Pedilanthus, "shtylla e djallit" që do t'ju habisë me bukurinë e saj

Pedilanthus, "shtylla e djallit" që do t'ju habisë me bukurinë e saj

Mbretëria e bimëve ka miliona specie që nuk pushojnë së befasuari me aftësinë e tyre për t'u përshtatur me mjedisin dhe me bukurinë e tyre. Kështu ndodh me të pedilanthus. Këtë herë do të flasim me ju për pedilanthus tithymaloides, i cili njihet edhe si shtylla kurrizore e djallit.

Një lëng me gjelbërim të përhershëm që i ngjan shumë një shkurre. Nëse dëshironi ta shtoni në koleksionin tuaj, kushtojini vëmendje gjithçkaje që është e rëndësishme të dini rreth tij.

Origjina dhe habitati i pedilanthusit

Origjina dhe habitati i pedilanthusit

Ne e inkardinuam këtë lëng brenda familja Euphorbiaceae. Është vendas në Amerikën Qendrore dhe Karaibe, ku rritet në pyje të thata, savana dhe zona shkëmbore.

Nofka e saj, shtylla kurrizore e djallit, vjen nga forma e saj karakteristike. Me kërcell të ngritur që na kujtojnë deri diku formën e shtyllës kurrizore.

Por mos lejoni që kjo nofkë t'ju trembë, sepse poshtë saj është një bimë e bukur që nuk kërkon shumë vëmendje.

Karakteristikat fizike që identifikojnë pedilanthusin

Karakteristikat fizike që identifikojnë pedilanthusin

Këtu janë disa nga karakteristikat kryesore që do t'ju ndihmojnë të identifikoni se jeni në prani të një pedilanti dhe jo të një sukulenti tjetër:

Madhësi

Është një bimë me përmasa mesatare, me ekzemplarë që rrallë i kalojnë 90 centimetra në lartësi, megjithëse gjithçka varet nga kushtet ndaj të cilave ekspozohet.

Mbajtja e tij është e drejtë dhe në formë kolone, gjë që e jep atë pamje dalluese nga e cila rrjedh edhe pseudonimi i saj.

Rrjedh

Rrjedhat e kësaj bime janë mishtore dhe cilindrike, siç është e zakonshme në sukulentët e familjes Euphorbiaceae. Ngjyra e tyre mund të ndryshojë nga jeshile e errët në një jeshile më të verdhë, dhe është normale që ata të marrin një ton druri ndërsa pedilanthusi plaket.

Rrjedhat rriten vertikalisht nga baza, duke formuar një strukturë të dendur, të degëzuar që të kujton një shtyllë kurrizore.

Leaves

Gjethet janë të larmishme dhe priren të përkulen ndërsa plaken, duke marrë një formë të ngjashme me një lugë. Ato janë të vogla dhe në formë heshtak, të vendosura përgjatë kërcelleve spirale.

E zakonshme është se ato janë një ngjyrë jeshile që mund të jetë pak a shumë intensive., por ka edhe disa varietete me gjethe të larmishme që kombinojnë ngjyrën e gjelbër me një nuancë të bardhë.

Lule

Në Euphorbia tithymaloides lulet janë zakonisht të kuqe të ndezura ose portokalli, gjë që i bën ato të dallohen pavarësisht nga madhësia e tyre e vogël.

Lulet shfaqen në majat e kërcellit gjatë muajve të ngrohtë të vitit dhe Është normale që ato të grupohen në tufë lulesh fundore.

Çfarë kujdesi ka nevojë për pedilanthus?

Çfarë kujdesi ka nevojë për pedilanthus?

Sukulentët nuk janë kërkues për sa i përket kujdesit, por kjo nuk do të thotë se mund t'i harrojmë. Në fakt po Ne nuk i kushtojmë vëmendjen më të vogël atyre, Së shpejti ata mund të fillojnë të tregojnë shenja të tharjes.

Për ta bërë pedilanthusin tuaj aq të bukur dhe të shëndetshëm sa duhet, zbatoni këshillat e mëposhtme të kujdesit:

Luz

Në një klimë si Evropa, kjo varietet funksionon më së miri si një bimë shtëpiake. Nëse e mbillni jashtë, sigurohuni që të jetë në një vend të mbrojtur, sepse më vonë do të shohim që nuk e duron shumë të ftohtin.

Kërkoni një vend për pedilanthusin tuaj ku merr disa orë dritë në ditë, por gjithmonë dritë indirekte. Ashtu si me sukulentët e tjerë, Nëse e ekspozoni bimën në rrezet e diellit direkte për një kohë të gjatë, gjethet mund të digjen.

Temperatura

Me origjinë nga rajonet e ngrohta, ky sukulent ka dëshmuar se ka një përshtatje të mirë me klimat e ndryshme. Megjithatë, ajo ende preferon temperaturat e ngrohta midis 18º dhe 27º C. Nëse jeni në gjendje t'i siguroni një ambient të ngrohtë, Ju do të vini re se ajo rritet shpejt dhe bëhet më e shkurre.

Edhe pse mund ta mbani jashtë, mos harroni ta mbroni gjatë dimrit. Vendoseni tenxheren në një vend ku nuk merr rrymim ose është i ekspozuar drejtpërdrejt ndaj ngricave, sepse i ftohti i tepërt mund ta shkatërrojë shpejt.

Lotim i pedilanthusit

Lotimi i sukulentëve është një nga aspektet më delikate të kujdesit të tyre. Sekreti është të siguroni sasinë e duhur të ujit, pa e tejkaluar atë. Për ta bërë këtë, ujisni vetëm kur shihni se shtresa e sipërme e nënshtresës është plotësisht e thatë, gjë që në praktikë, Është e barabartë me lotimin një herë në javë, apo edhe çdo dy javë.

Gjatë dimrit bima kalon në gjendje të përgjumur dhe nuk po rritet, kështu që nevoja e saj për lëndë ushqyese është më e vogël. Kjo do të thotë që ju mund të lini hapësirë ​​edhe më shumë për ujitje.

unë zakonisht

Përdorni një substrat të drenazhuar mirë dhe të lehtë që lejon ajrim të mirë dhe nxjerrjen e ujit të tepërt nga ujitja. Ju mund të shtoni pak rërë ose perlit në një substrat universal, ose të zgjidhni një substrat të veçantë për kaktusët dhe lëngjet, të shitura në të gjitha llojet e objekteve të kopshtarisë.

Gjithashtu, sigurohuni që tenxherja Ka një vrimë kullimi përmes së cilës mund të kullojë uji i tepërt pas ujitjes. Dhe mos harroni të hiqni pjatën në mënyrë që ajo të mos grumbullohet atje dhe të përthithet përsëri nga bima.

fekondim

Mos e teproni me plehrat për të mos dëmtuar rrënjët e bimës. Ju mund të përdorni plehra shtëpiake ose komerciale, por gjithmonë me moderim.

Mjafton të shtoni pak pleh në ujin e ujitjes çdo katër deri në gjashtë javë midis muajve të pranverës dhe verës.

Krasitja

Kjo nuk është një bimë e gjatë në rritje, kështu që nuk ka nevojë për krasitje të rregullt. Ajo që mund të bëni është të prisni kërcellet për të kontrolluar formën e tyre.

Shumëzimi

Nëse dëshironi të keni më shumë ekzemplarë pedilanthus në shtëpi, mund ta riprodhoni bimën përmes një prerjeje. Pritini një kërcell me pamje të shëndetshme,Hiqni disa nga gjethet e poshtme, lëreni plagën të shërohet për disa ditë dhe më pas mund të mbillni prerjen direkt.

Brenda disa javësh do ta vini re këtë Ajo ka kapur tokën sepse po zhvillon rrënjët e veta. TE Ndërsa fiton forcë dhe madhësi, mendoni ta mbillni në një tenxhere më të madhe.

Rimbjellja -

Pas disa vitesh, rrënjët mund të mbushin plotësisht një tenxhere, dhe atëherë rekomandohet transplantimi. Për të përmirësuar rezultatin, përdorni një tenxhere vetëm disa centimetra më të madhe se ajo aktuale dhe përdorni një substrat të freskët.

Ja sa e lehtë është të kesh një pedilanthus të bukur dhe të përkujdesur. Mund të na tregoni përvojën tuaj me këtë varietet?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.