9 palma gjigande

Ka palma që janë shumë të mëdha

Nga perspektiva jonë, shumica dërrmuese e palmave janë bimë shumë, shumë të mëdha, dhe është se ndërsa një njeri mesatar mat rreth 1,70 metra i gjatë, ka shumë lloje të familjes Arecaceae (Palmaceae antike) që rriten më shumë se ju dhjetë metra.

Dhe sigurisht, nëse po flas për palma gjigante, ju ndoshta mendoni se nuk do të jeni në gjendje t'i rritni ato në kopshtin tuaj, aq më pak në një tenxhere, a jam gabim? Epo, keni të drejtë, por kam një lajm të mirë për ju: Speciet që do t'ju tregoj, do të shihni se përmbushin disa karakteristika, të tilla si një ritëm mjaft i ngadaltë i rritjes dhe / ose një trung i hollë. Kështu që ju mund të eksperimentoni me ta lehtësisht.

nobilis Bismarckia

Bismarckia nobilis është një palmë e madhe

Imazh - Wikimedia / Vengolis

Pema e palmës Bismarck, emri shkencor i së cilës është nobilis BismarckiaShtë një nga speciet gjigante më të njohura dhe më të kultivuara në Kontinentin e Vjetër. Nativeshtë vendas në Madagaskar dhe ka një trung të vetëm të trashë deri në 35 centimetra. Mund të arrijë një lartësi prej 10 deri në 20 metra, dhe gjethet e saj janë me të vërtetë të mëdha: ato janë më shumë se 3 metra të gjëra!

Për fat të mirë, rritja e tij është mjaft e ngadaltë. Reziston deri në -4ºC.

Borassus etiopus

Borassus aethiopum është një palmë gjigante

Imazh - Wikimedia / Bernard DUPONT nga FRANC

Palma e tifozëve afrikanë, emri shkencor i së cilës është Borassus etiopus, është një bimë me origjinë nga Niger, Nigeria, Togo dhe Senegal në Afrikë. Ai arrin një lartësi prej 25 metrash, me një bagazh të vetmuar që mund të masë deri në 1 metër në diametër. Gjethet e saj janë gjithashtu të mëdha, deri në 3 metra të gjëra..

Shkalla e rritjes së saj është e ngadaltë si një i ri, por me kalimin e kohës ajo përshpejtohet pak. Nuk i reziston të ftohtit ose acarit; në fakt, temperatura minimale vjetore nuk duhet të jetë më e vogël se 5ºC.

Brahea edulis

Brahea edulis është një palmë e madhe

Imazh - Flickr / kultivar413

Pëllëmba e Guadalupe, emri shkencor i së cilës është Brahea edulis, është një specie endemike e Guadalupe Island në Meksikë. Arrin një lartësi maksimale prej 13 metrash, me një bagazh rreth 40 centimetra. Gjethet e saj janë në formë tifozi dhe kanë një diametër deri në 3,5 metra.

Rritja e tij është mesatarisht e ngadaltë. Ajo i reziston ngricave të ftohta dhe të dobëta deri në -4ºC.

Urens kariote

Caryota urens është një palmë me gjethe shumë të mëdha

Imazh - Wikimedia / Atamari

Pëllëmba e bishtit, emri shkencor i së cilës është Urens kariote, është një specie vendase nga India në Gadishullin Malaj që arrin një lartësi prej 15 deri në 20 metra, me një bagazh trashësia e të cilit është 25-40 centimetra. Gjethet e saj janë dykëmbëshe, dhe kanë një gjatësi deri në 5 metra.

Ajo rritet me një ritëm të ngadaltë, veçanërisht kur është i ri. Ajo i reziston ngricave të dobëta deri në -1ºC.

Ceroxylon quindiuense

Ceroxylon quindiuense është një palmë gjigante

Imazh - Flickr / Dick Culbert

Palma e dyllit Quindío, emri shkencor i së cilës është Ceroxylon quindiuenseShtë një specie që mund të mburret se është një nga më të lartat, nëse jo më të lartat. Nativeshtë vendas në pyjet malore të lagësht të Andeve të Parkut Natyror Kombëtar Los Nevados (Kolumbi). Mund të arrijë 70 metra lartësi, pavarësisht se ka një bagazh trashësia e të cilit është rreth 35 centimetra. Kjo kurorëzohet nga gjethet me pendë që kanë gjatësi rreth 2 metra.

Rritja e tij është e ngadaltë dhe i reziston ftohtit dhe ngricave deri në -7ºC.

phoenix canariensis

Palma e Ishullit Kanarie ka gjethe shumë të gjata

Imazh - Wikimedia / Gomar i shkrepur

Palma e Ishullit Kanarie, emri shkencor i së cilës është phoenix canariensis, është një specie endemike e Ishujve Kanarie. Ai arrin një lartësi prej 10 deri në 13 metra, me një bagazh me diametër deri në 1 metër në bazën e tij. Lindja kurorëzohet nga gjethe me pendë, të gjata deri në 7 metra.

Rritja është mesatare e shpejtë dhe i reziston ngricave deri në -7ºC.

raphia australis

Raphia australis është një palmë që kërkon shumë hapësirë

Imazh - Wikimedia / Ton Rulkens nga Mozambiku

La raphia australis Isshtë një pëllëmbë vendase në Afrikën tropikale, posaçërisht jeton në veri të KwaZulu-Natal dhe në jug të Mozambikut. Ajo rritet deri në 16 metra lartësi, me një bagazh rreth 40-45 centimetra. Gjethet e saj janë me pendë dhe shumë, shumë të gjata: ato mund të maten deri në 8 metra të gjata.

Rritja e tij në klimat e nxehta dhe të lagështa është mjaft e shpejtë, duke qenë në gjendje të rritet rreth 20 centimetra / vit. Nuk i reziston të ftohtit ose acarit.

Roystonea regia

Roystonea regia është një palmë e madhe

Imazh - Flickr / Scott Zona

Palma mbretërore kubane, emri shkencor i së cilës është Roystonea regiaIsshtë një pëllëmbë vendase në Kubë që mund të arrijë një lartësi maksimale prej 40 metrash, edhe pse është normale që të mos kalojë 25 metra. Trungu i tij është i drejtë, dhe ka trashësi deri në 45 centimetra. Lindja ajo kurorëzohet nga gjethe të shumta me pendë të gjata, meqenëse ato kanë gjatësi prej 6 deri në 8 metra.

Shkalla e rritjes së saj është mjaft e shpejtë, për sa kohë që moti është i ngrohtë. Mund të tolerojë të ftohtin, por temperaturat e ngrirjes e dëmtojnë atë. Ajo i reziston ngricave deri në -1ºC nëse ato janë të përpikta dhe me kohëzgjatje shumë të shkurtër.

Spektabilizimi Tahina

Tahina spectabilis është një palmë e madhe

Imazh - Flickr / Scott Zona

La Spektabilizimi Tahina është një specie e palmës e zbuluar në vitin 2007. endshtë endemike në Madagaskar. Ai arrin një lartësi prej 18 metrash, dhe trungu i tij kurorëzohet nga gjethe në formë tifoze të cilat kanë diametër deri në 5 metra. Lulëzimi i saj (grupi i luleve) është gjithashtu i madh: rreth 4,5 metra i lartë.

Shtë e vështirë të gjesh farëra për shitje, pasi popullata e saj në vendin e saj të origjinës është shumë e vogël, prej vetëm 90 ekzemplarësh (viti 2020). Kështu që përpjekja që është duke u bërë është t'i mbrojë ato.

Cila nga këto palma gjigante ju ka pëlqyer më shumë?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.