Orkide e Hënës (Phalaenopsis amabilis)

Phalaenopsis amabilis njihet si orkide e hënës.

La Phalaenopsis amabilis është një orkide popullore dhe e lehtë për t'u rritur e cila karakterizohet nga lulet e saj të bukura. E njohur zakonisht si orkide e hënës, kjo bimë është një shtesë elegante dhe ekzotike për çdo shtëpi apo kopsht. Të Phalaenopsis amabilis Është një nga orkidet më të njohura në botë për shkak të bukurisë dhe lehtësisë së kultivimit. Me aftësinë e saj për të lulëzuar për disa muaj të vitit dhe shumëllojshmërinë e saj të gjerë të ngjyrave, kjo lule është një zgjedhje popullore për ata që kërkojnë një shtesë të gjallë dhe të gëzuar në shtëpinë ose kopshtin e tyre.

Përveç bukurisë së saj, Phalaenopsis amabilis Është një orkide shumë e gjithanshme dhe e përshtatshme për ambiente të brendshme dhe të jashtme. Me kujdesin e duhur, kjo orkide mund të lulëzojë në një larmi mjedisesh dhe të ofrojë lule për disa muaj të vitit. Në këtë artikull ne do të shqyrtojmë më tej Phalaenopsis amabilis, duke përfshirë pamjen dhe kujdesin e tyre në mënyrë që ta rritni edhe në shtëpinë tuaj.

¿Qué es la Phalaenopsis amabilis?

Phalaenopsis amabilis është një bimë epifite e lindur në Azi dhe Australi.

Le të fillojmë duke folur pak për Phalaenopsis amabilis, përpara se të shpjegoni se çfarë është kujdesi i tyre. Epo, është një orkide, e njohur edhe si "orkide e hënës". Është një bimë epifite vendase në Azi dhe Australi, me lule të mëdha, të dukshme me ngjyra të ndryshme, duke përfshirë të bardhën, rozën, vjollcën dhe të verdhën. Zakonisht rritet si bimë shtëpie dhe njihet si e lehtë për t'u kujdesur.

Lulet e Phalaenopsis amabilis mund të zgjasë 2-3 muaj dhe, në kushte ideale, ato mund të lulëzojnë disa herë në vit. Këto orkide janë një zgjedhje e mirë për ata që sapo kanë filluar të mbledhin këto lloj lulesh ose për ata që kërkojnë një bimë shtëpiake tërheqëse dhe të lehtë për t'u mirëmbajtur.

Përveç bukurisë së tyre, orkidet e Phalaenopsis ato gjithashtu kanë vlerë kulturore në shumë pjesë të botës. Ato janë një dhuratë e njohur për raste të veçanta dhe përdoren në dekorimin e dasmave dhe eventeve. Simbolika e Phalaenopsis amabilis ndryshon në kultura dhe kontekste të ndryshme. Në përgjithësi, kjo orkide lidhet me bukurinë, elegancën dhe sofistikimin.

Në Kinë, për shembull, orkidet konsiderohen një simbol i pasurisë, fisnikërisë dhe fuqisë. Lulet e Phalaenopsis amabilis ato lidhen gjithashtu me hirin dhe feminilitetin. Një vend tjetër ku ka një simbolikë të rëndësishme është Japonia. Atje, orkidet konsiderohen si simbol i miqësisë dhe besnikërisë. Përveç kësaj, thuhet se lulet e Phalaenopsis amabilis Ato përfaqësojnë burrërinë dhe forcën. Në kulturën perëndimore, orkide, duke përfshirë Phalaenopsis amabilis, janë të lidhura me pastërti, qetësi dhe elegancë.

përshkrim

La Phalaenopsis amabilis Është një orkide me një lule të madhe dhe të dukshme, me gjethe jeshile të errët dhe me shkëlqim.. Lulet janë të mëdha dhe mund të jenë të forta ose me pika. Sa i përket madhësisë së tyre, ato mund të kenë një diametër deri në pesëmbëdhjetë centimetra. Zakonisht grupohen në një kërcell të gjatë në majë të bimës dhe mund të lulëzojnë disa herë në vit në kushte ideale. Orkideja e hënës mund të rritet deri në rreth dy metra e gjatë dhe zakonisht rritet në tenxhere ose çanta.

Kujdesi për Phalaenopsis amabilis

Është shumë e lehtë të kujdesesh për një Phalaenopsis amabilis

Tani që dimë pak më shumë rreth Phalaenopsis amabilipo, le të shohim çfarë kujdesi kërkohet kjo bimë në mënyrë që të mund të zhvillohet siç duhet dhe të lulëzojë:

 • Drita: Ajo ka nevojë për dritë të moderuar në të fortë, por jo të drejtpërdrejtë. Shmangni ekspozimin e zgjatur në rrezet e diellit direkte.
 • Temperatura: Preferon një mjedis të ngrohtë dhe të lagësht me një temperaturë që nuk ulet nën pesëmbëdhjetë gradë Celsius.
 • Lagështia: Lagështia ideale e ajrit për këtë orkide është 60-70%. Nëse lagështia është shumë e ulët, është mirë që bimën ta spërkatni rregullisht me ujë të vakët ose ta vendosni në një pjatë me gurë dhe ujë.
 • Ujitja: Mjafton lotimi i orkidës së hënës një herë në javë. Nuk duhet të lejojmë që nënshtresa të thahet plotësisht ndërmjet ujitjeve.
 • Fekondimi: Është mirë që të fekondohet Phalaenopsis amabilis çdo dy javë gjatë sezonit të rritjes me një pleh të lëngshëm orkide.
 • Krasitja: Është e nevojshme të priten peduncat e lules pasi lulet të jenë tharë dhe të largohen gjethet e thata ose të sëmura.
 • Transplantimi: Është shumë e këshillueshme që të transplantoni orkidën çdo dy deri në tre vjet në një enë më të madhe ose të zëvendësoni substratin.
Phalaenopsis
Artikulli i lidhur:
Si të kujdesemi për një orkide Phalaenopsis

Pas këtyre kujdesit bazë, tonë Phalaenopsis amabilis duhet përparojnë dhe lulëzojnë shpesh dhe na gëzon sytë me lulet e saj të bukura.

Plagët dhe sëmundjet

Edhe pse orkideja e hënës rritet lehtë, duhet ta kemi parasysh këtë Mund të preket nga një sërë sëmundjesh dhe dëmtuesish. Më tej do të flasim pak për ato të zakonshmet:

 • Marimangat: Marimangat e merimangës mund të shkaktojnë njolla kafe në gjethe dhe mund të vrasin bimën nëse nuk trajtohen në kohë. Shih skedarin.
 • Miza e bardhë: Miza e bardhë mund të shkaktojë një infektim të afideve në bimë, gjë që mund të ndikojë në rritjen dhe lulëzimin e saj. Shih skedarin.
 • Kërpudha: Sëmundjet kërpudhore, si kalbja e rrënjëve, mund të ndikojnë në rrënjët e orkidës dhe të shkaktojnë vdekjen e bimës. Shih skedarin.
 • Kalbja e themelit: Kalbja e themelit mund të ndodhë nëse bima është në një enë me kullim të pamjaftueshëm ose nëse ujitet shumë.

Për të parandaluar këto dëmtues dhe sëmundje, Është e rëndësishme të ruhet një mjedis i përshtatshëm për Phalaenopsis amabilis, duke përfshirë ventilim të mirë, kullim optimal dhe lagështi të mjaftueshme. Nëse zbulohen dëmtues ose sëmundje, është e rëndësishme t'i trajtoni ato menjëherë me një produkt specifik ose të konsultoheni me një profesionist për këshilla. Për ta bërë këtë, ne duhet të kontrollojmë perimet tona dhe t'i kushtojmë vëmendje shfaqjes së simptomave.

Siç mund ta shihni, orkideja e hënës është një bimë me bukuri të madhe dhe e lehtë për t'u kujdesur. Për këtë arsye është ideale edhe për kopshtarët më fillestarë. Shpresoj që me këtë informacion të inkurajoheni të zbukuroni shtëpinë tuaj me lulet e bukura të Phalaenopsis amabilis. Mos harroni se bimët ndihmojnë në pastrimin e mjedisit dhe kanë një efekt relaksues tek ne! Kështu që nuk është e dëmshme të kesh disa në shtëpi.


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.