kryesore

Marshimet u zhvilluan

Shtë një kërpudhë që konsiderohet si një ushqim i shkëlqyeshëm. Nëse jeni një nga ata që duan të mbledhin kërpudha, mund ta dini se, nëse arrini të mbledhni disa ekzemplarë me madhësi të mirë, do të jeni në gjendje t'i shijoni ato në kuzhinë. Për të qenë në gjendje të njohësh marzuelos me sy të lirë duhet të dish mirë cilat janë karakteristikat e tyre.

Kapelja e marzuelos zakonisht mat ndërmjet 3 dhe 13 cm në varësi të gjendjes së zhvillimit. Më të rinjtë zakonisht kanë një kapelë në formë konveks dhe, ndërsa rriten dhe arrijnë fazën e tyre të të rriturve, ata përfundojnë të kenë një formë të sheshtë. Kufijtë e kapelës së përmendur shkojnë nga të lakuara në të lëmuar ose të sheshtë. Ata zakonisht kanë një ngjyrë mjaft karakteristike që varion nga ekzemplarët me një ngjyrë krejtësisht të bardhë deri në tonet gri në të cilat ato janë tashmë më të zhvilluara. Në disa ekzemplarë që kalojnë në fazën e tyre të përparuar të të rriturve, ata zakonisht kanë një ngjyrë pothuajse të zezë.

Sa i përket këmbës, ajo zakonisht ka një pamje me mish, të trashë dhe të shkurtër. Ka një ngjyrë të bardhë që bëhet gri ndërsa zhvillohet. Një mënyrë për t'i dalluar ato nga ekzemplarët e tjerë janë njollat ​​e vogla gri të thella që gjenden në këmbë. Ata kanë tehe të largëta dhe të larmishme në ekzemplarët e rinj me një ngjyrë të bardhë dhe gri në të rriturit.

Mishi i tij është mjaft i butë dhe me ngjyrë të bardhë. Mund të njihet sepse ka disa tone gri nën kutikulën. Konsiderohet si një ushqim i shkëlqyeshëm dhe për shumë adhurues të mikologjisë është një nga kërpudhat më të shijshme për tu mbledhur.

Ku mund të mblidhen marzuelos

marzuelos

Ky lloj i kërpudhave shpesh shoqërohet me dëborë. Kjo pasi mund të gjejmë foto të shumta në të cilat shohim sesi kjo kërpudhë është e rrethuar nga bora. Kjo na bën mjaft kështu. Një nga faktorët përcaktues që ajo të mund të zhvillohet në sasi të mëdha është se ka pasur reshje të mëdha bore gjatë muajve të mëparshëm. Sidoqoftë, kjo nuk është ajo që ju bën të jeni nën dëborë.

Ajo që preferon kjo lloj kërpudhe nuk është vetë bora por shkrirja. Sapo uji i akullit fillon të shkrihet, miceliet aktivizohen dhe shfaqja e tyre pas disa ditësh zakonisht shoqërohet me temperatura disi më të larta gjatë gjithë ditës. Nuk ndikohet nga fakti që ka reshje dëbore pasi që mund të kamuflohet nën të.

Marzuelos zakonisht shfaqen së pari në lartësi më të ulëta dhe ngrihen në një lartësi mesatare ndërsa përparon pranvera. Gjatë kohës së vjeshtës është e kundërta. Datat e rritjes së saj zakonisht nuk janë të sakta. Në zonat veriore të tilla si Navarra dhe pjesa e Katalanasve Para-Pirenejve priren të rriten pak më herët se normalisht. Në nivele të ulëta, ato fillojnë të shfaqen gjatë javëve të fundit të shkurtit.

Pas disa javësh ata tashmë fillojnë të shfaqen nga malet Soria, pikat e Guadalajara, Burgos, Picos de Europa dhe Pirenejtë. Në fund të Marsit është kur e gjejmë praktikisht në të gjitha vendet ku e gjejmë në Gadishullin Iberik.

Sekretet për të qenë në gjendje të kërkoni marzuelos

Marzuelos në dëborë

Tani do t'ju tregojmë se cilat janë ato sekrete që aq shumë dëshirojnë nga mbledhësit e kërpudhave në lidhje me marzuelos.

 • Nëse dëshironi të gjeni këto ekzemplarë duhet të keni parasysh se nivelet e lartësisë shkojnë nga e ulët në e lartë. Kjo do të thotë, ju duhet t'i kërkoni fillimisht në zona të ulëta dhe, me kalimin e kohës, t'i kërkoni në zona më të larta.
 • Lloji i tokës është përcaktues. Ato shfaqen në sasi më të madhe në tokat acid. Për të shërbyer si një tregues, ne mund të shohim disa lloje të kërpudhave që rriten në këto toka acidike si Boletus dhe chanterelles.
 • Pyjet janë zonat ku ato priren të rriten në sasi më të madhe, veçanërisht nëse ato janë bërë nga pyje ahu dhe pishash.
 • Ato janë më të vështira për tu gjetur pasi nuk shfaqen. Mund të shihni vetëm kapelën e një ngjyre të zezë.
 • Në zonat e pyjeve me pisha ato shoqërohen mjaft mirë me pemë pigmente dhe shkurre të tilla si ariu i ariut.
 • Ata priren të preferojnë shpatet si një shkallë më e lartë e pjerrësisë dhe e larë.
 • Një nga hilet më të rekomanduara për të gjetur marzuelos është t'i kërkoni ato në zonat ku Boletus pinicola. Me këtë specie të kërpudhave ata zakonisht ndajnë të njëjtin habitat, të njëjtën pH të tokës, por një kohë të ndryshme të paraqitjes.
 • Nëse gjeni një marzuelo, gjëja më normale është që të gjeni ca më shumë përreth. Kjo sepse ato zakonisht gjenden në grupe, ajo që ndodh është se maskojnë shumë mirë.
 • Ju duhet të mbani në mend se kafshët janë të parat që i gjejnë marzuelos. Likelyshtë e mundshme që, kur të gjeni një ekzemplar, ai tashmë ka pjesë të përtypura nga një kafshë.
 • Një nga kushtet kryesore që ato të shfaqen janë temperaturat. Ato duhet të jenë ndërmjet 0 dhe 15 gradë dhe të paktën për rreth 10 ditë.
 • Nuk u pëlqejnë aspak ditët e nxehta. Nëse disa ditë me temperatura më të larta arrijnë papritur, ju mund të shkurtoni periudhën e rritjes së tyre ose t'i zhdukni ato.

Nëse dëshironi ta gjeni këtë kërpudhë, kërkoni zonat ku ka më shumë gjasa të rriten. Rajonet e para të vitit janë zakonisht zonat veriore të tilla si Euskadi, Navarra dhe Pirenejtë. Tashmë në fund të janarit ose fillim të shkurtit ato zakonisht shfaqen në malet e Burgos dhe Soria. Ju gjithashtu mund t'i gjeni ato në Madrid, La Rioja, Guadalajara, Teruel dhe Cuenca.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth marzuelos.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.