Si të mbillni majdanoz në një tenxhere hap pas hapi?

Majdanozi mund të mbillet në një tenxhere

Majdanozi është një barishte shumë, shumë e përdorur në kuzhinë. Rritet mjaft shpejt, mund të jetojë për disa vite dhe më e mira është se shkalla e mbirjes së saj (pra përqindja e farave që mbijnë) është e lartë. Dhe pikërisht për këtë arsye ne do të shohim se si të marrim bimë të reja me një kosto vërtet të ulët.

Dhe është se paketat e farave kushtojnë rreth një euro dhe meqenëse përmbajnë shumë (nuk i kam numëruar kurrë, por në varësi të markës mund të jenë më shumë se 20), është e lehtë të kesh disa bimë. Por, sigurisht, për këtë ju duhet të dini si të mbillni majdanoz në një tenxhere.

Kur mbillet majdanozi?

Është e rëndësishme të dini se në cilën kohë të vitit është më mirë të mbillni farat e majdanoz për t'i bërë ato të rriten sa më shumë. Dhe mirë, koha më e përshtatshme për t'i mbjellë ato gjatë pranverës, por meqenëse nuk është një barishte që duhet ekspozuar ndaj rrezeve të diellit, mund të bëhet vërtet në çdo kohë të vitit. Sigurisht, nëse është dimër, unë rekomandoj ta keni shtratin e farës në një serë apo edhe në shtëpi, sepse nëse bie akulli ose bora dhe rritet një filiz, ai do të vdesë.

Por gjithashtu, nëse do të mbahet në ambiente të mbyllura, në atë dhomë nuk duhet të ketë dridhje, ose të paktën nuk duhet t'u ekspozohet atyre, përndryshe fidanët do të thaheshin.

Çfarë nevojitet për të mbjellë majdanoz në një tenxhere?

Farat e majdanozit janë të vogla

Imazh - Wikimedia / Jacopo Werther

Tani që ne e dimë se kur duhet të mbjellim farat, është koha për t'u marrë me biznesin. Në mënyrë që mbjellja të bëhet në mënyrë korrekte, do t'ju duhet të keni sa më poshtë:

 • Tenxhere me lule: Sigurisht, por jo çdo. Është shumë e rëndësishme që ajo të ketë vrima në bazën e saj, përndryshe farat do të mbyten kur toka ishte e lagur për një kohë të gjatë. Gjithashtu, nëse doni të mbillni shumë, është e rëndësishme që ena të jetë e gjerë.
 • Substrati ose toka: Edhe pse majdanozi është një bimë shumë rezistente, kur bëhet fjalë për mbjelljen e farave, këshillohet të zgjidhni një substrat cilësor, pasi do të varet, në një masë të madhe, nëse ato mund të rriten mirë. Për këtë, tenxheren do ta mbushim me një substrat specifik për fidanë, ose me një universal që paraprakisht e dimë se është i mirë, si p.sh. Fertiberia ose ajo e Westland.
 • Vaditëse: mund te jete i vogel 1 liter si ky qe shesin këtu. Uji duhet të jetë i ngrohtë; pra as shumë ftohtë dhe as shumë nxehtë, rreth 25-28ºC.
 • fara: farat e majdanozit mund të blihen nga këtu për shembull.
 • etiketë për bimët: kjo është vërtet fakultative, por nëse jemi nga ata që mbjellim shumë lloje farash, është interesante të vendosim në një etiketë emrin e bimës dhe datën e mbjelljes. Kështu, ju keni kontroll të mirë mbi gjithçka që keni mbjellë deri më sot dhe sa kohë u duhet atyre për të mbirë.

Si mbillet?

Mbjellja e farave të majdanozit është e thjeshtë. Dhe nëse nuk më besoni thjesht duhet ta ndiqni këtë hap pas hapi Çfarë t'ju shpjegoj tani:

 1. Gjëja e parë është të mbushni tenxheren me substratin pothuajse plotësisht. Duhet të lini një centimetër ose një centimetër e gjysmë (ose maksimumi dy) midis sipërfaqes së buzës së enës dhe sipërfaqes së nënshtresës. Kjo duhet të jetë në mënyrë që, kur ujisni, uji të qëndrojë aty brenda tenxhere dhe të mund të përthithet nga dheu.
 2. Më pas uji. Ju duhet të derdhni ujë derisa toka të jetë shumë e lagësht.
 3. Më pas, merrni disa fara majdanozi dhe vendosini në sipërfaqen e nënshtresës. Ata duhet të ndahen nga njëri-tjetri. Në fakt, preferohet që nëse, për shembull, tenxherja ka një diametër rreth 10 centimetra, të vendosen jo më shumë se katër fara.
 4. Në fund i mbulojmë me një shtresë shumë të hollë dheu. Dhe nëse është e aplikueshme, vendosni etiketën pasi të keni shkruar me një shënues të përhershëm datën e mbjelljes dhe emrin e bimës.

Tani duhet ta vendosni tenxheren në një vend ku ka shumë dritë (nuk është e nevojshme që të ekspozohet drejtpërdrejt në diell).

Si kujdeseni për shtratin e farës së majdanozit?

majdanozi mbin shpejt

Imazhi – Wikimedia/Maurocatanese86

Pasi të mbillen farat, ajo që mbetet për të bërë është vetëm uji kur toka është tharë. Dhe si bëhet kjo? Epo, duke qenë se farat janë të vogla, këshillohet që të vendosim një pjatë poshtë tenxhere dhe ta mbushim me ujë sa herë që shohim që dheu nuk është më i lagësht.

Duke qenë se duhet të jeni shumë të kujdesshëm që të mos mbiujitni, ajo që do të bëjmë është të kontrollojmë lagështinë përpara se ta bëjmë këtë. Dhe kjo mund të bëhet në një mënyrë shumë të thjeshtë, me një shkop të thjeshtë prej druri ose plastike. Nëse e fusim në tenxhere, kur e nxjerrim, mund të shohim ose se i është ngjitur shumë dhe (në këtë rast nuk do ta ujitim), ose që del praktikisht i pastër. Ju keni më shumë informacion në këtë video:

Sa kohë i duhet majdanozit për të mbirë?

Varet shumë nga temperaturat që ka dhe nëse ato fara janë të freskëta apo jo. A) Po, normalja është se nëse mblidhen nga bima dhe mbillen shpejt, mbijnë pas disa ditësh; por nëse jo, dhe nëse është gjithashtu vjeshtë ose dimër, mund të zgjasë deri në një muaj.

Në çdo rast, sapo ta bëjnë, do të shohim menjëherë se ritmi i rritjes së tyre është mjaft i shpejtë, aq sa ndoshta pas disa muajsh do të na duhet t'i mbjellim në vazo më të mëdha. Këtë do ta dimë nëse rrënjët dalin përmes vrimave në shtratin e farës. Nëse kjo ndodh, atëherë transplanti do të jetë diçka që ne do të duhet të bëjmë në mënyrë që ata të vazhdojnë rritjen e tyre.

Majdanoz
Artikulli i lidhur:
Si të kujdesemi për majdanozin

Pra asgjë, shpresoj të kënaqeni duke mbjellë majdanoz dhe duke parë fidanët të rriten.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.