Papaver Nudicaule ose Lulëkuqja e Islandës

Papaver-Nudicaule-or-Iceland-Poppy-cover

Papaver Nudicaule, i njohur gjithashtu si Lulëkuqja e Islandës, është një bimë e bukur lulëzuar vendase në Rrethin Arktik. Është një nga lulet më tërheqëse dhe delikate të familjes Papaveraceae dhe Është shumë i vlerësuar në mesin e kopshtarëve për shkathtësinë, bukurinë dhe lehtësinë relative të kultivimit.

Miliona nga këto lule u rritën në Francë gjatë Luftës së Parë Botërore, sepse ajo lulëzon në tokë të trazuar siç ndodhi në këtë periudhë. Si rezultat, kjo lule ka qenë prej kohësh e lidhur me luftën. dhe është përdorur për qëllime mjekësore që nga kohërat e lashta.

Emri i saj vjen nga latinishtja papaver është një emër i vjetër latin për lulekuqe dhe vjen nga "pappa", që do të thotë ushqim ose qumësht në lidhje me lateksin qumështor që ka në kërcellin e tij., dhe epiteti "nudicaule" do të thotë kërcell i zhveshur pa gjethe.

Karakteristikat e Papaver Nudicaule

Lulëkuqja e Islandës ka qenë prej kohësh një bimë e njohur dhe e njohur e kopshtit. Është bimë njëvjeçare, dyvjeçare ose shumëvjeçare, e cila zakonisht arrin lartësinë mesatare nga 25 deri në 50 centimetra.

lulëkuqe-ishlandë-rrjedhë.

Gjethet e saj janë me lobe, kërcelli me qime dhe lulet janë të mëdha dhe delikate. Përbëhet nga katër petale që janë të rrudhura dhe stamenet në ngjyrë të artë. Ngjyrat e saj variojnë nga e bardha, e verdha, portokallia, salmon dhe roza. Ata kanë një pamje saten dhe janë shumë tërheqëse për bletët dhe pjalmuesit e tjerë.

Bima është barishtore shumëvjeçare, e klasifikuar si dykotiledone, karakterizohet sepse ka dy kotiledone gjatë zhvillimit të hershëm të embrionit të tij. Lulet hapen vetëm pasi hija ndahet dhe lëshon petalet.

Habitati i tij natyror është Norvegjia dhe Skandinavia deri në Rusi dhe Siberi, por gjendet edhe në Alaskë. Lulëzon në tokë të drenazhuar mirë dhe që mban lagështi në diell të plotë ose në hije të pjesshme.

Të gjitha pjesët e kësaj bime përmbajnë alkaloide toksike, kështu që ka shumë të ngjarë që ato të jenë helmuese për gjitarët, megjithëse toksiciteti i tyre do të ishte i ulët.

Origjina e Papaver Nudicaule

Papaver-Nudicaule-ose-Iceland-Lulekuqe-lule.

Lulëkuqja e Islandës, siç sugjeron emri i saj, është vendas në Islandë. Është e dokumentuar mirë në folklorin, artin dhe zakonet e vendit.

Ai është një figurë gjithnjë e pranishme në poezinë tradicionale islandeze, muzikën dhe artin pamor, dhe gjithashtu Është pjesë e identitetit kombëtar të vendit.

Ajo rritet gjithashtu në rajone të njohura të Azisë dhe Amerikës së Veriut, në malet e Azisë Qendrore dhe gjithashtu në Kinën e butë.

kujdes

Kujdesi për lulekuqin e Islandës është relativisht i lehtë, thjesht duhet ta ujisni herë pas here. Gjatë verës, bima ka nevojë për plehërim të rregullt me ​​një pleh të ekuilibruar, me gjysmë fuqie. Duhet të krasitet për të hequr lulet e shpenzuara dhe pjesët e shëmtuara të bimës.

Në klimat më të ftohta, lulekuqeja e Islandës rritet më së miri si një bimë vjetore, megjithëse mund të rritet si një bimë shumëvjeçare në disa klima.

Mund të rritet nga farat, të mbjella direkt në kopsht në fillim të pranverës, ose filloi në ambiente të mbyllura gjashtë deri në tetë javë para ngricës së fundit.

Dritë dhe tokë

Preferon diell të plotë dhe hije shumë të lehta, toka organikisht të pasura dhe mesatarisht pjellore, të lagështa dhe të drenazhuara mirë.

Le të kemi parasysh se megjithëse jetojnë në rajone subarktike dhe u pëlqejnë temperaturat e ftohta, ata preferojnë shumë diell, por mund të rriten në hije të pjesshme.

ujë

Papaver-Nudicaule-ose-Iceland-Lulekuqe-lule-dhe-rrjedh.

Është një bimë ku uji i tepërt mund të jetë armiku kryesor dhe të shkaktojë shfaqjen e dëmtuesve dhe kërpudhave.
Është e rëndësishme të shmangni spërkatjen me ujë mbi këto lule pasi pesha e pikave mund të dëmtojë petalet e tyre delikate. Mënyra e ujitjes është afër tokës për të shmangur këtë problem.

Temperatura dhe lagështia

Lulëkuqja e Islandës është një bimë shumë e qëndrueshme dhe gëzon temperatura të ftohta. Kujtojmë se nuk e durojnë mirë nxehtësinë, as klimat më të nxehta dhe as lagështinë.

Ekziston një përjashtim nëse ato rriten nga farat, pasi preferojnë temperatura pak më të ngrohta dhe një klimë të lagësht për të mbirë.
Sapo të mbijnë, është e nevojshme t'i zhvendosni në një zonë më të freskët dhe më të thatë me dritë të plotë, Përndryshe mjedisi i nxehtë dhe i lagësht mund të vrasë fidanët e rinj.

Përdorimet e Papaver Nudicaule

Papaver-Nudicaule-ose-Iceland-Poppy-kopsht.

Lulëkuqja e Islandës është përdorur për qëllime të ndryshme gjatë shekujve. Ne te shkuaren, Përdorej për vetitë e tij medicinale, për trajtimin e sëmundjeve të tilla si bronkiti kronik dhe ethet.

Në mitologjinë norvegjeze, këto lule simbolizonin gjumin, kështu që ato ishin një zgjedhje e natyrshme për peizazhe të qeta që përcillnin qetësi. Shumë i nderuar në art, duke u shfaqur shpesh në kanavacë dhe fotografi, simbolizon shpresën, qëndrueshmërinë dhe bukurinë kalimtare të jetës.

Në disa kultura islandeze ato janë të lidhura me paqen, prosperitetin dhe kujtimin e të dashurve të vdekur.
Ata janë shoqëruar edhe me relaks dhe paqe duke u bërë një opsion shumë popullor për kopshte dhe peizazhe objektivi i të cilit është të promovojë mirëqenien dhe paqen shpirtërore.

Është përdorur në mjekësinë bimore për të trajtuar sistemin nervor për vetitë e tij qetësuese. dhe përfitimet e tij për lehtësimin e stresit.

Është përfshirë në mjediset terapeutike ku Besohet se kujdesi për ta dhe dëshmimi i bukurisë së tyre mund të ketë një ndikim pozitiv në shëndetin mendor. dhe ofrojnë një ndjenjë qetësie, duke promovuar mirëqenien emocionale.

lulëkuqe-ishlandë-kopshte.

Sot, lulëkuqja e Islandës rritet kryesisht si një bimë zbukuruese. Është një zgjedhje e shkëlqyer për kopshte ose peizazhe me mirëmbajtje të ulët dhe përdoret gjithashtu gjerësisht për lulet e prera.

Ngjyrat e tij të gjalla, të habitshme dhe petalet delikate e të mëndafshta e bëjnë atë të dallohet në çdo kopsht.

Përveç kësaj, lulekuqja e Islandës nuk është vetëm një lule e bukur e prerë, por edhe afatgjatë. Mund të rritet në vazo, duke e bërë atë ideal për oborr dhe ballkone. Mund të përdoret gjithashtu në kufij me ngjyra të përziera ose kopshte me lule të egra, ku kontraston bukur me lulet e tjera.

Së fundi, Papaver Nudicaule ose Lulëkuqja e Islandës Është një bimë e bukur, e gjithanshme dhe relativisht e lehtë për t'u rritur. Është një zgjedhje e shkëlqyer për kopshtarët dhe peizazhistët që kërkojnë diçka që do t'i shtojë një prekje elegancës dhe ngjyrës së gjallë kopshtit të tyre.

Me kujdesin e duhur, ajo mund të jetojë një kohë të gjatë, duke prodhuar lulëzime të bukura vit pas viti, dhe ju gjithashtu mund të kënaqeni duke ndjerë qetësinë dhe paqen ndërsa admironi bukurinë e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.