Morel: karakteristikat, ku të gjeni dhe si të gatuani

Morel (Morchella)

Në botën e kërpudhave ka një gamë të tërë të madhësive dhe ngjyrave. Sot kemi ardhur të flasim për kërpudhat pranverore sipas përkufizimit. Bëhet fjalë për morlin. Emri i saj shkencor është morçela dhe ka disa lloje të tilla si morchella esculenta dhe morchella vulgaris. Ajo i përket mbretërisë funghi, pasi është një kërpudhat, si pjesa tjetër e kërpudhave. Shtë një frut mjaft i shijshëm dhe përdoret në përgatitjen e shumë gatimeve dhe recetave të gatimit.

A doni të dini karakteristikat e kësaj kërpudhe dhe ku mund ta gjeni?

Karakteristikat e Morel

brendshme e morel

Morel është një kërpudhë e errët, e cila ka formën e një selvi dhe sipërfaqja e së cilës është mjaft e përafërt dhe e çuditshme. Cilësia është mjaft kërcore dhe falë saj, ajo shërben si shoqëruese e shumë pjatave të tilla si mishi, peshku, petëza dhe disa krem. Emri i tij vjen nga pamja e saj e thyer, si koshere.

Kjo kërpudhë ka qenë në përdorim që nga kohërat parahistorike dhe kur shfaqet në pyll është shumë e paparashikueshme, prandaj vlerësohet shumë në natyrë.

Ka një troko të bardhë që është ai që mbështet kapelën me një formë vezake dhe në tërësi ka një formë sikur të ishte një mini-selvi. Brendësia është e zbrazët dhe muret e saj janë të bardha. Gjatësia e saj totale është zakonisht midis 6 dhe 10 cm në lartësi.

Kjo kërpudhë është mjaft tërheqëse dhe misterioze, pasi ndryshon në formë nga pjesa tjetër. Për më tepër, kur gatuhet ngjyra e saj errësohet, gjë që nuk ndodh me llojet e tjera të kërpudhave. Aroma dhe struktura e saj është mjaft e butë dhe zakonisht shoqërohet në shumë pjata. Cilësia mund të jetë më e veçantë se aroma, pasi është sikur të ishte pak krokante, por jo në të vërtetë. Cilësia e saj është e ngjashme me atë të kërcit.

Ku gjendet morel?

Ku të gjesh morel

Lirimi i tij në të egra dhe rritja e tij pasuese priten shumë nga adhuruesit e mbledhjes së kërpudhave dhe kuzhinierëve me shije. Siç u përmend më parë, kjo kërpudha është pak e goditur dhe e humbur dhe është e vështirë për tu gjetur. Habitati i tij mund të jetë aq i larmishëm sa mund të rritet si në fusha si malet, nën elm dhe pemët e mollëve, në livadhe, përrenj dhe zona të pyjeve mesdhetare.

Siç mund ta shihni, është diçka tepër e paparashikueshme dhe kapriçioze të njohësh zonat ku do të shfaqen dhe të shkosh atje për t'i mbledhur ato. Ajo që mund të japë një të dhënë se ku jeni është se ju pëlqen toka poroze me praninë e mbetjeve organike që kanë niseshte dhe sheqerna. Ato gjithashtu mund të gjenden diçka më shpesh në ato vende ku më parë kishte punime tokësore ose edhe një zjarr.

Koha e vitit ku grumbullohet morel është në pranverë. Kulmi i saj më i lartë i konsumit nga njerëzit është midis marsit dhe majit. Megjithëse është koha e vitit kur është më e shpeshta, gjetja e kësaj kërpudhe në natyrë në versionin e saj më të tharë është shumë e vështirë. Duhet të kihet parasysh se ky version më i tharë është më i kërkuar, pasi është më i përshtatshëm për përdorime të ndryshme dhe aroma e tij është më intensive.

Blerja dhe ruajtja e morive

Mbledhja e morlit në shporta

Një tjetër mundësi që keni nëse doni të konsumoni më shumë është ta blini në dyqane të specializuara dhe perime. Nëse i njihni zonat ku mund ta gjeni shpesh këtë lloj kërpudhe por nuk dëshironi të shkoni dhe t'i mbledhni ato vetë, mund të shkoni edhe në dyqanet afër zonave ku janë mbledhur.

Për të njohur nëse një morl është në gjendje të mirë, para se ta blini, duhet të shikoni në shkallën e lagështisë dhe strukturën e tij. Kur të jenë të freskëta ato nuk duhet të prishen, të kenë një lloj njolle ose gunga të pranishme, përkundrazi, si një e tërë ato duhet të jenë me dylli dhe të duken të lagura dhe të ftohta.

Pasi të kemi blerë morel, duhet të garantojmë një ruajtje të mirë. Ashtu si pjesa tjetër e kërpudhave, edhe morli ka një përqindje mjaft të lartë të ujit. Kjo është përgjegjëse për përkeqësimin e shpejtë të saj. Më së shumti, mund të mbahet për një maksimum prej dy ditësh në frigorifer dhe duhet të vendoset në një enë që mund të ruajë lagështinë e saj, por që, nga ana tjetër, e lejon atë të marrë frymë. Ky lloj ene mund të jetë në mënyrë perfekte një sitë të mbuluar me një leckë të lagur.

Pavarësisht se është një kërpudhë që ka një sasi të madhe lagështie, është një nga më të mirat për t'i bërë ballë tharjes. Nëse e fitojmë atë në një gjendje të tharë që në orën e parë, mund t'i mbajmë në një vend të freskët dhe të thatë pa dritë. Nga ana tjetër, nëse duam t'i blejmë të freskëta dhe më pas t'i thajmë, do t'i përhapim në gazetë dhe do t'i vendosim atje ku ka një tërheqje dhe është e thatë. Vetëm herë pas here mund të thahet nga rrezet e diellit ose nga ndonjë burim tjetër i jashtëm i nxehtësisë.

Cilat pjata mund të gatuani?

Morel me petë dhe vezë

Me morl mund të gatuani shumë pjata shumë të shijshme dhe të shëndetshme. Gjëja e parë që duhet të mbani mend para se të gatuani me pluhur është se, ashtu si me pjesën tjetër të kërpudhave, ato duhet të pastrohen shumë mirë në mënyrë që mbetjet e tokës dhe pjellë që mund të kenë të shkëputen. Pjesa më e ndotur e këmbës hiqet dhe pjesa tjetër pastrohet, gjithmonë duke shmangur larjen e tyre me ujë. Nëse ato janë shumë të ndyra, ato do të shpëlahen me ujë, por jo shumë gjatë.

Moreli zakonisht gatuhet i tërë për të vlerësuar formën e tij karakteristike. Sepse ka disa substanca toksike, Duhet të gatuhet shumë mirë për të eleminuar çdo rrezik helmimi. Mund të përdoret për pjata të zier dhe me lëng, në kombinim me përbërës të tjerë. Përdoret gjerësisht për pjata të tilla si zierje mishi, perime të kavërruara, disa kremra, peshk dhe butak, vezë të fërguara ... Mund të zbrazet gjithashtu për t'u mbushur me përbërës dhe për të bërë më shumë mbushje.

Nëse përdorni morlin në gjendje të thatë, ai mund të rehidrohet në ujë të ftohtë dhe të përdoret sikur të ishte i freskët. Kur te jete e mundur, do të përdoret lëngu që del gjatë trajtimit të tij për t’i dhënë një shije më të mirë vakteve.

Me këtë informacion ju me siguri mund të shijoni një pjatë të mirë me moril dhe do të jeni të kënaqur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.