Paysandisia (arkëtari i Paysandisia)

Paysandisia është një nga dëmtuesit më të rrezikshëm të palmave

Në kohët e fundit, palmat janë bërë viktimat kryesore të insekteve shumë të rrezikshme: njëra është Rhinchophorus ferrugineus, i njohur më mirë si ujku i kuq, dhe tjetri është Arkiv Paysandisia, për të cilën do të flasim në këtë artikull. Dhe, megjithëse të dyja duhet të mbahen larg bimëve tona, kjo e fundit sulmon edhe mostrat e reja që nuk kanë formuar akoma një trung; prandaj parandalimi i tij është edhe më i rëndësishëm nëse është e mundur.

Njohja e karakteristikave të tij dhe ciklit të saj biologjik do të jetë shumë e dobishme për ne në mënyrë që trajtimi (qoftë parandalues ​​apo kurues) të jetë me të vërtetë efektiv. Pra, le të shkojmë.

Origjina dhe cikli biologjik

Paysandisia kalon faza të ndryshme para se të arrijë moshën e rritur

La Arkiv Paysandisia, i njohur thjesht si paysandisia, është një tenjë me origjinë nga Paysandú, e cila është një qytet në Uruguaj. Kalon nëpër faza të ndryshme, nga një vezë në një molë që duket si një flutur:

 • vezë: ato kanë ngjyrë rozë të çelët dhe kanë përmasa rreth 5 mm. Ato janë të ngjashme me kokrrat e orizit.
 • Larvat: Sapo largohen nga veza ato janë portokalli, por ndërsa rriten ato marrin ngjyrë të bardhë kremoze, të gjatë rreth 6 cm.
 • Pupa: ato kanë ngjyrë kafe të kuqërremtë dhe mbrohen nga një fshikëze e mëndafshtë e bërë me fibra nga vetë bima dhe jashtëqitjet.
 • Të rriturit: ato maten deri në 10cm. Ata kanë dy palë krahë: të mëparshmit janë kafe-ulliri me vija tërthore më të lehta, dhe ato të mëvonshmet portokalli me dy breza të zeza. Femra vendos vezët e saj - nganjëherë deri në 300 - në sqetullat e gjetheve sapo temperatura të jetë e ngrohtë (20C ose më e lartë).

Me çfarë ushqehen larvat?

Larvat, sapo të lindin, hapin galeri në bagazhin, duke u ushqyer me të. Duke vepruar kështu, ajo që ndodh është se ajo shkatërron sistemin vaskular të bimës; prandaj është kaq e vështirë të rikuperohet pasi të jetë infektuar. Por siç do ta shohim më poshtë, ka shumë gjëra që mund të bëjmë për të mos e humbur atë.

Cilat janë simptomat dhe dëmtimi që shkakton?

Vrimat e gjetheve janë simptoma të zakonshme të paysandisia

Imazh - iwcpgardeninggroup.blogspot.com

Identifikimi i këtij dëmtuesi nuk është i vështirë, sepse shkakton dëme karakteristike, të cilat janë:

 • Lë me vrima që, kur hapen, formojnë një tifoz
 • Fibrat që dalin nga stipe (trungu i palmës)
 • Vrima në stil
 • Humbja e fuqisë
 • Zverdhja e shpejtë e gjetheve
 • Arrestimi i rritjes
 • Infeksionet sekondare
 • Plakja e parakohshme
 • Tehu qendror, i cili vepron si udhëzues, devijon
 • Prodhimi i luleve dhe frutave (kjo mund të tingëllojë paksa e çuditshme, por duhet të kihet parasysh se bimët, kur do të vdesin, prodhojnë lule me qëllim që të polenizohen. Kështu, ato sigurojnë që një brez i ri mund të marrë vendi i tij)
 • Dhe së fundmi, vdekja e palmës

Mbani në mend se të gjitha këto simptoma mund të shfaqen në një periudhë të shkurtër kohe. Unë vetë mund t'ju them se pashë një palmë që vdiq në një kopsht privat në rreth 4-5 muaj.

Cilat janë palmat më të prekura?

Të gjitha palmat, nga të gjitha llojet, mund të përfundojnë të jenë viktima të paysandisia. Shtë e vërtetë që ndikon në Feniks (të dyja P. canariensis si P. dactylifera) dhe te Kameropët, por kjo sepse ato janë një nga speciet më të bollshme në qytetet dhe qytezat tona. Sapo ata të fillojnë të ulen, ne do të shohim se ata do të shkojnë për të Uashingtonia, Dypsis, Roystonea, ... dhe në fund të fundit, për të gjithë të tjerët.

Si trajtohet dhe / ose parandalohet?

Pasi të jenë zbuluar simptomat, ose nëse ajo që dëshironi të parandaloni, ajo që duhet të bëni është trajtoni palmën për një muaj me klorpirifos dhe muajin pasues me imidakloprid, nga fillimi i pranverës deri në vjeshtë, duke ndjekur rekomandimet e treguara në paketimin e produktit.

Mjetet juridike parandaluese

Nematodat mund të parandalojnë që një palmë të vdesë nga paysandisia

Imazh - Elnortedecastilla.es

Paysandisia është një dëmtues potencialisht i rrezikshëm. Nëse duam të parandalojmë që palmat tona të kenë probleme, është shumë e rëndësishme të marrim parasysh sa vijon:

 • Mos i krasitni në verë: Ka një zakon të keq të krasitjes së këtyre bimëve gjatë verës, e cila është kur ato rriten më shumë dhe kur dëmtuesit janë më aktivë. Duke vepruar kështu gjatë atij sezoni, gjithçka që bëni është t'i vini më shumë në rrezik. Prandaj, është e nevojshme të shkurtohet në fillim të pranverës ose vjeshtës.
 • Krasitni shumë dhe / ose dobët: aq keq sa krasitja kur nuk duhet te behet keq. Dhe është se ju duhet të prisni vetëm gjethet e thata, kurrë ato jeshile. Përveç kësaj, prerjet duhet të jenë të pastra, pa lot.
 • Drejtoni ujin në syrin e palmës: kjo mund të bëhet vetëm në verë. Duke drejtuar ujin e ujitjes në sy, qëllimi është që të mbyten larvat. Nuk është 100% efektiv, pasi që disa larva mund të mbeten, por kontrollohen.
 • Vendosni nematodat: të specieve Steinernema carpocapsae. Ato duhet të përzihen në 10 litra ujë dhe të aplikohen çdo muaj e gjysmë afërsisht (do të tregohet në enë).

Dhe me këtë kemi mbaruar. Shpresojmë se ka qenë e dobishme për ju. 🙂


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.