Si të zgjidhni një makinë prerëse mbrojtëse?

Nëse kemi disa mbrojtje në kopsht, ose nuk kemi kohë ose durim që të jemi në gjendje t'i mbajmë ato të prera mirë, ne mund të zgjedhim të blejmë një prerës mbrojtës. Me këtë mjet mund të kemi bimë shumë të bukura pa qenë nevoja të lodhemi shumë.

Prandaj, nëse po mendoni të blini një makinë prerëse mbrojtëse, ne do t'ju shpjegojmë cilat janë karakteristikat e tij dhe llojet e ndryshme që ekzistojnë. Gjithashtu, ne do t'ju ndihmojmë të zgjidhni një.

Cilat janë prerëset më të mira të mbrojtjeve?

Nëse keni shumë kaçuba të tilla si mbrojtje, ju ndoshta do të duhet t'i krasitni ato rregullisht për t'i mbajtur ato ashtu si dëshironi. Prandaj, edhe pse kjo punë mund të bëhet me gërshërë të mëdha të krasitjes, është pa dyshim shumë më e këshillueshme që ta bëni atë me një makinë prerëse mbrojtëse, veçanërisht kur keni shumë dhe / ose ato tashmë po bëhen të mëdha. Por cila?

Ekzistojnë disa lloje, prandaj rekomandojmë një nga secili. Ato janë si më poshtë:

GARDENA EasyCut 420/45 - Prerëse elektrike për mbrojtje

Ky makinë prerëse elektrike mbrojtëse është e përkryer për mbrojtje të vogla dhe të mëdha. Ka një peshë prej vetëm 2,6 kg, dhe një dorezë ergonomike falë së cilës mund të punoni rehat. Tehu është i gjatë 45 centimetra, dhe gjithashtu ka një motor fuqia e të cilit është 420W.

FORMA GJERMANE 23CC - Prerëse mbrojtëse e benzinës

Nuk u gjet asnjë produkt.

Nëse jeni duke kërkuar një makinë prerëse mbrojtëse me të cilën mund të punoni kudo në kopsht, pa qenë e nevojshme të vareni nga rryma elektrike, atëherë ky model do të jetë shumë praktik. Ajo peshon 6,5 kg, dhe punon me një motor benzinë ​​fuqia e të cilit është 0,9Kw. Doreza është ergonomike, dhe tehu është i gjatë 60 centimetra, i përsosur për mbrojtje të gjera!

Prerësi TECCPO Hedge (përfshin karikuesin) - Prerësi i mbrojtjes së baterisë

Ky makinë prerëse mbrojtëse me bateri është ideale për ata që kërkojnë thjeshtësi dhe komoditet. Ka një teh 52 centimetra dhe një dorezë ergonomike me të cilën do të jetë e lehtë për ju të punoni. Ajo peshon 3,2 kg, dhe për këtë arsye është mjaft e lehtë dhe e mirë për tu mbajtur.

Ikra ITHK 800 - Prerës mbrojtës teleskopik

Mbajtja e një mbrojtjeje të lartë të kujdesur mirë kërkon krasitje, dhe këto duhet të bëhen me një makinë prerëse teleskopike të mbrojtjes cilësore, si ky model elektrik që ju paraqesim. Ju mund të punoni mbrojtje midis 4 dhe 4,5 metra të larta, pasi ajo ka një shufër teleskopike të gjatë prej 1,88 dhe 3,05 metra të gjatë. Tehu i mjetit është i gjatë 41 centimetra dhe peshon 5 kilogramë.

GRÜNTEK - Prerës mbrojtës

Kur keni mbrojtje me lartësi të ulët ose të mesme dhe dëshironi të bëni shkurtime më precize, duhet të merrni një makinë prerëse mbrojtëse. Ky model Grüntek ka një gjatësi totale prej 47 centimetra, nga të cilët 6 korrespondojnë me ato të matura nga tehu. Me një peshë prej 685 gram, me të mund të prisni degë të gjelbërta me diametër deri në 33 milimetra dhe dru të thatë prej 29 milimetra.

Cilat janë karakteristikat e një makinë prerëse mbrojtëse?

Prerësi i motorizuar i mbrojtjes

Veryshtë shumë e rëndësishme të dimë se si janë emrat e secilës pjesë të mjetit që do të përdorim, pasi që në këtë mënyrë, nëse njëra prej tyre prishet nesër ose ka nevojë për mirëmbajtje të veçantë, do të ishte shumë më e lehtë për ne të gjenim produktet që na duhen.

Pjesët e një makinë prerëse mbrojtëse janë:

 • Dorezë e dyfishtë: përdoret për të mbajtur mjetin me të dy duart, në mënyrë të sigurt. Ai gjithashtu përmban shkasin fillestar. Mund të rrotullohet 180º për të qenë në gjendje të punojë në një kënd, gjë që e bën shumë më të lehtë prerjen afër mureve.
 • Timon rrotullues: sherben per permiresimin e pozicionit te punes. Disa modele e mbajnë atë.
 • mbrojtje: është një lloj bordi që parandalon hedhjen e patate të skuqura gjatë krasitjes. Ndodhet pak përpara shpatës së prerjes.
 • Shpata prerëse: Isshtë i pajisur me dy tehe me dhëmbë të mprehtë që lëvizin njëri mbi tjetrin në një efekt kthyes.

Çfarë llojesh ekzistojnë dhe cilin duhet të zgjedh?

Për të mos bërë një gabim me vendimin, duhet të dimë se cilat lloje të prerjeve të gardheve ekzistojnë dhe cilin duhet të fitojmë për të kryer punën. Zgjedhja e një do të varet nga:

 • Furnizimi me energji elektrike:
  • Motori me benzinë: ka fuqi të madhe dhe, pasi nuk ka nevojë për energji elektrike, ju lejon të lëvizni lirshëm.
  • Motor elektrik: është i lehtë, i heshtur dhe më i menaxhueshëm. Ekzistojnë dy lloje:
   • Bateri - Ideale për punë të vogla dhe të shpejta.
   • Me kabllo: megjithëse kablli mund të na kufizojë shumë, ata kanë një kohë më të gjatë përdorimi.
  • Manual: këto janë makinë prerëse mbrojtëse. Këto janë të shkëlqyera për krasitjen e mbrojtjeve të ulta, ose për të përfunduar përsosjen e krasitjes së bërë me një makinë prerëse mbrojtëse.
 • Blades:
  • Fletë e vetme - Përdoret për shkurtimin e mbrojtjeve të mëdha dhe pjesëve të drejta.
  • Tehe të dyfishta: lejoni prerjen në të dy anët dhe në çdo drejtim. Ata bëjnë një prerje më të pastër dhe më precize, dhe gjithashtu dridhen më pak.
 • Llojet e degëve: fortësia dhe trashësia do të përcaktojnë fuqinë e prerësit të mbrojtjes. Sa më e vështirë dhe e trashë, aq më shumë energji do të na duhet. Fuqia përcakton gjatësinë e shiritit dhe hapësirën e dhëmbëve; kështu, sa më shumë fuqi të ketë, aq më e gjatë do të jetë shpata dhe hendeku midis dhëmbëve.
  • Degë të holla: mund të përdoret një model elektrik deri në 400W. Nëse ato janë të gjelbërta, një makinë prerëse mbrojtëse do të bëjë.
  • Degët mesatare: mund të përdoret një model elektrik midis 400 dhe 600W.
  • Degë të trasha: mund të përdoret një model benzine.

Ku të blini një makinë prerëse mbrojtëse?

Nëse keni nevojë për një makinë prerëse mbrojtëse ose po planifikoni të blini një, por nuk jeni të sigurt se ku shesin, duhet ta dini se do ta gjeni për shitje në këto vende:

Amazona

Në Amazon mund të blini shumë gjëra, si për shtëpinë ashtu edhe për kopshtin. Quiteshtë mjaft e lehtë për të gjetur atë që ju nevojitet, pasi ata shesin praktikisht gjithçka. Nëse flasim për makinë prerëse mbrojtëse, do të gjeni të gjitha llojet: makinë prerëse benzine, elektrike, baterie, teleskopike dhe mbrojtëse me një gamë të gjerë çmimesh. Përveç kësaj, shumë kanë marrë vlerësime nga blerësit e tjerë, kështu që zgjedhja e tyre është e lehtë. Pastaj, thjesht duhet ta blini dhe të prisni disa ditë për ta marrë atë në shtëpi.

bricodepot

Në Bricodepot ata shesin shumë produkte të dobishme për cirk. Katalogu i tyre i makinave mbrojtëse është i vogël, por ato kanë të gjitha llojet, dhe me çmime shumë të arsyeshme. E vetmja gjë është se ato mund të blihen vetëm në dyqane fizike, pasi ato nuk kanë një shërbim të shpërndarjes në shtëpi.

Leroy Merlin

Në Leroy Merlin do të gjejmë një larmi të madhe të mjeteve të kopshtarisë. Duke u përqëndruar në prerëset e mbrojtjeve, ato kanë shumë dhe të llojeve të ndryshme, me çmime interesante. Ju mund të zgjidhni modelin tuaj bazuar në vlerësimet (me yje) që klientët e tjerë u kanë dhënë atyre. Pastaj, ju paguani dhe prisni ta merrni atë në shtëpinë tuaj, ose mund të shkoni në një dyqan fizik dhe ta blini direkt nga atje.

Lidl

Lidl ndonjëherë shet makina mbrojtëse, por të dijë me siguri se çfarë ditësh do të kenë duhet të keni kujdes për listën e tyre të postave, ose për të vizituar faqen tuaj në internet herë pas here.

Këshilla për përdorimin e një makinë prerëse mbrojtëse

Përdorni një makinë prerëse mbrojtëse për të shkurtuar në mënyrë të qetë kaçubat tuaja

Këto mjete, nëse përdoren mirë dhe mirëmbahen si duhet, janë të sigurta. Edhe ashtu, vishni syze mbrojtëse, doreza dhe mbrojtëse të dëgjimit para se të shkoni në punë. Përveç kësaj, kurrë mos prerë pranë një gardh metali: Shpata do të kërcejë dhe ne mund të bëjmë shumë dëm.

Kur shkojmë të shkurtojmë mbrojtjet, duhet ta bëjmë nga poshtë lart, Dhe vizatim një lloj harku. Në këtë mënyrë, degët më të trasha do të ekspozohen, kështu që do të jetë më lehtë për ne t'i shohim dhe prerë ato. Nëse bie shi ose ka një parashikim të shiut, ne nuk do ta përdorim atë, pasi rritet rreziku i pësimit të një aksidenti.

Kështu që shpata mund të vazhdojë të prerë si ditën e parë, është shumë e rëndësishme të aplikoni vaj dhe të spërkatni çdo ditë, dhe hiqni gjethet ose drurët e mbetur që kanë. Pjesa tjetër e makinës mbrojtëse duhet të pastrohet me një furçë të butë ose një leckë. Pas çdo përdorimi, duhet të kontrolloni filtrin e ajrit, sepse nëse është e ndyrë fuqia do të ulet dhe konsumi do të rritet.

Kështu, jo vetëm që makina jonë do të jetë në gjendje të bëjë prerje të pastër, por siguria jonë do të garantohet, në një masë të madhe; për të mos përmendur që kopshti do të vazhdojë të duket i mrekullueshëm.