Argemone papaver meksikan

papaver argemone meksikan

Pavarësisht pamjes së saj disi të ashpër dhe të egër, papaver argemone meksikan Është një bimë që tërheq vëmendjen për lulet e saj të bukura. Njihet gjithashtu si gjemba e shenjtë dhe ka nofka të tjera si chicalote, lulëkuqe meksikane ose lulekuqe e verdhë meksikane.

Meksika është vendi i origjinës së shumë chicalotes, shumica prej tyre barërat e këqija, dhe kjo shumëllojshmëri është një nga më të suksesshmet. Për shkak të aftësisë së madhe për t'u përhapur, në shumë raste konsiderohet i bezdisshëm.

Origjina dhe habitati i papaver argemone mexicana

Origjina dhe habitati i papaver argemone mexicana

Gjembaku i shenjtë konsiderohet vendas në Karaibe, duke përfshirë rajonet e Amerikës Qendrore dhe gadishujt Jukatan dhe Florida. Në rastin e Meksikës, prania e saj është e zakonshme pothuajse në të gjitha shtetet, ku zakonisht rritet e egër në skajet e rrugëve, midis të korrave, dhe gjithashtu në kopshte.

Është një bimë që preferon klimat e ngrohta, por ka një kapacitet të mirë përshtatjeje, për këtë arsye është zgjeruar në të gjithë botën. Nëse mund të gjeni tokë të thatë dhe të drenazhuar mirë, aty do të vendoset.

Si është argemon papaver meksikan?

Si është argemon papaver meksikan?

Kjo specie i përket familjes Papaveraceae, e cila përfshin lulekuqe popullore. Është varietet barishtor me gjemba, me bie në sy lulet e verdha të cilat mund të variojnë nga tonet më të zbehta në ato më të ndritshme.

Konsiderohet si bimësi barërat e këqija, sepse rritet në mënyrë të egër e lidhur me të mbjellat, por edhe si një bimë ruderale, duke zënë habitate të trazuara nga veprimet e njeriut.. Prandaj, zakonisht rritet në skajet e rrugëve.

Si një çikalotë që është, kjo varietet rrit aktivitetin e insekteve pjalmuese dhe kjo favorizon shumimin e tij, pasi çdo bimë mund të prodhojë rreth 400 fara. Farërat që përveç kësaj, Ata mund të qëndrojnë të fjetur për disa vite.

Për të ditur nëse kemi të bëjmë me një argemon meksikan apo me një varietet tjetër çikalote, mjafton t'i kushtoni vëmendje këtyre elementeve:

  • Rrjedhin. Kjo varietet ka kërcell të ngritur dhe të hollë që mund të rriten midis 30 dhe 60 centimetra. Në përgjithësi janë të lëmuara dhe tregojnë një ngjyrë jeshile të lehtë.
  • Fletë Ajo ka gjethe alternative të ndara në segmente me lobe ose me këmbë, dhe skajet e saj mund të jenë pak të dhëmbëzuara. Edhe pse nuk janë gjemba, këto skaje mund të jenë të mprehta. Ngjyra e gjetheve mund të ndryshojë në varësi të kushteve në të cilat ekspozohet bima, duke shkuar nga jeshile e lehtë në një jeshile më kaltërosh.
  • Lule. Lulet janë gjëja më bindëse e argemonit papaver meksikan. Ato përbëhen nga tre sepale me brirë të zgjatur dhe një kurorë të dyfishtë. Ato janë të mëdha, me përmasa nga pesë deri në tetë centimetra dhe janë shumë tërheqëse për shkak të ngjyrës së tyre të verdhë, me një qendër anterash me ngjyrë të errët. Janë lule të vetme që shfaqen në majë të kërcellit.
  • Frutat dhe farat. Gjembaku i shenjtë lulëzon midis pranverës dhe verës dhe, pas lulëzimit, prodhon kapsula farash në formë ovale. Brenda tyre ka qindra fara të vogla me ngjyrë të errët.

Përdorimet e argemonit papaver meksikan

Kjo bimë ka disa përdorime të rëndësishme në vendin e saj të origjinës. Ndër to mund të veçojmë:

Mjekësia tradicionale

Kjo bimë është përdorur tradicionalisht nga kulturat indigjene si një bimë mjekësore. Përdoret për trajtimin e llojeve të ndryshme të sëmundjeve si problemet e frymëmarrjes, dhimbje koke dhe çrregullime të sistemit nervor.

Megjithatë, këto lloje përdorimesh nuk mbështeten nga prova të forta shkencore mbi efektivitetin e tyre, kështu që rekomandohet moderimi kur përdoret kjo bimë për qëllime mjekësore.

Kopshtari dekorative

Pavarësisht se konsiderohet si barërat e këqija, kjo varietet ka vlerë të rëndësishme edhe si bimë zbukuruese. Meqenëse arrin t'i shtojë ngjyra dhe interes vizual kopshte në stil vilë, kufij lulesh dhe peizazhe të egra.

Tërheqja e pjalmuesit

Lulet e saj mahnitëse janë të papërmbajtshme për pjalmuesit. Gjatë sezonit të lulëzimit, Është e zakonshme të shohësh argemon papaver meksikan përreth tek fluturat dhe bletët, gjë që ndihmon në promovimin e biodiversitetit.

Argemoni meksikan është një bimë toksike

Diçka për të cilën është e rëndësishme të jemi të qartë është se kemi të bëjmë me një bimë që përmban alkaloide dhe komponime të tjera kimike që mund të bëhen toksike nëse gëlltitet në sasi të mëdha. Megjithatë, Kjo shumëllojshmëri nuk është aq toksike sa speciet e tjera të lulekuqes.

Komponimet alkaloide që janë të pranishme në këtë bimë, mund të shkaktojë nauze, të vjella, marramendje, përgjumje dhe, në rastet më të rënda, konvulsione dhe probleme me frymëmarrjen.

Prandaj, rekomandohet që ta trajtoni gjithmonë me kujdes dhe të shmangni gëlltitjen. Ndaj specialistët kanë lëshuar mesazhe paralajmëruese për përdorimin e tij për qëllime mjekësore.

Pikërisht sepse është i pasur me komponimet alkaloide si protopina dhe kritopina, Argemon papaver meksikan ka qenë objekt studimi në fushën e kërkimit shkencor. Për të ditur më shumë rreth tij, për të qenë në gjendje ta përdorni atë në përgatitjen e përbërjeve bioaktive me aplikime farmakologjike. Por ende nevojiten më shumë studime për të përcaktuar nëse është apo jo e përshtatshme përdorimi i tij në fushën e mjekësisë moderne.

A është një bimë invazive?

Ky varietet nuk klasifikohet si një bimë pushtuese në të njëjtën masë si speciet e tjera të lulekuqes, por mund të sillet si barërat e këqija në zona të caktuara. Kjo për shkak se ka aftësinë për të shpërndarë shpejt farat e saj. dhe kolonizojnë zonat e hapura.

Prandaj, në vendin e origjinës është e zakonshme ta shohim atë në mjedise bujqësore, toka të lira dhe zona ku mund të konkurrojë me speciet e tjera vendase për burime të tilla si drita, uji dhe lëndët ushqyese të tokës. Prandaj, Kur shfaqet në arat e mbjella, është e zakonshme të përpiqemi të eliminojmë praninë e tij me çdo kusht.

Në rajonet ku argemon papaver meksikan nuk është vendas, mund të konsiderohet një bimë pushtuese, sepse mund të paraqesin konkurrencë të ashpër për bimësinë vendase dhe të zvogëlojë rritjen e saj.

Ajo që rekomandohet është monitorimi dhe kontrolli i përhapjes së këtij varieteti në ato zona ku mund të bëhet kërcënim për biodiversitetin dhe ekosistemet natyrore. Jashtë, idealja është që ajo të rritet e egër.

Çfarë mendoni për argemonin meksikan papaver, a e njihnit këtë bimë kurioze?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.