A janë palmat me diell apo me hije?

Ka palma që janë me diell

Duke cituar një nga poezitë e shkrimtarit Pedro Antonio de Alarcón (1833-1891), »Dua diell! duke vdekur tha një ditë një palmë, që në një pemishte me hije, e mbështjellë në degët e saj të ashpra, të cilat shpirti pa dashuri u lëngua».

Kjo, që është ende letërsi, në fakt bazohet në realitetin e shumë palmave. Dhe është ajo ka shumë që kanë nevojë për yllin mbretëror që të rritet siç duhet, por ka të tjerë që nuk e bëjnë këtë. Prandaj, duhet të dimë nëse palmat janë me diell apo me hije.

A kanë nevojë palmat për diell apo hije?

Shumë palma janë me diell

Në natyrë, farat e palmës mund të mbijnë të ekspozuara ndaj diellit nëse nuk kanë bimë të tjera afër ose nëse janë transportuar nga era, uji ose kafshët larg prindërve të tyre; ose mund ta bëjnë në hije. Kjo nuk do të thotë se vetëm për shkak se ata e kanë filluar jetën e tyre në diell ose në hije, ato janë bimë që duhet të jetojnë në ato kushte drite gjatë gjithë jetës së tyre. Në fakt, ka shumë, si Archontophoenix ose Howea (si p.sh. Kentia), të cilat rriten në hije, por ndërsa fitojnë lartësi, gradualisht përshtaten me rrezet e diellit direkte.

Unë madje do të shkoja aq larg sa të thosha se, përveç disave, Shumica dërrmuese vlerësojnë të qenit në hije gjatë rinisë së tyre. Syri: hije, por jo errësirë. Këto lloj bimësh kanë nevojë për shumë e shumë dritë që nga fillimi i jetës së tyre. Kjo është arsyeja pse ata priren të kenë kaq shumë probleme kur mbahen brenda, sepse nuk marrin mjaftueshëm dritë natyrale.

Pra, për ta bërë më të lehtë për ju të dini se cilat janë palmat për diell, cilat janë për hije dhe cilat janë ato që kanë nevojë për hije kur janë të vegjël, por diell kur janë të rritur, këtu është një përzgjedhje bazuar në përvojën time (në rast se jeni kurioz: Unë kam qenë koleksionist që nga viti 2006, kështu që kam pasur dhe kam një shumëllojshmëri të gjerë bimësh, palmat janë një nga të preferuarat e mia):

palma diellore

 • nobilis Bismarckia: kjo palme e madhe dhe madhështore me gjethe në formë ventilatore me ngjyrë kaltërosh (edhe pse ka një shumëllojshmëri me gjethe jeshile, kjo është më e ndjeshme ndaj të ftohtit), duhet të jetë në diell që në rininë e saj. Shih skedarin.
 • Chamaerops humilis: zemra mesdhetare e palmës. Ka gjethe në formë ventilatori, jeshile, kaltërosh në varësi të varietetit. I reziston thatësirës si pak të tjerë dhe nuk ka frikë nga ngricat për sa kohë që ato nuk janë shumë intensive (edhe pse mban deri në -7ºC).
 • Të gjithë të gjinisë Butia: butia capitata, Butia jatay, Butia archeri,… Ata rriten ngadalë, por janë disi tolerantë ndaj thatësirës dhe tolerojnë të ftohtin dhe ngricën. Shih skedarin.
 • Pothuajse e gjithë gjinia Phoenix: phoenix canariensis (Palma Kanarie), Phoenix dactylifera (hurma), feniks roebelinii (pëllëmbë xhuxh), feniks sylvestris (palma e egër, shumë me gjemba), feniks andamensis (e ngjashme me kanarinë, por shumë më e vogël), etj. vetëm të rupicola phoenix E vlerëson hijen nëse shkalla e izolimit është shumë e lartë, siç ndodh për shembull në Mesdhe.
 • Jubaea chilensis: palma Jubaea. Rritje të ngadaltë, gjethe me këmbë dhe trung të trashë. Rritet ngadalë, por është një xhevahir që meriton të ketë vendin e tij në një kopsht. I reziston ngricave (deri në -10ºC) pa probleme.
 • Uashingtonia: të dy Washingtonia e fortë si Filifera e Uashingtonitsi dhe hibrid Washingtonia x filibusterAta kanë nevojë për diell që në fillim të jetës së tyre.

Pëllëmbët e hijes

 • të gjithë kallamarët: Brenda kësaj gjinie gjejmë shumë nga të ashtuquajturat palma bastun prej palme kacavjerrëse. Ata janë zakonisht alpinistë, që rriten nën hijen e mbulesës së pyjeve të shiut.
 • E gjithë Chamaedorea: si Elegante kameedorea (palma e dhomës së ndenjes), Chamaedorea metallicaose Chamaedorea seifrizi. Këto janë bimë ideale për t'u rritur në kopshte të vogla, oborr apo edhe në ambiente të mbyllura, pasi ato zakonisht nuk i kalojnë 2 metra lartësi.
 • Të gjitha Cyrtostachies: si Cyrtostachys renda (pëllëmbë e kuqe). Këto palma tropikale, të cilat mund të kenë një ose më shumë trungje në varësi të varietetit, kanë nevojë për hije dhe lagështi shumë të lartë të ambientit, si dhe temperatura të buta gjatë gjithë vitit.
 • Gjinia Dypsis: si Dypsë lutescens (areca) ose Dypsis decaryi. Fillimisht, ato rriten në hije dhe gradualisht ekspozohen në diell. Por unë rekomandoj t'i mbani gjithmonë në hije për të parandaluar djegien e tyre.
 • Mirpo: si Howea forsteriana (kentia), ose Howea belmoreana. Edhe pse e kam thënë edhe më parë që në natyrë zakonisht rriten në hije dhe përfundojnë të ekspozuara ndaj diellit, në një vend si Spanja preferohet t'i mbash gjithmonë në hije, pasi është shumë e vështirë për ta të përshtaten me diellin direkt. ekspozim.
 • Raphis shkëlqen: Rapi është një palmë me shumë kërcell, me trungje shumë të holla dhe gjethe në formë ventilatori që përdoret gjerësisht në ambiente të mbyllura për zbukurim.

Palma që rriten në hije dhe përfundojnë të ekspozuara ndaj diellit

 • Arkontofeniks: si Archontophoenix maxima, Archontophoenix alexandrae, Archontophoenix purpurea, etj. E gjithë kjo gjini fillon në hije, por përfundon duke u ekspozuar në diell.
 • Album Dictyosperma: kjo është e vetmja specie në gjininë Dictyosperma. Ka një trung të hollë dhe gjethe me këmbë. Zakonisht njihet me emrin palma e uraganit, pasi i reziston shumë mirë erërave të forta. Megjithatë, është shumë e ndjeshme ndaj të ftohtit.
 • Gjinia Caryota: si Urens kariote o Karitota miti. Palma që rriten me një ritëm të ngadaltë dhe kanë gjethe me këmbë që i ngjajnë bishtit të një peshku.
 • Gjinia Veitchia: si Veitchia merrillii ose veitchia arecina. Ato janë palma tropikale, të cilat kanë një trung shumë të hollë dhe një kurorë me pak gjethe me këmbë.
 • Pothuajse e gjithë Pritchardia: si Prichardia pacifica ose Pritchardia minore. Ata kanë njëfarë ngjashmërie me Washingtonia, por trungu i tyre është më i hollë dhe gjethet e tyre janë edhe më elegante.
 • Të gjithë Sabalët: Si Sabal uresan, Sabal detare o Sabal meksikan. Këto janë palma që rriten shumë ngadalë, por janë shumë të bukura. Ata kanë gjethe të mëdha në formë ventilatori, dhe ngjyra që variojnë nga jeshile në blu-jeshile. Shih skedarin.

Siç mund ta shihni, jo të gjitha palmat janë me diell ose me hije. Shpresoj se ky informacion mund t'ju ndihmojë kur zgjidhni një specie për kopshtin tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.