Si të dalloni nëse një orkide është e sëmurë

Orkide e semure

Nëse kemi një orkide e sëmurë Duhet t'i kushtojmë vëmendje dhe t'i ofrojmë kujdesin e nevojshëm sa më shpejt të jetë e mundur. Sepse këto janë bimë disi delikate dhe një infeksion mykotik ose një infektim nga insektet mund t'i shkatërrojë ato shpejt.

Problemi është se ne nuk jemi gjithmonë të vetëdijshëm në kohë se diçka nuk shkon me bimën tonë. Prandaj, ne do t'ju tregojmë se cilat janë shenjat më të rëndësishme që duhet t'i kushtoni vëmendje.

Sëmundjet dhe infeksionet kryesore të orkideve

Sëmundjet e zakonshme të orkideve.

Si çdo bimë tjetër, orkidi është i ndjeshëm ndaj sëmundjes si pasojë e infeksionit dhe vuajtjes nga sulmet e insekteve. Ndër kushtet kryesore që mund të bëjnë që një orkide të sëmuret janë këto:

kërpudha

Botrytis ose myku gri është një këpurdhë që shkakton njolla në gjethe, lule dhe pseudobulbs. Mund ta njohësh sepse Ajo ka një pamje të ngjashme me një pluhur gri.

Një tjetër kërpudhat e zakonshme në orkide është rizoktonia, e cila pshkakton shfaqjen e njollave në rrënjë dhe pseudobulbs. Nëse bima juaj është e prekur nga kjo kërpudhat, do të vini re se ajo nuk rritet siç duhet.

virus

Nëse keni një orkide që është e sëmurë me një virus, gjëja më e zakonshme është se ajo ka qenë i prekur nga virusi i mozaikut Cymbidium (CymMV) ose nga virusi Odontoglossum Ringspot (ORSV).

Të dyja janë mjaft të zakonshme dhe shkaktojnë deformime të luleve, njolla gjethesh dhe ulje të vitalitetit të bimëve.

Një tjetër virus që duhet marrë parasysh është virusi i mozaikut të domates (ToMV), i cili Prek kryesisht orkidet e gjinisë Phalenopsis, duke shkaktuar shfaqjen e njollave dhe keqformimeve ose shtrembërimeve në gjethe.

bakteret

Më të zakonshmet janë pseudomonas, të cilat shkaktojnë shfaqjen e njollave nekrotike në gjethe dhe pseudobulbs.

Marimangat, afidet dhe meta

Kur bëhet fjalë për dëmtuesit, më të zakonshmet në orkide janë marimangat, afidet dhe mishkat. Të gjitha këto insekte veprojnë në një mënyrë mjaft të ngjashme, sepse Ata thithin lëngun e bimës dhe e dobësojnë atë. Kjo përfundon duke shkaktuar shfaqjen e shenjave në gjethe ose lule.

Nëse infektimi është shumë serioz, insektet mund të konsumojnë tërë jetën e bimës dhe ta lënë atë plotësisht të tharë në një kohë shumë të shkurtër.

Orkide e sëmurë: shenja që duhet të ndezin alarmet tuaja

Shenjat e alarmit në orkide.

Nëse kujdeseni për bimët tuaja, me siguri mundeni Identifikoni shpejt praninë e një problemi. Por ka disa kushte që kalojnë pa u vënë re derisa shëndeti i bimës të rrezikohet rëndë.

Prandaj, ju rekomandojmë që të inspektoni periodikisht orkidet tuaja dhe të kontrolloni nëse gjithçka është në rregull. Duke i kushtuar vëmendje të veçantë simptomave të mëposhtme që mund t'ju paralajmërojnë se diçka nuk është në rregull:

Ndryshimi i ngjyrës në gjethe

Kur një bimë është e sëmurë ose sulmohet nga insektet, është e zakonshme që të ndodhë një ndryshim në ngjyrën e gjetheve.

Njollat ​​e verdha. Ato mund të jenë një simptomë e sëmundjes, që Rrënjët po kalben, se ka një infeksion, ose që orkideja nuk i ka të mbuluara mirë nevojat e saj ushqyese.
Njolla të pazakonta. Nëse shihni njolla të parregullta të zeza ose kafe, kjo është një simptomë e pranisë së kërpudhave, baktereve ose viruseve.

Deformime në gjethe ose lule

Ju e dini shumë mirë formën e veçantë të luleve të orkideve dhe gjithashtu gjethet e tyre. Por një orkide e sëmurë Mund të pësojë keqformime në të dyja pjesët ose vetëm në njërën prej tyre.

  • Deformime. Nëse ka gjethe ose lule që kanë rritje të shtrembëruar, kjo mund të jetë dëshmi se ka infeksione virale ose se bima nuk është në kushtet më të mira mjedisore për të.
  • Rënia e parakohshme e luleve. Tregon se orkideja është nën stres ose ka probleme me rrënjët e saj, por kjo dukuri mund të ndodhë edhe si pasojë e ndonjë sëmundjeje.

Humbja e turgorit

Orkidetë kanë një prekje e turbullt si në gjethet ashtu edhe në lulet e saj, kështu që kur përballemi me ndryshime në pamjen e tij duhet të veprojmë shpejt.

Nëse gjethet fillojnë të tregojnë një pamje të rrudhosur ose mbi to shfaqen palosje, Ata mund të na paralajmërojnë se bima është e dehidratuar ose se ka një lloj problemi me rrënjët.

Kalbja e rrënjës

Është mirë që rrënjët e orkidës të marrin dritë të drejtpërdrejtë, prandaj përdorim enë transparente. Kjo gjithashtu na lejon të shohim gjendjen e rrënjëve dhe përfitoni për të kuptuar më mirë gjendjen shëndetësore të bimës sonë.

Nëse rrënjët janë bërë të buta në prekje, janë bërë të errëta ose madje lëshojnë një erë të keqe, kjo është një shenjë e qartë se ato po kalben. Nëse keni ujitur tepër, ju duhet të veproni shpejt për të shpëtuar bimën.

Rritja e penguar

Orkideja është një bimë me rritje të ngadaltë, por është e pazakontë që ajo të qëndrojë për një kohë të gjatë pa gjeneruar lastarë të rinj. Nëse vëreni që i juaji nuk po rritet, ka mundësi që të ketë problem me rrënjët, të vuajë nga mangësitë ushqyese, apo edhe të jetë nën stres.

Ndryshimet në ngjyrën e mediumit të kulturës

Për të zbuluar një orkide të sëmurë ne gjithashtu do të kushtojini vëmendje substratit. Nëse rezulton se, pa ndonjë arsye të dukshme, prishet, do të thotë se ka ndonjë problem me ujitjen ose me vetë nënshtresën dhe kjo mund të ndikojë drejtpërdrejt në shëndetin e bimës.

Prania e dëmtuesve

Kështu duket një orkide e sëmurë

Infektimi i insekteve mund të mos jetë i dukshëm me sy të lirë, por efektet e tij do të jenë të dukshme. Nëse njolla ngjitëse fillojnë të shfaqen në gjethet e orkidës tuaj, Me shumë mundësi është duke u sulmuar nga aphids ose mealybugs.

Në rast se vëreni ndonjë nga simptomat që kemi detajuar, ose ndonjë tjetër që ju duket jonormale (bima lëshon një erë të pakëndshme, nuk lulëzon etj.), është koha që ju të hetoni më tej për të zbuluar se ku është problemi.

Një diagnozë e hershme dodhe do të jetë më e lehtë për ju të adresoni shkakun e shqetësimit të bimës suaj dhe rrit shanset e rikuperimit. Nëse keni dyshime, gjithmonë mund të konsultoheni me një specialist për të zbuluar se çfarë po ndodh me orkidën tuaj të sëmurë dhe çfarë mund të bëni për ta kuruar atë.


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.