9 Pemë për të mbjellë pranë një muri

Pemë për të mbjellë pranë një muri

Muret janë përgjithësisht elemente arkitekturore jo tërheqëse, të paktën në shumicën dërrmuese të kohës, përveç nëse disa janë të zbukuruara me piktura, grafiti ose një origjinalitet të caktuar. Mbulimi i tij apo kamuflimi i tij me bimësi që largon vëmendjen nga muri është zgjidhja, duke siguruar një element të gjallë që mbush hapësirën me ngjyra, freski dhe dinamizëm. Në të njëjtën kohë, do ta bëjë atë edhe më të matur. Por çfarë peme të mbillni atje? Jo të gjithë ia vlejnë. Prandaj, ne duam të shpjegojmë se si duhet ta bëni këtë dhe një listë me të pemë për të mbjellë pranë një muri e cila, pa dyshim, do të jetë shumë e dobishme për ju. 

Mbani në mend se rrënjët mund të jenë një pengesë e madhe nëse nuk merren masat e duhura. Nuk ka ndodhur një herë, por shumë herë, që një ndërtese apo një rrugë të jetë ndryshuar në strukturën e saj për shkak të rritjes nëntokësore të rrënjëve që me kalimin e kohës kanë përfunduar duke gërryer dheun dhe duke shkaktuar lëkundje të themeleve. 

Le të shohim se cilat pemë janë më të përshtatshmet për t'u vendosur pranë një muri dhe si ta bëjmë atë në mënyrë që të mos ketë rreziqe.

Çfarë pemësh duhet të shmangni mbjelljen pranë një muri

Pemë për të mbjellë pranë një muri

Ai mendon se ka lloje që janë në mënyrë të veçantë konfliktuale me terrenin. Në fillim rreziqet mund të kalojnë pa u vënë re, por kur ta kuptoni do të jetë tepër vonë. Nëse nuk doni probleme në të ardhmen, studioni me kujdes llojet e pemëve që ekzistojnë dhe vendosni me kujdes cilin të zgjidhni.

Për shembull, thuaj jo te pemët të cilët zhvillojnë një trungu i madh. Ky gabim është më i zakonshëm nga sa mendojmë. Dhe thjesht duhet të shihni numrin e fiqve që shohim të mbjella pranë mureve. Kjo pemë, me kalimin e viteve, zhvillon një trung gjigant. Megjithatë, nëse ju pëlqen ideja e të pasurit një pemë fiku dhe nuk doni të hiqni dorë nga ta maskoni murin tuaj, ka zgjidhje. Do t'ju duhet të matni shumë mirë terrenin, për t'u siguruar që të lini a distanca prej të paktën 3 metrash ndërmjet murit dhe pemës.

Kini kujdes edhe me serpollos! Në rast se nuk e dinit, fidanët janë degët e reja që rriten në këmbët e një peme kur ajo krasitet. Është rasti i disa shelgje, të ailantos dhe akacie e rreme

Gjithashtu mendoni se jo vetëm rrënjët, por edhe degët janë rrezik nëse shkëputen. Nëse mbillni një pemë pranë një muri, sigurohuni që rrënja të jetë shumë e thellë, në mënyrë që era të mos e bëjë të lëkundet. Të nogales, pemë hiri dhe sauces Janë speciet më të cenueshme. 

Pemë që mund të mbillni pranë një muri

Në vend të pemëve, ne rekomandojmë bast bimë ngjitje. Ka shumë varietete të bukura si, ndër të tjera, wisteria. Në çdo rast, nëse këmbëngulni për të ngritur një pemë, zgjidhni ato që janë të vogla dhe nuk kanë rrënjë të thella. 

Kumbull

Pemë për të mbjellë pranë një muri

El kumbull të varietetit Prunus cesarifera Është një pemë e përshtatshme për bimë pranë një muri sepse nuk rritet shumë dhe rrënjët nuk i arrijnë shumë thellë. Megjithatë, do t'ju japë disa lule të bukura për të dekoruar muret tuaja.

Panje japoneze

Pemë për të mbjellë pranë një muri

Nëse dëshironi një pemë më të veçantë ose po kërkoni disa për t'i dhënë shumëllojshmëri tokës tuaj, një alternativë tjetër është ajo panje japoneze. Lulet dhe ngjyrat e saj të spikatura e bëjnë atë spektakolare dhe do të tërheqin vëmendjen e lagjes. 

Pema e dashurisë

Pemë për të mbjellë pranë një muri

Po, edhe pse mund t'ju duket e pabesueshme, ekziston një pemë e quajtur kështu. Bëhet fjalë për Cersis siliquastrum. Njihet gjithashtu si "pema e Judës", "kuqja" ose "karoba e çmendur". Ka lule rozë që i takojnë emrit të saj të bukur, sepse të bëjnë të biesh në dashuri. Dhe, gjëja pozitive për ju është se, përveçse ju ofron një mundësi tërheqëse për të mbuluar murin tuaj, rrënjët e tij mezi rriten, kështu që mund ta mbillni me qetësi.

pemë mëndafshi

Pemë për të mbjellë pranë një muri

El pemë mëndafshi ose pemë mimozë është një tjetër lloj peme me lule rozë, të cilën do t'ju pëlqejë që t'ju prezantojmë, nëse nuk e keni ditur më parë. Sepse lulëzimi i tyre do të mbushë pronën tuaj me ngjyra dhe do të rrezikojë tokën me rrënjët e tyre, sepse ato janë të cekëta. 

Pema dekorative e mollës

Pemë për të mbjellë pranë një muri

Ashtu si me kumbullat dekorative, Pema e mollës Malus eshte e vogel. Gjithsesi, kontrollojeni fillimisht, sepse ka lloje të ndryshme të pemës së mollës. Nëse zgjidhni një varietet të vogël, rrënjët e tij gjithashtu do të jenë të vogla.

Shega

Pemë për të mbjellë pranë një muri

El pemë shege ju gjithashtu mund të bimë pranë një muri. Ajo rritet në një madhësi të vogël deri të mesme, por rrënjët janë të shkurtra. 

Murriz 

Pemë për të mbjellë pranë një muri

El Murriz Është më shumë një mbrojtje, kështu që nuk duhet të shqetësoheni. Do të mbushë këndin tuaj me ngjyra të bardha dhe të kuqe dhe, edhe nëse nuk e shihni shumë përreth, nuk do të pendoheni që e keni rritur. 

Krapi

Pemë për të mbjellë pranë një muri

El krape ose pema e Jupiterit Është një specie e mrekullueshme me lule rozë me nuanca intensive. Kurora e rrumbullakët dhe degët e hapura janë karakteristika të këtyre ekzemplarëve, së bashku me lulet e tyre të mrekullueshme rozë, të cilat do të ndriçojnë pamjen tuaj të jashtme. Mos harroni të mbani një distancë prej 3 metrash nga muri, për të shmangur fatkeqësitë.

Bast në magnolia

Pemë për të mbjellë pranë një muri

El pemë magnolie Është një tjetër propozim interesant, me lule delikate të bardha që pikturojnë një skenë idilike. Por në këtë rast rrënjët rriten jo pak, ndaj rrisni distancën sa më shumë nga muri. Ka nga ata që vendosin t'i presin rrënjët, megjithatë, kjo mund të bëjë që pema të mos rritet aq bukur. 

Është një pemë që kërkon shumë dritë, ndaj mendoni mirë përpara se ta mbillni ose rezervojeni kur keni dyshime për një hapësirë ​​tjetër pak më larg murit.

Këto janë 9 pemë për të mbjellë pranë një muri. Por, siç e kemi parë, ka disa lloje që rekomandohen më shumë se të tjerat dhe ju mbetet të gjeni më të përshtatshmen për tokën tuaj. Mos harroni gjënë themelore, që është distanca që duhet mbajtur midis një muri dhe një peme, e cila do të jetë në përputhje me atë se sa do të rritet ajo pemë dhe rrënjët e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.