Patatja e ëmbël: si ta rritni atë

Patate e embel

Patatja e ëmbël është një perime vendase në Amerikën tropikale, kultivimi i lehtë dhe aroma e hollë e së cilës po e bëjnë atë një nga ushqimet gjithnjë e më të rëndësishme që kemi në kuzhinë. Për ta shijuar, mund të shkojmë në supermarket dhe ta blejmë, ose rriteni në kopsht.

Unë rekomandoj opsionin e dytë, pasi në këtë mënyrë ju do të njihni në çdo kohë produktet që përdorni për t'u kujdesur për të, duke siguruar kështu që të mund të shijoni një patate të ëmbël të një cilësie të hollë. Nëse nuk dini si ta bëni, mos u shqetësoni. Unë do t'ju ndihmoj

Karakteristikat e patates së ëmbël

Gjethe patate të ëmbla

Patatja e ëmbël, e njohur gjithashtu si Malaga Patate, Patate e ëmbël, Patate e ëmbël e sheqerosur, Patate e ëmbël ose Patate e ëmbël, është një bimë shumëvjeçare që rritet si një vjetore që i përket familjes botanike Convolvulaceae. Emri i saj shkencor është Patate e ëmbël Ipomoea, Karakterizohet nga të paturit gjethe të mëdha jeshile të ullirit, me nerva të dukshme me sy të lirë. Rrjedhat janë të gjata dhe mund të arrijnë deri në 6 milion, dhe jeshile të hollë, me njolla me vjollcë. 

Lule janë zakonisht të vetmuara, me 5 petale, me ngjyrë rozë në blu. Sapo të pllenohen, fruti fillon të piqet, i cili do të përfundojë të jetë një kapsulë globoze, gështenje, brenda së cilës do të gjenden. fara që janë të sheshta nga njëra anë dhe konvekse nga ana tjetër.

Së bashku me rrënjët, zhardhokët e rremë rriten, të cilat janë vetë patatet e ëmbla. Ata kanë një shije të ëmbël dhe janë të butë.

Varietetet më të kultivuara në Spanjë

Nga patatet e ëmbla ka shumë kultivarë, patate të ëmbla të bardha dhe të verdha, por në Spanjë më të kultivuarat dhe, për këtë arsye, më të lehtat për tu marrë, janë:

 • E verdha e Malagës
 • Batatillas nga Nerja
 • Kaliforniane
 • Njëqindvjeçar
 • eland
 • Lisa nga Tucumán
 • E kuqe
 • Violeta

Si është rritur?

Për të pasur një korrje të mirë është e nevojshme të kujdeseni rregullisht për bimët. Kjo do t'u japë atyre energji të mjaftueshme për të zhvilluar rrënjë të forta dhe të mëdha tuberoze (zhardhokët e rremë). Pra, nëse doni të përgatitni receta të shijshme të patates së ëmbël, ndiqni këshillat tona:

Mbjellje

 1. Gjëja e parë që duhet të bëni është të fitoni farat në fund të pranverës.
 2. Sapo t’i keni, mbillini në tavë me fidanë ose në tenxhere me mjedis univerzal të rritjes ose një specifik për fidanë. Ju do t'i gjeni për shitje në çerdhe dhe dyqane kopshtesh.
 3. Pastaj uji tërësisht, duke e lënë tokën të lagur mirë.
 4. Në fund, vendoseni filizin në një zonë ku mund të marrë rrezet e diellit gjatë gjithë ditës.

Ata do të mbijnë pas dy javësh.

Transplantimi

 1. Kur fidanët janë të paktën 10 cm të gjatë, ato duhet të hiqen nga tenxherja.
 2. Pastaj, fidanët ndahen, duke hequr pak substrate nga rrënjët, aq sa të mund të zgjidhen.
 3. Tjetra, mbillni secilën në një vazo individuale me të paktën 20 cm në diametër me të njëjtat nënshtresa të përmendura më lart (universale ose për fidanë).
 4. Ujë

Mbjellja në kopsht

 1. Nëse dëshironi të rriteni në kopshtin tuaj, pasi të shihni rrënjë që dalin nga vrimat e kullimit, duhet të bëni një vrimë mbjellëse në të.
 2. Pastaj hiqni filizin nga tenxherja.
 3. Pastaj mbillni atë në tokë.
 4. Ujë

Nëse keni dy ose më shumë ekzemplarë, është e rëndësishme që të lini një distancë rreth 25 cm midis tyre në mënyrë që ata të rriten dhe të zhvillohen mirë.

Mirëmbajtja e patates së ëmbël

Lule patate e ëmbël

Ju keni bimën tuaj të ëmbël të patates, por si kujdeseni për të? Nëse keni pyetje në lidhje me mirëmbajtjen e tij, mos ndaloni së lexuari:

 • ekspozim: diell i plotë.
 • Ujitja: i shpeshtë, sidomos në muajt më të nxehtë. Rekomandohet të ujiteni çdo 2 ditë në verë dhe çdo 3 pjesën tjetër të vitit.
 • pajtimtar: Gjatë pranverës dhe verës, duhet të paguhet me plehra organikë të lëngshëm, të tillë si guano, duke ndjekur udhëzimet e specifikuara në paketim.
 • Korrja: kur gjethet e saj fillojnë të thahen, do të jetë koha për të mbledhur rrënjët e saj.
 • Shumëzimi: nga prerjet normale të rrënjëve në fund të dimrit / në fillim të pranverës. Këto mbillen në tenxhere me nënshtresë ranore (vermikuliti, fibra kokosi ose akadama) ose në torfe dhe ujitet duke parandaluar tharjen e plotë të substratit.

Dëmtuesit dhe sëmundjet e patates së ëmbël

Megjithëse është një bimë mjaft rezistente, për fat të keq mund të ketë gjithashtu një sërë problemesh, të cilat janë:

Dëmtuesit

 • Krimbi i telit: larvat janë me ngjyrë të artë dhe unazat janë shumë të shënuara. Ushqehet me rrënjë, por mund të luftohet lehtësisht me Chlorpyrifos.
 • Donut i zi: është një vemje që ushqehet me gjethe dhe fruta. Mund të luftohet me Bacillus thuriengensis, i cili është një insekticid ekologjik; ose me Chlorpyrifos.

Sëmundjet

 • Fusarium: është një kërpudhat që sulmon qafën e rrënjës, duke e nekrotizuar atë. Simptomat e para janë zverdhja dhe vyshkja pasuese e gjetheve. Trajtimi konsiston në ndarjen e ujitjeve dhe / ose përmirësimin e kullimit, dhe trajtimin e bimëve me një fungicid sistemik.
 • mozaik: është një virus që shkakton simptoma të tilla si nekroza në disa pjesë të gjetheve, kaçurrela e gjetheve dhe natyrisht mozaik. I vetmi trajtim efektiv është heqja e bimëve të prekura për të parandaluar infektimin e të tjerëve.
 • Viroza: ka shumë viruse që prekin bimët në përgjithësi dhe patatet e ëmbla në veçanti, duke shkaktuar simptoma të tilla si rakitizmi, petale të larmishme, deformime në gjethe ose mozaikë. Difficultshtë e vështirë të dihet me siguri nëse një bimë është infektuar, kështu që kur keni dyshime është më mirë të merrni një mostër në një laborator. Nëse diagnoza konfirmohet përfundimisht, për fat të keq vetëm bimët e infektuara mund të eliminohen.

Prona të paluajtshme

lule_ipomoea_batatas

Patatet e ëmbla janë një perime e shkëlqyeshme që do t'ju ndihmojë të kujdeseni për shëndetin tuaj pothuajse pa e vërejtur ju. Isshtë e pasur me vitaminë C, dhe gjithashtu përmban minerale që janë thelbësore për funksionimin e duhur të trupit, të tilla si magnez, fosfor dhe fibra. Dhe sikur të mos mjaftonte kjo, 200 gram patate të ëmbla ju sigurojnë vetëm 195 kalori, kështu që ju ndihmon të humbni peshë duke mos pasur yndyrë.

Por jo vetëm kaq, por edhe duhet ta dini ka veti antioksiduese dhe kjo do t'ju ndihmojë parandalojnë kataraktin dhe problemet kardiovaskulare.

Si gatuhet patatja e ëmbël?

Nëse nuk e keni gatuar kurrë, mos kini frikë: mund të përgatisni të njëjtat receta si me patatet. Roshtë pjekur ose gatuar i tërëLëkura më pas hiqet dhe shërbehet me, për shembull, pak sallatë dhe sepje të pjekur në skarë. E shijshme.

Po, mos e mbani në qese plastike ose në frigoriferpasi do të shkonte keq menjëherë. Në mënyrë ideale, ruajeni atë në një vend pak të lagësht, të ajrosur dhe të freskët, ku mund të ruhet deri në një javë.

Pra, a guxoni ta kultivoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Antonio dijo

  Hey.
  Almostshtë gati vjeshtë dhe unë kam mbjellë disa lastarë që më kanë kapur.
  Do të doja ta mbaja këtë bimë deri në pranverë.
  A është e mundur të bëhet kjo?
  Përshëndetje.

  1.    Monica Sanchez dijo

   Hey.
   Nëse mund t’i keni në ambiente të mbyllura në një dhomë ku hyn shumë dritë natyrore dhe ato janë larg drafteve, nuk ka problem.
   Një përshëndetje.