Qeni i vogël (Calocybe gambosa)

perrechico

Sot do të flasim për një lloj të mirë të njohur kërpudhash dhe është një nga më të konsumuarit dhe më të bollshëm në zonat ku shfaqet. Bëhet fjalë për perrechico. Emri i saj shkencor është Kalocybe gambosa Matet me emra të njohur si seta de San Jorge, usones, muchardones, mujardónes, etj. E tillë është dashuria për mbledhjen e kësaj kërpudhe saqë shumë nga ekzemplarët mund të paguhen deri në 100 euro për kilogram. Çmimi i tij normal në mes të sezonit nuk është aq i lartë, por është rreth 20-30 euro për kilogram.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat dhe vetitë e Perrechico.

tipare kryesore

Kalocybe gambosa

Kjo kërpudhë ka një kapelë që mund të kalojë 10 centimetra në diametër. Kur është i ri, ka kapelën me skajet e mbështjellë brenda dhe, ndërsa zhvillohet dhe arrin në fazën e të rriturve, bëhet konveks dhe i sheshtë. Ngjyra është krem ​​i bardhë i mat. Isshtë një kapelë mjaft e mishit.

Ka fletë të bardha kur janë të reja dhe ato kthehen më shumë në ngjyrë kremi kur kërpudha është e pjekur. Këto fletë janë të shumta dhe të paketuara fort së bashku. Ata janë gjithashtu të tipit adnate dhe janë pak të prera. Sa i përket këmbës, ajo ka një ngjyrë të bardhë dhe është mjaft e shkurtër në disa raste. Ka një pozicion qendror dhe një formë cilindrike, megjithëse nganjëherë mund t'i gjejmë të trashura në bazë, me një pamje të fortë dhe të mprehtë.

Mishi i tij është i fortë dhe kompakt. Ne mund të identifikojmë Perrechico sepse mishi është i bardhë dhe ka një erë të fortë dhe karakteristike të miellit. Aroma është gjithashtu mjaft e varfër që i bën ata mjaft të shijshëm.

Habitati dhe zona e shpërndarjes së Perrechico

Karakteristikat e perrekikos

Këtë kërpudhë mund ta gjejmë ekskluzivisht gjatë kohës së pranverës. Bën pjesë në grupin e kërpudha pranverore. Habitati kryesor i kësaj specie janë livadhet malore, së bashku me shqopat e shqopave, slotave ose trëndafilave të egër. Megjithëse këto vende janë ato ku mund të gjejmë një bollëk më të madh të perrechicos, ne gjithashtu mund t'i gjejmë ato në zonat bregdetare, në pemishte, kopshte dhe është e shpeshtë sidomos në veri të gadishullit Iberik.

Isshtë një ushqim i mirë që arrin çmime astronomike për të gjithë ata adhurues të mbledhjes së kërpudhave. Ky çmim i rritur është për shkak të faktit se koha e tij e paraqitjes është e shkurtër dhe është e pakët në shumë zona. Shumë njerëz mendojnë se vlera e kësaj kërpudhe është mbivlerësuar.

Tifozët e perrechicos vlerësojnë mostrat më të vogla. Këto janë zakonisht një gabim pasi që mbledhja e tyre në këtë kohë nuk jep kohë që kërpudhat të zhvillohen me gjithë skadimin e saj. Kjo ndikon seriozisht në paraqitjet e ardhshme të perrechicos. Prandaj, ato do të grumbullohen me tepricë dhe planifikuar dobët po shkakton pengesa të qarta në fushën e shpërndarjes dhe bollëkun e perrechicos. I tillë është problemi që në disa zona ato po zhduken.

Për të lehtësuar këtë problem, mbledhësit duhet të shtohen presion të tepërt, të cilët janë ata që kalojnë qindra kilometra për të qenë në gjendje t'i mbledhin. Ekspertët e mikologëve thonë se mbledhja duhet të rregullohet duke kufizuar numrin e kilogramëve të vendosur dhe një madhësi minimale. Ashtu si me peshqit në botën e peshkimit, Perrechico gjithashtu duhet të ketë një madhësi minimale të korrjes. Dhe ka disa raste në të cilat adhuruesit e mbledhjes së kërpudhave mbledhin perrechicos aq të vogla sa ato nuk i kalojnë një cm në madhësi. Në këtë mënyrë, ato nuk lejojnë që cikli riprodhues të kryhet në mënyrë korrekte dhe numri i përgjithshëm i individëve po zvogëlohet.

Ushqimi dhe konfuzioni i mundshëm i Perrechico

Nxjerrja e Calocybe gambosa

Aroma e kësaj kërpudhe nuk ndryshon me madhësinë. Kjo është një nga arsyet pse mbledhësit e marrin atë kur janë shumë të vegjël. Ata ruajnë të njëjtën aromë gjatë gjithë rritjes së tyre. Ato gjithashtu ruajnë aromën dhe strukturën, nuk ka rëndësi nëse mat 2 cm për sa kohë që ka të zhvilluar ciklin e plotë.

Ata zakonisht rriten në livadhe malore kryesisht në zonat e Pirenejve dhe Spanjës veriore. Ne mund t'i gjejmë në ferra dhe pemishte me plepa. Commonshtë e zakonshme që ata të rriten në rreshta shtrigash ose rreshtash dhe është më e bollshme në shpatet e maleve dhe kullotat. Ato janë kërpudha që, kur rriten dhe zhvillohen, zakonisht zgjedhin të njëjtin vend për t’u rritur përsëri. Kjo do të thotë që në mesin e gjuetarëve të kërpudhave ka shumë sekrete rreth shpërndarjes dhe ku t'i gjejnë ato. Shtë gjetur disa raste që koordinatat GPS shiten në internet ku mund të gjeni kërpudhat perrechicos.

Bëni kujdes me çdo ekzemplar që mund të jetë toksik sepse është një kërpudhë perfide ose mashtruese në vend të një Perrechico. Dhe është se Perrechico është një kërpudhë që gjeneron mjaft konfuzion. Edhe pse ka një shije dhe erë të këndshme, nuk mban erë mielli dhe ngjyra e nxjerrë është trëndafili. Në rastin e perrechicos spore është plotësisht e bardhë.

Sa për konfuzionet e perrechico, ajo mund të ngatërrohet me Tricholomella constricta, por ky ekzemplar rritet gjatë sezonit të vjeshtës dhe kërkon toka shumë azotike. Një konfuzion tjetër i mundshëm është entoloma sinuatum, megjithëse është gjithashtu vjeshtë dhe aroma e saj është më pak e butë. Duhet të keni kujdes të veçantë me këtë kërpudha pasi është shumë toksike.

Shtë një ushqim i shkëlqyeshëm, konsumohet dhe tregtohet me bollëk. Ka shumë njerëz që kanë ardhur të paguajnë çmime shumë të larta për perrechico. Konsumi i tij është intensiv gjatë ditëve të caktuara në disa popullata. Njëra prej tyre është dita e San Prudencio në Vitoria. Në këtë ditë ekstradimi, hani ato në vezë të fërguara. Konsistenca e tij është disi e ashpër por ka një shije me një shije apo pak të hidhur, gjë që i bën jo të gjithë fansat ta pëlqejnë atë.

Difficultshtë e vështirë të gabosh këtë kërpudhë për të qenë në pranverë kur është frytdhënëse, por gjithashtu mund të gjesh pak kohë kur zakonisht nuk është e bollshme.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Perrechico.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.