Dendrobium, një orkide mirëmbajtje e lehtë

Lulëzon orkide Dendrobium nobile

Orkide Dendrobium është, së bashku me Phalaenopsis, një nga më të popullarizuarat. Bukuria e luleve të saj dhe mirëmbajtja e saj e lehtë e bëjnë atë një bimë shumë të dashur për të gjithë ata që fillojnë me kultivimin e këtij lloji të qenieve bimore.

Sidoqoftë, nëse doni ta keni të përsosur duhet të dini disa sekrete të vogla. Misteret që do t'ju zbulojmë më poshtë. 🙂

Si është orkida Dendrobium?

Lule Dendrobium nobile

Protagonisti ynë është një orkide epifite (domethënë, ajo jeton në degët e pemëve) ose litofiti (rritet në shkëmbinj) vendas në Azinë Juglindore, konkretisht në Indonezi, Filipine dhe Papua Guinea e Re. Karakterizohet nga zhvillimi i një pseudobulbi të madh nga i cili del një kërcell i ngjashëm me një kallam që mat më shumë se 30 cm.. Prej saj dalin gjethe, të cilat janë të shkurtra, ovale dhe alternative.

Lulet lindin nga një syth axillary që, kur petalet thahen, edhe kjo thahet. Këto lule mund të jenë të vogla ose, përkundrazi, të dukshme dhe të mëdha, në varësi të varietetit. Sezoni i lulëzimit mund të jetë nga disa javë në gjashtë muaj.

Si kujdesesh për veten?

Dendrobium në vazo

Dëshironi të merrni një? Jepini këto kujdes dhe shijojeni për një kohë të gjatë:

 • Vend: në ambiente të mbyllura, në një dhomë shumë të ndritshme. Ju duhet mbrojtje nga dielli direkt.
 • Nënshtresa: përdorni nënshtresë për orkide, ose duke dështuar atë, torfe të zezë të përzier me perlit në pjesë të barabarta.
 • Ujitja: çdo 3 ose 4 ditë gjatë muajve të ngrohtë, dhe çdo javë pjesën tjetër të vitit. Përdorni ujë shiu ose pa gëlqere.
 • pajtimtar: në pranverë dhe verë, me plehra për orkide që shesin të përgatitura tashmë në çerdhe. Ndiqni udhëzimet e specifikuara në paketim.
 • Transplantimi: çdo 3 ose 4 vjet, në një tenxhere të gjatë dhe të ngushtë.
 • Rusticiteti: është shumë i ndjeshëm ndaj të ftohtit. Mund të rritet vetëm nëse jetoni në një klimë pa acar.

Shpresoj të ketë qenë e dobishme për ju.


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   isabel alonso dijo

  Unë kam një orkide dendrobiun dhe kam dyshimin se nëse rrënjët e saj duhet të lihen jashtë ose të varrosen në substratin e orkidit

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Maria Isabel.
   Rrënjët duhet të varrosen.
   Një përshëndetje.

 2.   Juan Manuel dijo

  Orkide Dendrobium Për çfarë lloj tenxhere nevojiten? Transparente si falaenopsi apo opake?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Juan Manuel.
   Dendrobiumet mund të jenë në vazo të errët.
   Përshëndetje!

 3.   Patricia Campano dijo

  Jemi në vjeshtë dhe orkideja ime po i zverdh pothuajse të gjitha vajzat, pastaj ato bien. Eshte normale?

  1.    Monica Sanchez dijo

   Përshëndetje Patricia.

   Po është normale. Mos u shqetëso, pasi me siguri e jotja është qumeshtit. Uji pak më pak, dhe voila

   Përshëndetje.