Orkideja Butterfly, di karakteristikat e saj

Flutur Orkide

Bimë që duken si kafshë? Ka dhe orkide flutur është një shembull i kësaj. Ashtu siç ka kafshë dhe, mbi të gjitha, insekte, që përzihen me bimët dhe lulet, për të shmangur grabitqarët, të njëjtën gjë mund ta bëjë edhe flora me qëllim që të tërheqë favorin e insekteve dhe, në këtë proces, të na bëjë të biem. të dashuruar pas tyre, bukurinë e saj kur e hasim, duke mos mundur të ndihmojmë veçse të falënderojmë Nënën Natyrë për shijen e saj të lakmueshme në krijimin e jetës dhe specieve. 

Orkidet janë tashmë të bukura në vetvete, por nëse nuk keni parë ende një lloj fluture, do të mahniteni kur të takoni një të tillë. Ajo tërheq vëmendjen për ngjyrat e saj që janë të gjalla dhe vizualisht të habitshme, por edhe delikate dhe elegante, si trupi, valëvitja dhe fluturimi i një fluture. 

Dëshironi të dini gjithçka rreth Phalaenopsis, një nga Bimët kolumbiane të preferuarat? Në këtë artikull do t'ju flasim gjatë për këtë. 

Nga vjen orkideja flutur?

La Orkide flutur Është një bimë që e ka origjinën në Azi, kështu që është e zakonshme ta shohim në zonat e Indonezisë, Filipineve dhe Malajzisë. Edhe pse nuk është e pazakontë ta gjesh atë në veri të Australisë. Edhe pse, kryesisht, për Azia Juglindore

Si janë këto orkide?

Flutur Orkide

L Phalaenoposis, siç njihet shkencërisht kjo specie, karakterizohen nga forma e tyre me krahë fluture, por brenda tyre ka shumë varietete dhe, përveç kësaj, marrin shumë emra të ndryshëm. Për shembull: orkide me krahë ose orkide me gojë. 

Ata kanë kërcell shumë të gjatë që rriten të harkuar. Përveç kësaj, ato kanë gjethe lëkure që janë delikate dhe të bukura, me lule që janë të renditura në një formë që të kujton krahët e një fluture, prej nga vjen emri i tyre. 

L Petalet e orkidës Phalaenopsis Janë shumë të veçanta, së pari sepse kanë shumë ngjyra të ndryshme, duke filluar nga e bardha, roza, vjollca, portokallia madje edhe e verdha, gjithmonë në nuanca plot jetë. Por përveç ngjyrës së tyre, këto petale kanë vizatime, si modele që janë unike për çdo lule, kështu që mund të themi se ato ngjajnë me ID-në tuaj, një nënshkrim personal i secilës prej luleve të orkideve flutur që ekzistojnë midis asnjërës prej të cilave nuk e përsërisin i njëjti model.

Një lule që duket e brishtë në estetikën e saj, por është e fortë në ekzistencën e saj

Lulja orkide flutur Është e rafinuar, e ëmbël dhe e bukur, por përtej të qenit një bimë interesante për estetikën e saj, ajo ka cilësinë që përshtatet për të mbijetuar në mjedise jo miqësore. Këtë e bën falë rrënjëve dhe gjetheve. 

Gjethet e orkidës Phalaenopsis janë bërë për të ruajtur ujin dhe lëndët ushqyese. Kjo është arsyeja pse ata janë një lloji i gjetheve trashë. Ato shfaqen në kërcell në mënyrë alternative dhe në madhësi dhe forma të ndryshme. Ata gjithashtu shquhen për një ngjyrë jeshile shumë intensive.

Flutur Orkide

Sa i përket rrënjëve, ato janë gjithashtu veçanërisht të trasha, ndryshe nga bimët e tjera, ato nuk janë rrënjë që ankorohen në tokë, duke thithur ujin dhe lëndët ushqyese nga toka, por në këtë rast ato e bëjnë këtë nga ajri, pasi janë rrënjë ajrore. . 

Prandaj është më e lehtë se speciet e tjera të mbijetojnë edhe në kushtet e thatësirës dhe nuk kanë nevojë për tokë të lagësht për t'u ushqyer, por përkundrazi mund të rriten nga shkëmbinjtë dhe pemët, sepse kërkojnë ushqim nga mjedisi. 

Një lule me simbolikë të madhe në kulturën aziatike

Në Azi, i cili është vendi kryesor nga i cili orkide flutur, konsiderohet si simbol i elegancës dhe dashurisë. Ajo gjithashtu përfaqëson bukurinë (jo për t'u habitur) dhe madje edhe luksin. Në fakt, ato janë pjesë e shumë festimeve, duke u zgjedhur si lule të preferuara për të dekoruar dasma, ditëlindje dhe festa të tjera të rëndësishme. 

Lule intensive por jetëshkurtër 

Thonë se bukuria nuk është e përjetshme dhe gjërat e mira nuk zgjasin përgjithmonë. Sa më të veçanta, aq më kalimtare priren të jenë momentet dhe këtë mund ta shohim të reflektuar në ekzistencën e orkidesë flutur. Sepse lulja e saj thahet shpejt, në vetëm dy ose tre muaj nga koha kur mbin. 

Megjithatë, bima do të qëndrojë e gjallë shumë më gjatë dhe ju mund ta transplantoni në vazo të reja ose parcela më të mëdha toke, nëse e rritni në shtëpi, në mënyrë që të vazhdojë të zhvillohet dhe të prodhojë përsëri lule sezonin e ardhshëm. 

Si dhe kur lulëzojnë orkidet e fluturave

Nga muaji tetor tashmë është e mundur të shihen shenja se bima është gati të lulëzojë. Dhe do të jetë pranverën e hershme dhe për tre apo katër muaj ata do të na japin lulet e tyre të një bukurie të veçantë. 

Më e mira hurmat për t'i mbjellë ato Është dimër kur ata janë në pushim ose në fund të verës. Dhe pasi të jetë bërë, do t'ju duhet t'i kushtoni kujdesin e duhur, gjë që do t'ju tregojmë më poshtë. 

Si të rriten orkide fluturash: Përhapja, kujdesi dhe lotimi

La shumimi ose riprodhimi i orkideve flutur Është ndoshta më kompleksi i të gjithë procesit, sepse për ta bërë atë ju duhet të mbillni keikis tuaj, të cilat janë bimë të vogla që ndodhen në kërcellin e orkideve, pikërisht aty ku ishin lulet. Është një mini gjethe nga e cila lulëzon një lule e vogël shumë e ngjashme me atë. orkide dhe se do të na ndihmojë për ta mbjellë dhe që të lindin orkide. 

Fillimisht bima do të rritet rehat në një vazo transparente (që drita të arrijë edhe te rrënjët. Përgjithësisht mund të jetë një enë e ngushtë në të cilën është e ngjeshur dheu, megjithëse është e mundur që nëse rritet shumë. a Në atë moment filloni të vini re se duhet të zhvendoset në një tenxhere më të madhe. 

mbajeni me shumë dritë, por aty ku nuk ka diell të drejtpërdrejtë. Në një temperaturë prej rreth 24º dhe përpiquni të ujitje me zhytje, pra njomja e rrënjëve. 

Nëse kujdeseni mirë për to, do të keni privilegjin të shihni lulet e tyre të bukura të lulëzojnë me ato petale që e bëjnë të duket si një flutur dhe e bëjnë një bimë kaq të veçantë. A nuk ju pëlqeu vërtet takimi me të Orkideja flutur dhe karakteristikat e saj?


Phalaenopsis janë orkide që lulëzojnë në pranverë
Ju intereson:
Karakteristikat, kultivimi dhe kujdesi i orkideve

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.