A mund të keni një pëllëmbë të ishullit Kanarie në vazo?

Palma Kanariane nuk mund të jetë në një tenxhere

Imazh - Flickr / Maja Dumat

Ka shumë palma që janë shumë, shumë të bukura. Për më tepër, ka nga ata që do ta kishin shumë të vështirë të thonin se cila është e preferuara e tyre, si unë për shembull. Por nuk ka dyshim se phoenix canariensis është e veçantë. Ajo ka një pamje elegante, dhe megjithëse është disi më e ngadaltë se hurma dhe frutat e saj nuk shijojnë aq mirë, shumë pyesin nëse është e mundur të rritet në një tenxhere.

Dhe, mirë, duke qenë se unë jam i interesuar që bima juaj të jetojë gjatë gjithë viteve që duhet të jetojë, unë do t'ju them mendimin tim për të. Dhe është se po, Është e lehtë të gjesh një pëllëmbë kanariane në vazo me përmasa të mira dhe mbi të gjitha të shëndetshme, por... a do të thotë kjo se mund të jetë gjithmonë kështu?

Cilat janë karakteristikat e palmës së ishullit Kanarie?

Palma Kanare është e madhe

Imazh - Wikimedia / CARLOS TEIXIDOR CADENAS

Është e rëndësishme të njohim karakteristikat e kësaj bime nëse duam ta kemi në vazo, sepse në të kundërtën mund të gabojmë kur marrim vendime të caktuara. Dhe është ajo Palma e ishullit Kanarie arrin një lartësi deri në 13 metra, dhe trungu i saj zgjerohet në 70 centimetra në bazën e saj.. Rrënjët e saj, si të gjitha ato të kësaj lloj bime, janë të rastësishme: të gjitha dalin nga e njëjta pikë. Disa janë më të thella, të cilat e mbajnë atë të ankoruar në tokë, dhe ka të tjera që nuk janë aq të thella. Por asnjëri prej tyre nuk është në gjendje të depërtojë një shtresë betoni ose një tenxhere të fortë plastike.

Për këtë arsye, kur një palmë, çfarëdo qoftë ajo, të mbillet në një enë, do të shohim që ajo rritet mirë për një kohë, por pastaj ndalon.. Pse? Sepse rrënjëve u është mbaruar hapësira dhe lëndët ushqyese. Në raste shumë të rënda, gjethet fillojnë të vdesin, duke filluar nga ato të poshtme dhe më pas pjesa tjetër.

A është e mundur të rritet një pëllëmbë e ishullit Kanarie në një tenxhere?

Edhe duke rrezikuar të mos më pëlqejë përgjigja ime, do të jem i sinqertë me ju: Unë nuk rekomandoj të keni një pëllëmbë të ishullit Kanarie në vazo, jo për pjesën tjetër të jetës së saj. Jo vetëm sepse është një bimë që mund të rritet shumë e madhe, por edhe sepse ndryshe nga pemët, nuk do të mund ta krasitësh në mënyrë që të degëzohet. Palmat kanë vetëm një udhëzues të vetëm rritjeje, që është zemra, kryeqyteti ose boshti i kurorës që e quajnë amerikanët dhe anglezët. Nëse dëmtohet, bima do të vdesë.

Palmat nuk janë pemë
Artikulli i lidhur:
Pse palmat nuk janë pemë?

Dhe ne në fakt po flasim për një barishte gjigante, një megafobi. Nuk ka kambium, prandaj nuk mund të prodhojë dru dhe nuk është i aftë as të degëzohet.

Por unë do t'ju them gjithashtu se protagonisti ynë ka një ritëm të ngadaltë rritjeje, prandaj po eshte e mundur te mbahet ne tenxhere per disa vite. Pyetja është, si?

Çfarë kujdesi ka nevojë personi? phoenix canariensis në vazo?

Tani le të kalojmë në thelbin e çështjes, në atë që me siguri ju intereson më shumë. Çfarë duhet të bëjmë për ta bërë një palmë kaq të bukur të ndihet rehat në një tenxhere?

Mbilleni në një tenxhere sipas madhësisë së saj

Palma e Ishujve Kanarie është një bimë e madhe

Ose, më shumë se madhësia e tij, diametri dhe lartësia e topit të rrënjës (buka e tokës/rrënjës) që ka aktualisht. Duke supozuar se është rreth 10 inç i gjatë dhe 15 inç i gjerë, tenxherja juaj e re duhet të jetë rreth 20 inç e lartë dhe 30 inç e gjerë; pra dyfish. Gjithashtu, duhet të ketë vrima në bazën e saj në mënyrë që rrënjët të mos mbyten.

Pas rreth dy vjetësh, shikoni nëse rrënjët dalin nga vrimat, pasi nëse dalin, do të duhet ta mbillni në një enë më të madhe, në pranverë.

Vendosni një substrat të mirë dhe cilësor

Mos u shqetësoni: nuk keni nevojë të shpenzoni shumë para për një substrat të mirë. Aktualisht ka marka shumë interesante, si p.sh Lule, Westlandetj., të cilët shesin thasë dheu me kosto të ulët. Po vërtet, Unë ju këshilloj të zgjidhni atë që është specifike për bimët e gjelbra, pasi në këtë mënyrë gjethet do të mbeten në atë ngjyrë.

Vendoseni palmën tuaj në diell të plotë

Kjo është një nga gjërat më të rëndësishme për të bërë. Të pemë palme kanarie Është një pëllëmbë dielli, pra sa më shpejt të ekspozohet në dritën e diellit, aq më shpejt do të fillojë të rritet mirë. Sigurisht, nëse e blini në verë në një dyqan apo çerdhe që e ka brenda, prisni derisa të vijë vjeshta për ta çuar në një vend me diell, pasi në të kundërt rrezikoni të digjet.

Parandalon etjen

Edhe pse palma e ishullit Kanarie mbështet thatësirën, kjo është një gjysmë e vërtetë. Dhe është se, pasi të mbillet në kopsht dhe të lëshojë rrënjë, mund të kalojë pak pa marrë një pikë ujë, por në një vazo gjërat ndryshojnë. Duke qenë se sasia e tokës në dispozicion është shumë më e kufizuar, atëherë duhet të keni kujdes që të mos thahet plotësisht. Për këtë arsye, këshillohet që në verë t'i jepet një lotim mesatar, dhe në dimër më shumë hapësirë.

Plehëroni atë gjatë sezonit të rritjes

Që të rriteni mirë dhe të qëndroni të shëndetshëm, Është e nevojshme që ta paguani në pranverë dhe verë. Për këtë, këshillohet përdorimi i plehrave për palmat, qoftë në format të lëngshëm ose kjo, granula ose gozhdë. Nëse ndiqen rekomandimet e prodhuesit, bima do të jetë e bukur, me siguri.

Mbroni atë nga ngricat ekstreme

Pëlhura kundër ngrirjes shërben për mbrojtjen e bimëve

Palma e ishullit Kanarie është një bimë e jashtme, por nuk është mirë nëse është e pambrojtur nëse ka ngrica të konsiderueshme. Në fakt, Nëse temperatura bie nën -7ºC, është mirë ta mbroni atë me leckë kundër ngrirjes (shitet këtu) në mënyrë që të mos dëmtohet.

Sido që të jetë, ka edhe palma të tjera që mund të jenë në vazo, si p.sh Kamaedorea. Këtu është një artikull në të cilin ne flasim për to:

Phoenix roebellinii është një palmë e vogël
Artikulli i lidhur:
+10 lloje të palmave që duhet të keni në një tenxhere

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.