Mekanizmat e mbrojtjes së bimëve

Bimët përshtaten me kushtet e mjedisit

Imazh - Wikimedia / Frank Vincentz

Bimët, në sajë të mekanizmave të tyre të pabesueshëm dhe shumë të zhvilluar të mbrojtjes, kanë arritur të fitojnë rolin e sundimtarëve të planetit Tokë. Ata janë të heshtur, janë me sa duket të palëvizshëm, por po të mos ishin ata, format e ndryshme të jetës që ne e dimë sot nuk do të ekzistonin. Ne njerëzit varen nga ata, jo vetëm sepse kemi nevojë për oksigjenin që ata dëbojnë, por edhe për të ushqyer veten.

Në këtë artikull do të flasim për mënyra të ndryshme që një bimë duhet të mbrojë veten nga faktorët e jashtëm: dëmtuesit, thatësira, uji i tepërt, ekspozimi i drejtpërdrejtë në diell ... Këto detaje do të na ndihmojnë të dimë se si të kujdesemi për to në mënyrë korrekte.

Ferra në vend të gjetheve

Kaktusët mbrojnë veten e tyre falë ferrave të tyre

Imazh - Wikimedia / Luis Miguel Bugallo Sánchez (Lmbuga)

Nëse jeni një bimë që jetoni në shkretëtirë, shqetësimi juaj kryesor do të jetë se si të kurseni sasinë maksimale të ujitEpo, jeta juaj varet nga kjo. Gjethet me klorofil humbin shumë për shkak të frymëmarrja qelizore, kështu që nuk keni zgjidhje tjetër përveç modifikimit të tyre deri në atë pikë sa të bëhen spina të fuqishme dhe të mprehta, të cilat përveç se ju ndihmojnë të humbni minimumin e lëngut, do t'ju ndihmojnë të mbroni veten.

Ky ishte një proces që zgjati disa breza bimësh, por ata më në fund arritën të përshtaten me mjedisin në të cilin jetuan (dhe jetojnë) falë gjembave të tyre.

Gjethet po mbyllen

Të gjithë ne që kemi bimë kemi mundur ta shohim atë në një farë kohe: bima mbyll gjethet! Pse Arsyet janë disa:

 • Ju po vuani nga një thatësirë gjë që e detyron atë të palosë gjethet e saj në vetvete për të shmangur humbjen e ujit.
 • Një insekt dëshiron të hajë gjethet e tij. Këtu duhet të dallojmë gjethet që mbyllen si rezultat i një sulmi të dëmtuesve, nga gjethet që mbyllen automatikisht për të parandaluar që një insekt t'i gllabërojë ato. E para nuk është një mekanizëm mbrojtës, nëse jo pasojë e sulmit; e dyta, nga ana tjetër, po, pasi që me këtë reagim bima arrin të shmangë ngrënien. Një shembull i qartë i këtij të fundit gjendet në Mimoza pudica, e cila mbyll gjethet sa më shpejt që një insekt zbret në të.
 • Ekspozimi shumë intensiv në diell. Ka disa bimë që mund të mbyllin ose palosin gjethet e tyre nëse ndodh kjo situatë.
 • Ose thjesht po vjen nata dhe vendos t'i mbyllë (shumë pemë bëjnë, të tilla si albizia julibrissin o delonix mbretëror) Whatshtë ajo që njihet si fotonastia, e cila është një përgjigje e bimëve ndaj dritës, ose mungesës së saj.

Toksina për grabitqarët

Shumë bimë përmbajnë latex për t’u mbrojtur

Imazh - Wikimedia / JMK

Ka shumë bimë që kanë toksina për t’u mbrojtur. Për shembull, l Euforbia ose Ficus Ata kanë latex për të parandaluar dëmtuesit që i prekin ato. Ky latex është një substancë që edhe ne njerëzit irritojmë lëkurën tonë, gjë që na bën të duhet të mbajmë doreza - dhe më mirë nëse ato janë gome - sa herë që i trajtojmë.

Të tjerët përmbajnë substanca edhe më të rrezikshme. Një shembull i qartë është kërpucë, një bimë që, megjithëse është përdorur në të kaluarën dhe jo për qëllime të mira, sot për fat të mirë ndalohet kultivimi i saj. Kjo përmban koniinë, e cila është një substancë që nëse gëlltitet mund t’i japë fund jetës së një personi, por edhe me atë të shumë kafshëve të tjera si derra, lopë, dre, kuaj, gjela deti etj.

Ne gjithashtu mund të flasim për oleandër, një kaçubë me vlerë të madhe zbukuruese. Ka shumë substanca që e mbajnë atë të mbrojtur, të tilla si oleandrin, e cila gjendet në gjethe dhe rrënjë. Nëse gëlltitet, mund të shkaktojë simptoma të tilla si aritmi, diarre, të përziera dhe të vjella.; Dhe nëse lëngu bie në kontakt me lëkurën, mund ta irritojë atë deri në shkaktimin e dermatitit. Nëse doza është shumë e lartë, mund të jetë fatale. Kafshët zakonisht nuk vijnë afër (unë vetë kam dy në kopsht, ku jetojnë gjashtë mace, duke qenë më e vjetra në 2011, dhe unë kurrë nuk kam parë që ata donin të hanin ose të përtypnin një gjethe).

Disa shembuj të tjerë janë cica, stramonium, ose fasule pluhur. Të gjithë ata dinë shumë mirë se si të mbrohen nga kafshët grabitqare, në sajë të toksinave që ato prodhojnë në gjethe, lule dhe fruta.

Etilen

Etileni është shumë i rëndësishëm për bimët. Ndodh në të gjitha pjesët e së njëjtës: gjethe, degë, trung ... Shërben për t’u mbrojtur nga faktorët e mjedisit, përveç stimulimit të rritjes së gjetheve dhe luleve.

Fletët e modifikuara

Gjethet përshtaten relativisht shpejt me mjedisin në të cilin jetojnë. Dhe për këtë unë do të përdor palmat e mia si shembull, dhe posaçërisht dy Dypsë lutescens. Ata u blenë nga një çerdhe, ku u etiketuan "bimë shtëpie". Por meqenëse klima është e butë, vendosa t'i mbjell në tokë, në një cep të mbrojtur. Me kalimin e viteve, gjethet janë forcuar.

Më parë ata ishin shumë të butë dhe ata digjeshin sa më shpejt që dielli i goditi ata "nga blu" (nuk i ka goditur kurrë drejtpërdrejt); Tani megjithatë, megjithëse ata ende preferojnë hijen, ata shërohen shpejt nëse ndodh që ndonjë rreze diellore t'i godasë ata.

Një shembull tjetër shumë më goditës është ai i bimëve mishngrënëse. Këto filluan si bimë konvencionale me gjethe, por ata gjejnë aq pak lëndë ushqyese në tokën ku ata jetojnë sa që u është dashur të modifikojnë gjethet e tyre në kurthe insektesh.

Gjethe të vogla, ose të zgjatura dhe të holla

Gjethet e pemës së ullirit janë të vogla për t'i bërë ballë thatësirës

Imazh - Wikimedia / Forest & Kim Starr

Bimët që kanë gjethe të vogla janë ato që jetojnë në zona ku nxehet shumë, dhe ku gjithashtu bie pak shi., si ato të Mesdheut. Në fakt, ne do të gjejmë gjethe vërtet të mëdha në pyjet tropikale të shiut; Megjithëse në pyjet e butë ka pemë që zhvillohen me madhësi të mirë (30 centimetra të gjerë ose diçka më shumë), por asgjë nuk ka të bëjë me ato të Colocasia gigantea, për shembull, e cila jeton në Vietnamin jugor dhe prodhon gjethe me gjatësi gati 1 metër.

Dhe kjo sa më e vogël të jetë një fletë, aq më pak ujë i duhet për të qëndruar gjallë. Kështu që bimët që kanë këtë lloj gjethe mund ta përballojnë më mirë thatësirën.

Dypsitë kanë gjethe me pendë, kështu që uji mbaron shpejt

Imazh - Wikimedia / Alejandro Bayer Tamayo nga Armenia, Kolumbi

Për më tepër, kemi gjethe të zgjatura dhe / ose të holla. Këto janë shumë kurioze, sepse varësisht nëse bie shumë shi ose pak, ata do të përmbushin një funksion ose një tjetër. Kështu, ndërsa Dasilirion, Yucca, etj Ata kanë gjethe të gjata dhe të ngushta për t'i bërë ballë diellit direkt dhe mungesës së ujit. Por nga ana tjetër kemi shumë palma, si Arkontofeniks, Dypsë, Areca, etj, gjethet e të cilave, duke qenë të penduara në rastin e tyre, lejojnë që uji të bjerë shpejt në tokë.

Bimët janë gjallesa të pabesueshme, nuk mendoni? Falë mekanizmave mbrojtës të bimëve ato mbrojnë veten mrekullisht mirë. A dini më shumë mekanizma mbrojtës?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Andrea dijo

  Favorizat janë përbërës që kanë bimët që i mbrojnë ato nga rrezet e diellit.

  PS: Kjo faqe më ndihmoi shumë, para se të kisha gjetur vetëm faqe shumë të gjata dhe të tepërta, dhe në fund nuk kuptova asgjë rreth tyre.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Faleminderit shumë, Andrea