Pse bima ime ka gjethe të verdha?

 

Pamje e sakarines Acer

Imazh - Wikimedia / Simon Eugster

Nuk ka asgjë si të kesh një bimë të shëndetshme, me gjethe me ngjyrën e duhur, apo jo? Sidoqoftë, ndonjëherë mund të lindin çështje që do ta bëjnë atë të duket më e njëjtë. Një nga simptomat më të zakonshme që mund të keni është zverdhja e pjesëve të gjetheve të saj. Çfarë duhet të bëni në këto raste?

Gjëja e parë është gjetja e shkakut. Ka disa arsye pse bimët mund të kenë gjethe të verdha dhe jo të gjitha zgjidhen në të njëjtën mënyrë. Kështu që, le të shohim pse gjethet kanë filluar të ndryshojnë ngjyrën dhe çfarë mund të bëhet për ta rregulluar atë.

Pse gjethet e bimëve zverdhen?

Ka disa arsye për zverdhjen e gjetheve dhe shumica kërkojnë që të merren masa për t'i korrigjuar ato. Për ta bërë më të lehtë identifikimin dhe korrigjimin e tyre, ne do të flasim për të gjitha:

Mungesa e ndonjë minerali

Kloroza i bën gjethet të duken të verdha

Imazh - TECNICROP

Kur bima nuk gjen të gjitha mineralet që i duhen, menjëherë do të shihni që gjethet e saj fillojnë të zverdhen në mënyrë që nervat të bëhen shumë të dukshme siç mund ta shihni në imazhin më sipër. Normalisht, zakonisht është për shkak të mungesës së hekurit ose magnezit. Si ta dallojmë atë?

 • Mungesa e hekurit: manifestohet së pari në gjethet e reja. Ata bëhen të verdhë, përveç nervave që mbeten të gjelbërta.
  Zgjidhet dhe parandalohet duke i dhënë bimëve chelates hekuri rregullisht.
 • Mungesa e magnezit: gjethet e para në të verdhë janë më të vjetrat, duke filluar midis venave dhe skajeve.
  Zgjidhet duke paguar rregullisht me plehra të pasura me magnez.

Ka qenë e ftohtë

Edhe nëse blini një fabrikë që mund të jetojë pa probleme në zonën tuaj, ndonjëherë mund të ndodhë që pas mbarimit të dimrit të shfaqen njolla të verdha në gjethet e saj, sidomos nëse në çerdhe e kishin brenda në serë ose pak të mbrojtur. Për shembull, kjo i ndodhi njërit prej Cycas tim vitin e parë që ishte në tokë: ishte e bukur në verë, por me ardhjen e motit të keq filloi të kishte shumë njolla të verdha në gjethe.

Në këto raste, është më mirë të mos bëni asgjë. Me ardhjen e pranverës do të prodhojë gjethe të reja dhe të shëndetshme. Një tjetër gjë do të ishte që bima të ishte e ndjeshme ndaj temperaturave të ulëta, në këtë rast do të duhej ta mbronim ose në ambiente të mbyllura ose me një pëlhurë kundër ngrirjes.

Ekspozimi ndaj drafteve

Nëse keni një bimë të brendshme, si brinjën e Adamit ose përbindëshin, në një vendkalim ose në një dhomë me gërvishtje, mund të ndodhë që majat e gjetheve të saj bëhen të verdha. Në raste të rënda, e gjithë fleta e prekur mund të thahet.

Për ta shmangur atë, është e rëndësishme të mos vendosni bimë në zona tranziti dhe t'i mbroni ato nga rrymat gjeneruar nga kondicionimi i ajrit, si dhe ato që vijnë nga jashtë.

Problemet e ujitjes

Alocasia amazonica ka gjethe jeshile të errët

Ujitja është një nga shkaqet kryesore pse bimët mund të kenë gjethe të verdha. Por, si e dini nëse është për shkak të mungesës së ujit apo, përkundrazi, për shkak të tepricës?

Mungesa e ujit

Easyshtë e lehtë të zbulohet pasi që nëse e shohim atë gjethet janë rrudhosur ose zverdhur bima duket e trishtuar, dhe ajo sythat e luleve - nëse ka - bien ose thahen, do të thotë që ne nuk kemi ujitur mjaftueshëm.

Por nuk duhet të shqetësohemi, jo tepër, pasi është relativisht e lehtë të rimarrësh një bimë që ka qenë e etur: Thjesht duhet ta vendosni tenxheren brenda një legeni ose kovë me ujë, dhe të prisni që toka të laget. Nëse është një bimë kopshti, do të jetë e mjaftueshme për ta ujitur derisa toka të përmbytet.

Teprica e ujit

Lotimi i tepërt i ujit është një nga problemet më të shpeshta kur rriten bimë në vazo, një nga simptomat më karakteristike të tij zverdhja e gjetheve të poshtme, megjithëse nuk është e vetmja: nëse nënshtresa bëhet e gjelbëruar, gjethet e reja bëhen kafe dhe nuk vërehet rritje, ka shumë të ngjarë që të kemi ujitur tepër.

Bimë uji me çorape
Artikulli i lidhur:
Cilat janë simptomat e ujitjes së tepërt?

Rikuperimi i tij do të jetë i vështirë, por nëse nuk është serioz, mund të bëhet sa vijon:

 1. Së pari, ajo hiqet nga tenxherja, duke pasur kujdes që të mos thyejë topin rrënjë.
 2. Pastaj mbështillet në disa shtresa me letër thithëse.
 3. Tani, ajo është vendosur në një dhomë me shumë dritë natyrore, por jo direkte për 24 orë.
 4. Ditën tjetër, ajo mbillet përsëri në tenxhere.
 5. Pas 3-4 ditësh, ajo ujitet.

Po, për të parandaluar që ajo të ndodhë përsëri është e rëndësishme që kullimi i substratit të përmirësohet (do të gjeni më shumë informacion këtu), dhe rreziqet kontrollohen.

Është vjeshtë

Gjatë vjeshtës ka pemë që zverdhen

Nëse është vjeshtë dhe keni pemë gjetherënëse që fillojnë të zverdhen, kjo është për shkak se po bien, domethënë ndërsa bimët përgatiten të kapërcejnë dimrin në mënyrën më të mirë të mundshme, gjethet prodhojnë gjithnjë e më pak klorofil.

Kështu, kur prodhimi i klorofilit ndalet shfaqen karotenoidet, të cilat janë të nevojshme për të transferuar energjinë e dritës së diellit dhe janë ato që u japin gjetheve atë ngjyrë të bukur të verdhë.

A ka bimë me gjethe të verdha?

E verdha nuk shihet shumë në gjethet (të shëndetshme); megjithatë, mund të gjejmë bimë me gjethe të larmishme (d.m.th., jeshile dhe të verdhë), ose jeshile shumë e lehtë, me ç'rast zakonisht emërtohen 'aureum' ose 'artë'. Për shembull, këtu janë disa:

Acer shirasawanum cv Aureum

Ka shumë panje me gjethe të verdha

Imazhi - vdberk.es

El Acer shirasawanum cv Aurem Është një shkurre gjetherënëse ose pemë e vogël me lartësi të vogël, e cila arrin më së shumti 5 metra. Ka gjethe pallate, jeshile të lehta në pranverë dhe verë, të kuqe-rozë në vjeshtë.. Ajo ka nevojë për hije dhe një klimë të butë-të ftohtë, me një shkallë të lartë lagështie në mjedis.

epipremnum aureum

Pothos është një alpinist me gjelbërim të përjetshëm

Imazh - Wikimedia / Joydeep

Ju ndoshta e njihni atë me emrin pothos. Është një hardhi me gjelbërim të përhershëm që ka gjethe në formë zemre, jeshile dhe të verdha (janë të larmishme). Ai arrin rreth 20 metra lartësi nëse ka një mbështetje dhe megjithëse nuk jep lule të dukshme, është shumë dekorativ më vete. Përveç kësaj, përshtatet shumë mirë me jetesën në ambiente të mbyllura.

Heucherella 'Zebra e Artë'

Ka bimë me gjethe të verdha

Imazhi – terranovanurseries.com

Heucherella 'Golden Zebra' është një kultivar që ka gjethe të verdha-jeshile, me përjashtim të nervave kryesorë që janë të kuq. Është një barishte shumëvjeçare që jeton disa vite, dhe arrin lartësinë rreth 30 centimetra. Është e rëndësishme që ajo të rritet jashtë, në një zonë me shumë dritë, por jo me diell të drejtpërdrejtë.

Raphis excelsa f variegata

Ndonjëherë shumë pak, disa palma zhvillojnë gjethe të larmishme. I tillë është rasti i Raphis shkëlqen, një bimë me shumë kërcell, domethënë prodhon disa kërcell ose trungje false të cilat kanë një trashësi maksimale prej tre deri në pesë centimetra. Gjethet e saj janë në formë ventilatori, dhe në formën e larmishme ato janë të gjelbra dhe të verdha.. Lartësia maksimale e saj është 3 metra, kështu që është e mundur që ta keni në një tenxhere të madhe. Sigurisht që nuk i reziston të ftohtit dhe as i pëlqen rrezet e diellit direkte.

Shpresoj se ka qenë e dobishme dhe ju mund të identifikoni problemin e bimës suaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alfredo dijo

  Unë kam shkurre pranë barit, gjë që bën që disa mbi-ujitje të jenë të pashmangshme, dhe mendoj se kjo është arsyeja pse sapo të nxjerr gjethe të reja, shumë prej tyre zverdhen dhe bien, unë do të vë chelates për të parë nëse kjo është ajo që është. ..