Si të blini produkte për komplet frutash

produkte frutash

Është e zakonshme që, kur keni pemë frutore, ajo që dëshironi është që frutat të bëhen të frytshëm në mënyrë që t'i hani ato. Por ndonjëherë këto kanë problemin se nuk mbarojnë maturimin, ose bien sapo shëndoshen. Për këtë, ju mund të përdorni produkte për grup frutash. A e dini se për çfarë po flasim?

atëherë Ne do t'ju ndihmojmë të dini se cilat janë produktet për kompletin e frutave, si funksionojnë dhe cilat janë më të mirat në treg. Shkoni për të?

Top 1. Produktet më të mira për komplet frutash

rekuizitë

 • Pleh organik i tretshëm në ujë me kalcium dhe bor.
 • Kapacitet i shkëlqyer depërtimi.
 • Parandalon dhe korrigjon gjendjet e mungesës së kalciumit.

Contras

 • Nuk është specifik për grupin e frutave.
 • Kapaciteti është i pakët nëse keni shumë pemë.

Përzgjedhja e produkteve për komplet frutash

Këtu ju lëmë produkte të tjera që mund të jenë interesante për pemët tuaja frutore. Hidhini një sy, mund të gjeni atë që po kërkoni.

SKUALO Fruit Set Inducer Enë 15 ml

Ky induktor i grupeve të frutave është bujqësi organike e certifikuar. Është një produkt për përdorim jo profesional që do të ndihmojë në dhjamosjen e frutave. Thjesht duhet të ndiqni udhëzimet që vijnë në paketim dhe ta aplikoni atë në të korrat.

Nortembio Agro Sulfat Natyral Magnezi 1,2 Kg.

Është një pleh natyral i përbërë kryesisht nga heptahidrat sulfat magnezi. Me të do të përmirësoni fuqinë e lulëzimit dhe rritjes, duke e bërë bimën rezistente ndaj sëmundjeve dhe duke përmirësuar cilësinë e tokës për të rritur rrënjët e saj.

Përdoret për çdo lloj kulture dhe thjesht duhet ta holloni në ujë.

KULTIVERS Pleh për majmëri prej 1 L.

Është bërë nga algat me Objektivi i stimulimit të rritjes së frutave pa përdorur hormone sintetike. Ndër rezultatet që do të merrni do të jetë një rendiment më i lartë i të korrave, si dhe një cilësi më e mirë e frutave. Madhësia, konsistenca, turgiditeti, jeta e dobishme, homogjeniteti dhe ngjyrosja e frutave do të rriten ndjeshëm.

Përveç kësaj, është një produkt 100% ekologjik i paraqitur në një format të lëngshëm prej një litri.

Përgatitja speciale KENOGARD për lulëzimin, ngjitjen dhe zhvillimin e frutave

Ky preparat është i veçantë sepse përmban gjithçka të nevojshme për lulëzimin, kalimin dhe zhvillimin e frutave. Ai gjithashtu ka veti për të parandaluar dhe kontrolluar gjendjet e mungesës.

Duhet të përdoret në trajtimet e para-lulëzimit, formimit të frutave dhe zhvillimit, por edhe kur bima ka një aktivitet fiziologjik më të madh.

Ena është një shishe me një litër dhe në të vendosen indikacionet për përdorimin e saj.

Udhëzues për blerjen e një produkti për komplet frutash

Ndonjëherë ne mendojmë se bimët nuk kanë nevojë për ndihmë për të ecur përpara. por sigurisht që nuk është kështu. Ka raste kur është e rëndësishme t'u ofroni atyre disa lëndë ushqyese për t'i ndihmuar. Dhe një prej tyre janë produktet për komplet frutash.

Tani, Në treg mund të gjeni shumë prej tyre dhe këtu duam të flasim se cilët do të ishin faktorët që do të ndikonin në blerje. Dëshironi të dini se çfarë janë ato? ju themi.

Lloj

Produkte për komplet frutash Ato mund të vijnë në formë pluhuri, lëngu ose pilule. Kur zgjidhni, duhet të përshtateni me nevojat dhe preferencat tuaja, por mbi të gjitha, që ai të përmbajë përbërës specifikë që përmirësojnë vërtetë grupin e frutave; domethënë hormonet bimore dhe lëndët ushqyese thelbësore.

Përveç kësaj, ju rekomandojmë që të siguroheni që produkti të jetë i sigurt si për bimët, kafshët dhe njerëzit. Dhe që mund ta aplikoni lehtësisht, qoftë në tokë, gjethe apo edhe fruta.

çmim

Çmimi i produkteve të kompleteve të frutave mund të ndryshojë shumë në varësi të prodhuesit, llojit të produktit dhe sasisë që blini.

Për t'ju dhënë një ide, ato me hormone bimore janë shumë më të shtrenjta se ato me lëndë ushqyese thelbësore; dhe nëse tashmë i kombinojmë të dyja, atëherë çmimi mund të shkojë shumë më i lartë.

Thënë kjo, në treg i gjeni për disa euro ose për qindra të tilla. Do të varet gjithashtu nga marka, sasia që blini, etj.

Çfarë është grupi i frutave?

Ne kemi folur për kompletin e frutave, por a e kuptoni se çfarë është? Bëhet fjalë për një procesi i maturimit dhe zhvillimit të frutave në bimë. Gjatë këtij procesi, qelizat e frutave fillojnë të ndahen dhe të diferencohen, duke çuar në formimin e karakteristikave specifike të frutave si madhësia, ngjyra, shija dhe struktura.

Ky proces Fillon me fekondimin e ovulave të luleve. Pasi fekondohet, veza bëhet embrion dhe fillon të ndahet dhe të rritet për të formuar frutin.

Secila prej këtyre ndarjeve bën që qelizat të diferencohen për të formuar shtresa dhe struktura të ndryshme të frutave. Shtresa e jashtme bëhet lëkura ose lëvozhga e frutave, ndërsa shtresat e brendshme bëhen tul i frutave. Përveç kësaj, qelizat prodhojnë dhe grumbullojnë substanca ushqyese dhe sheqerna në fruta.

Në varësi të llojit të frutave dhe bimës që keni, kohëzgjatja mund të jetë njëra ose tjetra, kështu që procesi mund të zgjasë nga disa javë në muaj. Përveç kësaj, klima, ushqimi i bimës, drita, sëmundjet ose dëmtuesit mund të ndikojnë në zhvillimin e çdo gjëje.

Nëse shkon mirë, rezultati është se do të keni fruta të mira.

Ku te blej?

blej produkte për komplet frutash

Tani që dini më shumë rreth produkteve për komplet frutash, pyetja e fundit që mund t'i bëni vetes është se ku t'i blini ato. Nuk është e lehtë t'i gjesh ato në dyqanet e zakonshme, kështu që këtu ju rekomandojmë dy sajte ku mund të shkoni për t'i marrë ato.

Amazona

E para është Amazon, jo sepse ka shumë marka dhe produkte, gjë që nuk është e vërtetë, por sepse ju do të bëni gjeni pak më shumë larmi në krahasim me dyqanet e tjera. Sigurisht, kini kujdes me çmimin pasi ndonjëherë zakonisht ngrihet më shumë se ai produkt në një faqe tjetër.

Çerdhe dhe dyqane kopshtesh

Një tjetër opsion, i cili është pothuajse gjithmonë më i zakonshmi, është të shkoni në çerdhe dhe dyqane kopshtesh. Janë operojnë me një ose dy marka produktesh për komplet frutash, por zakonisht janë të cilësisë së mirë dhe i përdorin edhe vetë, kështu që mund t'ju udhëzojnë dhe shpjegojnë se si duhet t'i aplikoni në pemët tuaja.

A e dini tashmë se cilat produkte për komplet frutash do të përdorni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.