Opalus Acer

Pamje Acer opalus

Imazh - Flickr / Joan Simon

El Opalus Acer është një nga të paktët panje që mund të gjejmë në jug-jugperëndim të Evropës. Nuk rritet shumë, megjithëse është një nga ata që duhet të largoheni pak prej tyre për t'i parë mirë, por pasi trungu i tij është mjaft i hollë, ai mund të rritet në kopshte mesatare pa problem, dhe gjithashtu në ato të vogla nëse krasitet.

Mirëmbajtja e tij nuk është e vështirë, pasi i reziston acarit dhe ndryshe nga shumica dërrmuese e specieve të gjinisë së saj, ajo rritet mirë në tokë gëlqerore, diçka që padyshim e bën atë një bimë shumë interesante.

Origjina dhe karakteristikat

Acer opalus është një pemë mesatare

Imazh - Wikimedia / Line1

Isshtë një panje që lind në rajonet malore të Evropës Jugore dhe Perëndimore, duke arritur Italinë dhe Spanjën, si dhe Afrikën veriperëndimore. Rritet në një lartësi deri në 20 metra, me një bagazh me diametër rreth 60cm-1m metër. Gjethet lobohen në mënyrë palmore, 7-13cm të gjatë me 5-16cm të gjerë, jeshile të ndritshme përveç në vjeshtë kur ato bëhen të verdhë-portokalli para se të bien.

Lulëzon në pranverë. Lulet janë të verdha dhe të vogla, duken pak para se të bëjnë gjethet. Nëse ata polenizohen, frutat e tyre, të quajtura samara me krahë, do të prodhohen nga bima.

Varieteteve

Ka disa, duke theksuar:

  • Acer opalus subsp. opal: rritet në gjysmën lindore të Gadishullit Iberik.
  • Acer opalus subsp. granat: rritet në veri të Pyrenees Aragonese, në veri të ishullit të Majorka dhe në Afrikën e Veriut.

Cilat janë kujdeset e tyre?

Acer opalus është një pemë gjetherënëse

Imazh - Flickr / Charos Pix

Nëse dëshironi të keni një kopje, ju rekomandojmë që ta siguroni me kujdesin e mëposhtëm:

Vend

El Opalus Acer është një pemë që duhet të jetë jashtë, në gjysmë hije mundësisht. Në habitatin e tij natyror mund ta shihni në diell të plotë, si në varësi të pikave të Sierra de Tramuntana de Mallorca, por kur të kultivohet zhvillohet më mirë nëse është disi i mbrojtur, të paktën kur është i ri.

Tokë

Varet nga vendi ku e keni:

  • kopsht: toka duhet të jetë gur gëlqeror, me kullim të mirë.
  • Tenxhere me lule: përdor mjedisin universal në rritje (për shitje) këtu), ose mulch (për shitje këtu), por për sa kohë që ka një pH neutral prej 7 ose 8.

Ujitja

I moderuar. Ajo nuk i reziston thatësirës, ​​por as rezistenca ndaj ujit. Por është e vërtetë që nuk kërkon lotim aq të shpeshtë sa panje të tjerë. Edhe kështu, për të ditur se kur duhet të ujitësh duhet së pari të dish çfarë moti kemi, kur zakonisht bie shi dhe kur jo më shumë ose më pak, nëse është e ngrohtë, e thatë ...

Me pak fjalë, duhet të kemi një ide se cilat janë kushtet e motit në vendin ku jetojmë, pasi që bazuar në këtë do të dimë se sa shpesh do të duhet ta ujitim atë. Nëse keni dyshime, këshillohet të kontrolloni lagështinë e substratit ose tokës para ujitjes, për shembull duke futur një shkop të hollë prej druri ose një matës dixhital të lagështisë.

Për t'ju dhënë një ide, me një klimë të ngrohtë mesdhetare, me ngrica shumë të buta (deri në -3 ose -4ºC dhe vetëm nëse ka një valë polare, përndryshe është normale të qëndroni në -2ºC), dhe me shira që përqendrohen në pranverë dhe vjeshtë, ajo zakonisht ujitet mesatarisht 3 herë në javë në verë, dhe një mesatare prej 1 ose 2 në javë pjesën tjetër të vitit.

pajtimtar

Lule Acer opalus çel në pranverë

Imazh - Wikimedia / carmona rodriguez.cc

Në pranverë dhe verë Duhet të paguhet me plehra organikë, të tilla si mulch, guano, ose të tjera për të cilat themi Ky artikull. Përhapni një shtresë të trashë rreth 3-5cm rreth trungut dhe përziejeni atë pak me sipërfaqen e tokës.

Nëse e keni në një tenxhere, përdorni plehra të lëngshëm duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në enë në mënyrë që kullimi të vazhdojë të jetë i mirë.

Shumëzimi

El Opalus Acer shumohet me fara në dimër, pasi duhet të jetë e ftohtë para se të mbin. Për ta bërë këtë, ajo që mund të bëhet është t'i mbillni ato në enë me vermikulit të lagur më parë me ujë dhe t'i vendosni këto kontejnerë në frigorifer, në pjesën e produkteve të qumështit, sallamit, etj.

Një herë në javë, duhet ta nxirrni dhe hiqni kapakun në mënyrë që ajri të rinovohet, si dhe të kontrolloni lagështinë e vermikulitit, i cili duhet të jetë gjithmonë i lagësht.

Pas tre muajsh, do të jetë koha t'i mbillni ato në vazo me substrat universal të kultivimit dhe t'i vendosni jashtë, në gjysmë hije. Kështu do të mbijnë gjatë gjithë pranverës.

Krasitja

vërtet nuk ka nevojë për të, por nëse dëshironi mund të hiqni degë të thata, të sëmura, të dobëta ose të thyera dhe të shkurtoni ato që po rriten shumë në fund të dimrit.

Rusticiteti

Ajo i reziston ngricave deri në -18ºC.

Çfarë përdorimesh jepet?

Pamje Acer opalus

dekorativ

Shtë një bimë shumë dekorative, e cila mbillet si një ekzemplar i izoluar ose në grupe. Shtë një pemë që gjithashtu siguron hije të mirë për shkak të kurorës së saj të dendur.

Madera

Meqenëse ka tone rozë, përdoret për të bërë dollapët, zanatet dhe zbukurimet.

Çfarë keni menduar për Opalus Acer?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.