Orkide blu (Vanda coerulea)

Vanda coerulea njihet si orkide blu.

Bota e bimëve është shumë e gjerë. Nga të gjitha lulet e bukura që banojnë në këtë planet, Sot do të flasim për Vanda coerulea. Kjo bimë është e njohur për bukurinë e saj dhe për të qenë një bimë kulture popullore në industrinë e orkideve. Përdoret zakonisht në aranzhimet me lule dhe në dekorimin e dasmave dhe ngjarjeve të rëndësishme.

Pavarësisht se është një bimë e kultivuar gjerësisht si brenda dhe jashtë, duhet theksuar se ajo kërkon një sasi të madhe të dritës së diellit dhe lagështisë për zhvillimin dhe lulëzimin e duhur. Është e rëndësishme të theksohet se kjo bimë ka nevojë për kujdes të veçantë që të lulëzojë dhe të lulëzojë.Rritja e saj është e ngadaltë dhe kërkon një sasi të madhe të lëndëve ushqyese, mjedis të lagësht dhe ndriçim të mirë. Në këtë artikull do të flasim për kujdesi i nevojshëm për kultivimin e kësaj bime të bukur, kuptimi dhe rëndësia e saj në Korenë e Jugut, si dhe kur ajo lulëzon dhe kushtet e nevojshme për Vanda coerulea të ketë një zhvillim dhe lulëzim të mirë.

Çfarë është Vanda coerulea?

Vanda coerulea është një lloj orkide epifite

La Vanda coerulea, e njohur gjerësisht si orkide blu, është një lloj orkide epifite që gjendet në Azinë Juglindore, në vende të tilla si Tajlanda, Laosi, Vietnami dhe Mianmari. Është e njohur për bukurinë e saj dhe për të qenë një bimë e njohur kulture në industrinë e orkideve. Është një orkide me kërcell të gjatë dhe të hollë, me gjethe heshtak rreth 15-30 cm. Lulet janë të mëdha, me diametër rreth 15 cm, me ngjyrë blu të zbehtë në të thellë dhe zhvillohen në grupe me shumë lule.

Kjo specie është a bimë epifite rritet në degët e pemëve në vend të në tokë. Të Vanda coerulea Kultivohet si brenda ashtu edhe jashtë në klimë të butë dhe kërkon një sasi të madhe të dritës së diellit dhe lagështisë për zhvillimin dhe lulëzimin e duhur. Më vonë do të komentojmë për kujdesin që kërkon kjo lule dhe kur ajo lulëzon.

Ku gjendet orkideja blu?

Siç e kemi përmendur më lart, Vanda coerulea Është vendas në Azi, kryesisht në vende si Tajlanda, Laosi, Vietnami dhe Mianmari. Gjendet në pyjet e lagështa malore, shpesh në pemë dhe shkurre, ku zhvillohet si epifit. Dihet se kultivohet në vendet tropikale dhe subtropikale, ku është futur për bukurinë e saj dekorative. Megjithatë, specia është gjithashtu e zakonshme në kultivimin si një bimë shtëpie ose bimë serë në vendet e butë.

Çfarë do të thotë orkide blu në Korenë e Jugut?

Është interesante se kjo lule e bukur ka rëndësi dhe kuptim të veçantë në Korenë e Jugut. Atje, orkideja blu konsiderohet simbol i pastërtisë, elegancës dhe sofistikimit. Për këtë arsye, nuk është për t'u habitur që përdoret shpesh në aranzhimet me lule dhe në dekorimin e dasmave dhe ngjarjeve të rëndësishme. Është gjithashtu e njohur si një bimë shtëpie, duke pasur parasysh bukurinë e saj dhe kërkesat e saj për rrezet e diellit dhe lagështinë, gjë që e bën të vështirë rritjen, por vlerësohet për të.

Në kulturën koreane, orkideja është gjithashtu e lidhur me zhvillimin dhe rritjen, dhe besohet se ka veti medicinale. Ngjyra blu e luleve të Vanda coerulea konsiderohet veçanërisht i rëndësishëm dhe lidhet me qetësi dhe qetësi. Në përgjithësi, një vlerë e madhe zbukuruese dhe simbolike i jepet kësaj specie, e cila vlerësohet në të gjithë rajonin.

Kujdesi për Vanda coerulea

Vanda coerulea ka një rëndësi të veçantë në Korenë e Jugut

Tani që dimë pak më shumë për orkidën blu, le të shohim se çfarë kujdesi kërkon ajo për kultivimin e saj korrekt. Meqenëse është një bimë tropikale, ne duhet të ofrojmë kujdes të veçantë që ajo të përparojë. Më pas do të komentojmë disa nga kujdesi thelbësor për këtë specie:

 • Drita: Ajo ka nevojë për shumë rrezet e diellit direkte që të lulëzojë, por gjithashtu ka nevojë për mbrojtje nga rrezet e forta të diellit dhe nxehtësia. Këshillohet që ta vendosni në një vend ku merr rrezet e diellit direkte në mëngjes dhe hije të pjesshme pasdite.
 • Ujitja: Është e rëndësishme që toka të mbahet e lagësht, por pa ujë. Nënshtresa duhet të jetë gjithmonë e lagësht, por jo e lagur. Rrënjët e orkideve kanë nevojë për lagështi të mirë, por gjithashtu duhet të kenë kullim të mirë.
 • Lagështia: Mjedisi për orkidën blu duhet të jetë i lagësht. Mund të vendosim një enë me ujë pranë orkidës për të rritur lagështinë e mjedisit, ose të spërkasim gjethet rregullisht me ujë.
 • Fekondimi: Është shumë e rëndësishme që orkideja të fekondohet rregullisht, pasi ajo kërkon një sasi të madhe të lëndëve ushqyese për të lulëzuar. Rekomandohet përdorimi i plehrave organike ose minerale të veçanta për orkide dhe ndjekja e udhëzimeve për dozimin e produktit.
 • Krasitja: Për sa i përket krasitjes, është e rëndësishme që të bëhet rregullisht për ta mbajtur këtë bimë në formë dhe për të stimuluar lulëzimin. Rekomandohet të krasitni gjethet dhe kërcellet e thata ose të dëmtuara dhe të hiqni rrënjët që duken të sëmura ose të vdekura.
 • Temperatura: La Vanda coerulea preferon temperatura të ngrohta në të buta, midis 15 dhe 32 gradë Celsius dhe është e ndjeshme ndaj ngricave. Është e rëndësishme ta mbani atë larg rrymave dhe vendeve ku temperatura luhatet ndjeshëm.
Vanda 'Mimi Palmer'
Artikulli i lidhur:
Orchid Vanda, si ta kesh të përsosur gjatë gjithë vitit

Duhet të theksohet se është e rëndësishme të merret parasysh kjo çdo bimë është e ndryshme dhe mund të kërkojë kujdes të veçantë. Për këtë arsye, këshillohet që të hulumtoni më shumë për kujdesin specifik për speciet e ndryshme dhe të jemi gjithmonë të vetëdijshëm për sinjalet që na jep bima për të ditur nëse ka nevojë për diçka.

Kur lulëzojnë Vandat?

La Vanda coerulea Lulëzon në verë dhe në vjeshtë. Periudha e lulëzimit mund të ndryshojë në varësi të kushteve të rritjes, por në përgjithësi, orkideja fillon të prodhojë lule në verë dhe vazhdon të prodhojë disa muaj, deri në vjeshtë. Është e rëndësishme të përmendet se që bima të lulëzojë ajo kërkon kujdes të duhur dhe ndriçim të mirë, mund të duhen disa muaj për të lulëzuar ose edhe disa vite nëse kushtet nuk janë ideale.

Disa nga faktorët që mund të ndikojnë në lulëzimin e Vanda coerulea ato përfshijnë mungesën e dritës, mungesën e lëndëve ushqyese, lotim joadekuat dhe temperatura ekstreme. Nëse kujdesemi mirë për bimën tonë dhe ajo ende nuk lulëzon, është e këshillueshme që të hetohen shkaqet dhe të përpiqemi t'i korrigjojmë ato.

Me këtë informacion ju tashmë dini gjithçka që ju nevojitet për orkidën blu dhe kujdesin e saj. Nuk është një bimë e lehtë për t'u rritur në shtëpi, por ju siguroj se bukuria e saj e bën të vlejë.


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.