ponderosa fly agaric

ponderosa fly agaric

Sot do të flasim për një lloj kërpudhe që është mjaft e përhapur në të gjithë gadishullin dhe që konsiderohet si një ushqim i mirë. Bëhet fjalë për ponderosa amanita. Fjala ponderosa vjen nga latinishtja dhe i referohet sesa kompakt janë mostrat e këtij grupi. Kjo kërpudhë është një nga më të kërkuarat në kohën e vjeljes nga të gjithë ata njerëz që janë të dhënë pas kërpudhave.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat dhe vetitë e ponderosa amanita.

tipare kryesore

Kapelë dhe fletë metalike

Ky lloj i kërpudhave ka një kapelë që ka përmasa mjaft të mëdha. Ka një diametër që mat ndërmjet 4 dhe 20 centimetra. Kutikula e kapelës është e trashë dhe me ngjyrë të bardhë kur është e re. Ndërsa kërpudha zhvillohet dhe arrin pjekurinë, ngjyra e kapelës evoluon drejt një ngjyre okre të kuqërremtë. Kutikula është e ndashme nga mishi në tërësinë e saj. Ju mund të shihni disa mbetje të velit universal kur ndajmë kutikulin nga mishi. Ky vello universale paraqitet në formën e pllakave me një strukturë membranore. Ata kanë një ngjyrë okër të pësuar dhe zakonisht janë në madhësi të parregullt.

Forma pasi ato mund të jenë në shumë prej amanitave të tjera ndryshon nga hemisferike në konvekse. Dhe a është kjo ponderosa fly agaric Ashtu si të tjerët në këtë grup, ata ndryshojnë formën e kapelës së tyre gjatë gjithë rritjes së tyre. Kur janë të vegjël ata kanë një formë gjysmësferike dhe, ndërsa zhvillohen, ato fitojnë një formë të sheshtë konvekse. Kjo kapelë është mjaft mishi dhe e qëndrueshme, kufijtë e së cilës nuk janë studiuar dhe ndonjëherë mund të gjenden me mbetjet e mbulesës universale, gjithmonë kur janë të rinj. Kjo kapelë zakonisht gjendet e ngjyrosur me mbetje toke pasi është një specie që zakonisht zhvillohet gjysmë e varrosur. Ky lloj specie quhet gjysmë-hipogeal

Blades e saj janë me ngjyrë të bardhë në një të bardhë të butë. Mund të gjejmë gjithashtu disa ekzemplarë me ngjyra që priren për krem ​​rozë dhe me disa njolla okër kur janë të rritur. Këto kërpudha janë falas, të shumta dhe kanë disa lamélula edhe pse jo shumë.

Byrek dhe mish

Sa i përket këmbës, ajo ka një formë cilindrike. Zakonisht është më i gjerë në bazë dhe me një mbajtës të fortë. Ngjyra e saj është midis trëndafilit të bardhë në të butë. Kur ka tendencë të rritet në fillim, ajo ka një ngjyrë më okër dhe ka një gjatësi prej 6 deri në 13 centimetra në lartësi dhe 2 deri në 6 centimetra në diametër. Kjo këmbë është plotësisht e mbushur, por kur ato rriten bëhen fistulous. Ajo ka një unazë të arratisur, të brishtë, të lehtë dhe disi membranore në të gjithë. Ndonjëherë mund të gjeni disa mbetje unazash si flapa që janë ngjitur në këmbë. Një nga mënyrat për të diferencuar këtë specie nga një tjetër është se kur këmba dëmtohet ajo merr një ton të kuqërremtë.

Baza zgjerohet me një llambë që është e rrethuar nga një volvë e madhe, mjaft e gjerë dhe e trashë. Marzhi është i prerë dhe në formë të parregullt.

Më në fund, mishi i tij është i bardhë, i trashë dhe mjaft i butë kur është i ri. Dhe është se kjo kërpudha ka një veçori që mishi i saj zbutet ndjeshëm me moshën. Mund të gjejmë shumë ekzemplarë të rritur që skuqen kur priten. Aroma e mishit është shumë e ëmbël dhe e butë me një erë të butë që të kujton tokën e lagur. Kjo erë është shumë karakteristike për amanitas pasi të gjithë ata priren të rriten gjysëm të varrosur.

Habitati dhe ekologjia e ponderosa fly agaric

Forma e kërpudhës

La ponderosa fly agaric Isshtë një lloj kërpudhe që shfaqet në muajt e dimrit. Pika ku zona e saj e shpërndarjes është më e madhe është midis muajve janar-mars. Zonat ku ka më shumë ekzemplarë zakonisht lidhen me lisat e lisit dhe lisat e tapës. Isshtë një specie endemike që zhvillohet vetëm në Spanjën e Jugut dhe Afrikën e Veriut.

Siç kemi përmendur më parë, është një specie gjysmë-hipogeale dhe mikorizale që zhvillohet në rrënjët e specieve të gjinisë Quercus. Zakonisht preferon pranvera të japë fryte, megjithëse ndonjëherë, nëse koha është e mirë, zakonisht shfaqet deri në janar. Ato gjithashtu mund të gjenden në lidhje me rokrozën.

Lidhur me ngrënshmërinë e tij, ponderosa fly agaric klasifikohet si një ushqim i mirë. Isshtë mjaft i vlerësuar në jug të gadishullit, i cili është vendi ku është një specie endemike. Në këto zona, mbahen ditë të shumta gastronomike me këtë specie si përbërësin dhe protagonistin kryesor të ngjarjes. Arsyet pse konsiderohet një ushqim i mirë është sepse ka një strukturë mjaft të këndshme dhe një aromë shumë të butë.

Konfuzionet e mundshme të ponderosa fly agaric

Kërpudha Amanita ponderosa

Siç ndodh shpesh me një numër të madh të kërpudhave, një specie nuk duhet të ngatërrohet me një tjetër gjatë korrjes. ponderosa fly agaric mund të ngatërrohet me amanitat e tjera frutore të pranverës. Ne do të rishikojmë konfuzionet më të shpeshta të mundshme që gjejmë me këtë lloj kërpudhe.

E para është Verna Amanita. Ne mund ta ngatërrojmë atë me këtë kërpudhë që është pranverë dhe që kapela e saj është e bardhë për jetën. Dallimi që ne gjithashtu mund të përdorim për t'i diferencuar ato është se nuk skuqet asgjë ose duke dëmtuar ose prerë. Lëkura e tij është shumë e lëmuar dhe unaza e tij është varëse dhe me vija. Ndryshe nga ponderosa fly agaric ky ekzemplar është toksik dhe mund të jetë fatal.

Amanita deshifron. Ky lloj kërpudhe gjithashtu shpesh ngatërrohet pasi ka të njëjtat karakteristika si speciet fly agaric. Ashtu si ajo e mëparshme, ajo është një kërpudhë toksike dhe mund të jetë vdekjeprurëse.

Së fundmi, mund të ngatërrohet me Perde Amanita dhe Amanita Valens. Të dyja janë kërpudha vjeshtore me shumë ngjashmëri me njëra-tjetrën dhe ndryshojnë nga ato ponderosa fly agaric në atë që ato janë shumë më të vogla, duke u bërë tek të rriturit me diametër deri në 8 centimetra. Me këtë lloj kërpudhe, gjëja e mirë që mund të bëjmë është të kemi një ushqim të një cilësie më të ulët. Sidoqoftë, këto nuk janë toksike kështu që nuk jemi në rrezik në rast konfuzioni.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth la ponderosa amanita.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.