Cilat janë pishat më të mira për kopshte?

Pisha mund të ketë në kopsht

Imazhi – Wikimedia/Mykola Swarnyk

A është çmenduri të kesh një pishë në kopsht? Epo, kjo varet nga dimensionet e tokës, dhe lloji i pishës që dëshironi të vendosni. Dhe është se duhet të mendosh se rrënjët e këtyre pemëve kanë nevojë për shumë hapësirë, dhe jo vetëm kaq, por kanë shumë forcë, sa për të thyer tubacione apo për të ngritur tokën.

Por pikërisht për këtë arsye, pishat për kopsht duhet të zgjidhen me shumë kujdes, sepse ka shumë lloje të ndryshme, shumë kultivarë dhe nuk është shumë e vështirë të gjejmë më të përshtatshmen për ne. Këto janë ato që ne rekomandojmë.

pisha mançuriane (Pinus tabuliformis)

Pinus tabuliformis është një pemë me gjelbërim të përhershëm.

Imazhi – Wikimedia/jetsun

Pisha Mançuriane, ose pisha e kuqe kineze siç njihet gjithashtu, është një halore me gjelbërim të përhershëm me origjinë nga Mongoli dhe Kinë. Është një pemë me bukuri të jashtëzakonshme. Arrin një lartësi maksimale prej 20 metrash dhe me kalimin e kohës zhvillon një kurorë e cila është e rrafshët, prandaj ndonjëherë njihet me emrin pisha e tryezës.

Gjethet janë me shkëlqim gri-jeshile dhe rreth 17 centimetra të gjata. Është në gjendje të përballojë ngricat deri në -20ºC, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për këtë në dimër.

pisha luchu (Pinus luchuensis)

Pinus luchuensis është një bimë halore me gjelbërim të përhershëm

Imazhi – Wikimedia/jetsun

Pisha luchu, ose pisha Okinawan, është një pemë endemike me gjelbërim të përhershëm në Japoni, ku rritet në bregdet, disa metra larg detit. Arrin një lartësi prej 25 metrash, dhe gjethet e saj janë acidike, jeshile.

Është një bimë që mban erën detare, por edhe të ftohtin për sa kohë që nuk është ekstrem. Për më tepër, ju duhet ta dini këtë i reziston acarit deri në -5ºC, por nëse shkon më poshtë do të ketë nevojë për mbrojtje.

pinus cembra 'Tuma blu'

Pinus cembra është një pishë kopshti

Imazh - Flickr / FD Richards

Kultivari 'Blue Mound' është një bimë halore me gjelbërim të përhershëm që rritet vetëm deri në 4 metra. Përveç kësaj, ajo ka një formë kompakte, piramidale, gjë që e bën atë ideal për mbjellje në kopshte të vogla ose të mesme. Ngjyra e gjetheve të saj është kaltërosh-jeshile, por të rejat mbijnë një ngjyrë jeshile shumë më të çelur.

Është një varietet që rritet me shpejtësi mesatare, nuk është shumë i shpejtë. Ju mund ta bëni atë në shkallën prej katër inç në vit, jepni ose merrni. Gjithashtu, duhet thënë se përballon ngricat deri në -23ºC.

pinus cembra 'Pigmea'

Pinus cembra Pygmaea është një pishë kopshti

Imazh - Flickr / FD Richards

El pinus cembra i pastër është një pemë që i kalon 20 metra lartësi dhe mund të arrijë edhe 25 metra; megjithatë, kultivari 'Pygmaea' është shumë më i vogël. Në fakt, rritet vetëm rreth 50 centimetra. Dhe jo vetëm kaq, por e bën këtë me një normë prej rreth 2-3 centimetra në vit. Është shumë i ngadalshëm, por edhe kjo është arsyeja pse është shumë interesante ta vendosësh në kopsht, pasi mund ta vendosësh ku të duash.

I reziston mirë të ftohtit, si dhe temperaturave nën zero. Është më shumë, reziston deri në -25ºC.

pishe mugo 'Masku i Corley'

Mat pinus mugo i Corley është i vogël

Imazh - Flickr / FD Richards

El pishe mugo 'Corley's Mat' është një varietet i vogël, kompakt. Është një shkurre me gjelbërim të përhershëm me formë të rrumbullakosur, e cila mezi më shumë se gjysmë metri i gjatë. Gjethet janë të gjelbra dhe janë maksimumi rreth tre inç të gjata. Prandaj, është një kultivar ideal për t'u mbjellë në një kopsht të vogël.

Dhe është se, si të mos mjaftonte kjo, i reziston pa problem edhe ngricave, edhe reshjeve të borës, deri në atë pikë sa mund të ekspozohet në një temperaturë prej -25ºC pa u dëmtuar.

Pinus strobus Coney Island

Ishulli i Pinus strobus Coney është i rrumbullakosur

Imazhi - Flickr / FD Richards //  Është ai që është më shumë në qendër të fotos.

El Pinus strobus 'Coney Island' është një kultivar i P. strobus që ka një formë pak a shumë të rrumbullakosur, dhe atë arrin një lartësi dhe gjerësi prej 1 metër. Gjethet e saj janë si gjilpëra, si të gjitha ato të pishave dhe janë katër inç të gjata. Këto janë jeshile ose glaucous.

I reziston shumë mirë temperaturave deri në -25 shkallë.

Pinus strobus 'i shtrembëruar'

Pinus strobus Contorta është një pemë

Imazhi – Wikimedia/KATHERINE WAGNER-REISS

El Pinus strobus 'Contorta' është një kultivar që rritet kryesisht në kopshte të mesme dhe të mëdha. Është një pemë me gjelbërim të përhershëm me rritje të shpejtë që mund të arrijë 12 metra lartësi. Gjethet e saj janë të gjelbra dhe janë afërsisht katër inç të gjata.

Duke qenë se kurora e saj është e gjerë në bazë, është e rëndësishme që ajo të mbillet larg pemëve dhe palmave të tjera, si dhe bimëve të tjera që kanë nevojë për diell, përndryshe ato me shumë mundësi nuk do të mbijetojnë. Për sa i përket rusticitetit të tij, duhet ta dini këtë mbështet deri në -20ºC.

Pinus strobus 'Nana'

El Pinus strobus 'Nana' është një kultivar që, më së shumti, arrin një lartësi prej 2,20 metrash. Por për këtë, duhet të kalojnë të paktën njëzet vjet, pasi ajo rritet me një ritëm mjaft të ngadaltë. Kështu, është një shkurre që merr formën e një peme të vogël kur piqet dhe që mund të jetë e bukur në një kopsht.

Gjithashtu nuk duhet të shqetësoheni për ngricat apo reshjet e borës. I reziston temperaturave deri në -25ºC Duke mos u mërzitur.

Çfarë mendoni për përzgjedhjen tonë të pishave për kopsht?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.