Mbjellja e luleve në kopsht, pse është interesante dhe cilat janë më të përshtatshmet

Lule në pemishte

Ju mund të jeni duke menduar për të pasur një kopsht për dy arsye: e para, për të mbushur qilarin tuaj plot, për të vënë bast për vetë-mjaftueshmërinë e produkteve bujqësore dhe për të mbjellë ato perime bazë për dietën tuaj. Ndërkohë, arsyeja e dytë që mund t'ju shtyjë të keni një kopsht privat është të shijoni bukurinë dhe përfitimet që ofrojnë lulet. Edhe pse asgjë nuk ju pengon të keni të dyja nëse keni hapësirë ​​të mjaftueshme për të. Në rast se keni nevojë për justifikime, në këtë artikull ne ndajmë me ju pse është interesante të mbillni lule në kopsht dhe cilat janë më të përshtatshmet

Nëse keni hapësirë ​​për të zbukuruar dhe mbushur me pasuri duke luajtur me Tokën Nënë, sigurohuni që të eksperimentoni dhe provoni mbillni lule në kopsht. Bëje me lule të të gjitha llojeve, nga bimë aromatike për kopshtin, madje edhe bimët zbukuruese dhe të tjera që mund të jenë të dobishme në kuzhinë, për dekorim dhe madje edhe për përdorim mjekësor. Mundësitë janë të pafundme. 

Përfitimet e mbjelljes së luleve në kopsht

Ka njerëz që mund të mendojnë se një gjë është një kopsht frutor dhe një tjetër është një kopsht. Megjithatë, nëse keni diku për të mbjellë dhe mbjellë, mos e ndaloni së bëri atë. Kushtojini vëmendje nevojave të çdo specieje, por mos hiqni dorë nga përzierja e perimeve ose produkteve të kopshtit së bashku me lule të bukura dhe spektakolare, sepse kombinimi mund të jetë vizualisht fantastik, por është edhe i dobishëm.

Mbillni lule në kopsht

Përveç krijimit pemishte te bukura, lulet kanë një funksion të rëndësishëm dhe ky është që ato arrijnë mbroni të korrat tuaja, sepse ata i mbajnë larg dëmtuesit dhe grabitqarët nëse zgjidhni speciet tuaja me mençuri. 

Ky nuk është një trend apo risi që po ju propozojmë, por është krijuar prej vitesh. kopshte-pemishte që tërheqin shikimin dhe admirimin e atyre që e shohin dhe aq më tepër të atyre që e shijojnë. Në fakt po viziton Anglinë, ose nëse vendosni të bëni një kërkim të vogël në internet, do të zbuloni se ka “kopshte vilë, dhe kjo qysh prej fundi i shekullit XIX Këto janë bërë super të njohura. 

Këto kopshte frutore kanë një prekje ngjyrash dhe egërsie që i bën ata simpatikë, duke përzier perime të ngrënshme me bimë zbukuruese. Dhe tani ju mund të keni tuajën kopshte vilë

Mbjellja e luleve tërheq insektet polenizuese

Ndër përfitimet e këtyre kopshteve, përveç se janë një atraksion dhe kënaqësi për sytë, kemi edhe lulet tërheqin insektet polenizuese, të cilat transportojnë polenin në këmbët e tyre dhe bëjnë të mundur fekondimin e bimëve. Në këtë mënyrë, detyra e marrjes së specieve të ndryshme dhe sigurimit të riprodhimit të mirë do të jetë më e lehtë dhe më e lirë, sepse natyra kujdeset ta bëjë vetë me ndihmën e insekteve dhe fluturave.

Ata largojnë dëmtuesit

Lule në pemishte

Nëse lulet tërheqin insektet pjalmuese, ato gjithashtu arrijnë të mbajnë larg ose të zmbrapsin insektet e tjera që mund të jenë shumë të dëmshme për kopshtin. Ne po flasim për mbajtjen larg afideve, mizave, kërmijve, kërmijve dhe nematodave që përfundojnë duke ju shkatërruar të korrat dhe duke ju detyruar të shpenzoni shuma të mëdha parash për pesticide. ju do të mbani mbani larg dëmtuesit falë tuajën lule në kopsht

Përfitoni nga lulet në kuzhinë

Ka lloje të lule që janë të ngrënshme, përveçse është veçanërisht e bukur dhe mund t'ju japë shumë në kuzhinë. Për t'i ngrënë ato, duke shtuar aromë, prekje të lehta shije dhe ngjyra, shumë ngjyra në përgatitjet tuaja të kuzhinës. 

Ata pasurojnë tokën

Nëse këto argumente apo përfitime ju dukeshin të pamjaftueshme për t'ju bindur të mbillni lule në kopsht, ja një tjetër që do t'ju habisë: ka bimë, si p.sh. bishtajore sigurojnë lëndë ushqyese në tokë. Nëse dëshironi një tokë me më shumë azot për të korrat tuaja, mbillni disa bishtajore dhe do ta keni në mënyrë natyrale.

Cilat janë lulet më të përshtatshme për të mbjellë në kopsht?

Jo të gjitha lulet janë të përshtatshme për kopshtin, të paktën nëse ajo që ju kërkoni është se ato ju ofrojnë përfitime shtesë dhe jo vetëm kënaqësi vizuale apo qëllime zbukurimi. Është e këshillueshme të vihet bast në specie barishtore njëvjeçare, që ta zbukurojnë tokën gjatë gjithë vitit, duke e mbushur me ngjyra dhe jetë.

Për më tepër, duhet të keni parasysh që speciet që do të mbillni janë të pajtueshme me të korrat e kopshtit tuaj. Mendoni se duhet të keni parasysh se cilat do të jenë nevojat për ujitje të secilës specie, pasi do të ujisni dhe ndikoni në ujitjen e të gjithëve. Nëse mbillni një lule të thatë, me perime që kërkojnë shumë ujë, ose anasjelltas, bashkëjetesa është e dënuar të dështojë dhe kopshti juaj do të përfundojë në një fatkeqësi. 

Ka një sërë bimësh zbukuruese që kanë tendencë të bëjnë shumë mirë në kopshte, si manushaqe, kalendula, borage, tagete dhe nasturtium. 

Vjollca në kopshtin tuaj

L manushaqe Ata kanë nevojë për një nivel konstant lagështie, veçanërisht në sezonin e nxehtë. Përndryshe, ato janë lule shumëvjeçare, zbukuruese dhe mjekësore që mund t'i hani edhe ju. 

Nga vjollca në të verdhë dhe portokalli të kumak

Një tjetër lule medicinale për t'u përfshirë në kopshtin e kopshtit është kalendula, e cila tërheq insektet pjalmuese dhe dëbon nga toka kërmijtë, afidet dhe mizën e frikshme të bardhë. 

Përfshi borage në mesin e të korrave tuaja

La bora Ai përshtatet me të gjitha tokat, kështu që nuk do ta keni problem ta shikoni atë të rritet dhe të zhvillohet së bashku me të korrat tuaja. Në fakt, ajo konsiderohet një bimë pushtuese, ndaj bëni kujdes që të mos zgjerohet shumë dhe t'i lini bimët tuaja të tjera pa hapësirë. Përndryshe, ajo kujdeset për veten, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni. 

Tagetes, as që mungojnë

L Tagetes Ato lëshojnë një aromë spektakolare që do të kënaqë shqisat tuaja duke mbajtur larg insektet. Përveç kësaj, do të zbulojë edhe krimbat dhe kërmijtë. Është një bimë e përkryer për t'u vendosur në kopsht pranë të korrave të domates dhe marule për t'i mbrojtur ato nga dëmtuesit.

Këto janë disa nga speciet më të rekomanduara për mbillni lule në kopsht. Siç e keni parë, shumica e tyre janë lule të ngrënshme ose që ofrojnë përfitime medicinale dhe janë krejtësisht të pajtueshme me kultura të ndryshme, duke siguruar kujdes dhe mbrojtje për to. A do të guxoni të krijoni kopshtin tuaj?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.