Pse NUK duhet ta fikni cigaren në tenxhere

Duhani djeg rrënjët e bimëve

Unë dua të dal pak nga linja editoriale e këtij blogu për të shkruar një artikull në të cilin, së pari, Unë do të shpjegoj pse nuk duhet ta fikni cigaren në tenxhere, dhe së dyti, çfarë mund të bëhet për të mbrojtur bimët dhe t'i bind duhanpirësit që të heqin duhanin në tokën që kanë të përkëdhelurit tanë.

Dhe kjo është se, megjithëse ajo që do të tregoj mund të jetë e qartë, me siguri ka njerëz që nuk e dinë dhe duke pasur parasysh rëndësinë e çështjes, do të flas shumë për të.

Pse nuk duhet ta bëni?

Rrënjët e shkopit të ujit nuk e mbajnë ujin e tepërt

Imazh - Flordeplanta.com.ar

Epo, përgjigjja më e shkurtër dhe më e lehtë për t'u kuptuar është kjo: Pse digjen rrënjët?. Sa e thjeshtë. Por pse bima vdes? Nuk mund të mos ndihem shumë keq kur kaloj, për shembull, pranë një lokali me tarracë, ku kanë vendosur disa kuti lulesh që përfundojnë duke u mbushur me cigare të fikura.

Edhe pse në fillim mund të duket se rrënjët nuk kanë pësuar ndonjë dëmtim, pasi bimët duken në dukje jeshile dhe të shëndetshme, varësisht nga sa i madh është kontejneri dhe sa kohë kanë qenë në të, mund të duhet pak a shumë për të shfaqur simptoma të dukshme që diçka nuk është në rregull. Për ta kuptuar pak më mirë, kam bërë këtë vizatim që është shumë i thjeshtë por do të më ndihmojë për atë që dua të shpjegoj:

duhani vret bimët

Bimët rriten në madhësi ndërsa rrënjët rriten gjithashtu.. Prandaj është kaq e rëndësishme t'i transplantojmë kur shohim se ena është bërë shumë e vogël për ta; pra kur kanë rrënjë që dalin nga tenxhere. Dhe, sigurisht, pasi në enën e tyre të re, këto rrënjë do të fillojnë të mbushin hapësirën që kanë në dispozicion.

Pra, nëse fikim një cigare në tokën e një vazoje të madhe ku një bimë është transplantuar së fundmi, ka të ngjarë që ajo të mos pësojë shumë dëme. Por Nëse e bëjmë atë në një tenxhere të vogël, ose në një ku bima ka ekzistuar për një kohë të gjatë, atëherë do ta ketë të vështirë.. E megjithatë, nëse e kemi zakon ta fikim në vazo, madhësia e vazove nuk do të ketë rëndësi: bimët do të vuajnë shumë për shkak të mbinxehjes që do të ndodhë shumë afër rrënjëve të tyre dhe ato mund të vdesin.

Dhe gjërat ndërlikohen nëse tenxherja e përmendur është prej plastike.. Përveç faktit që ky është një material që digjet shpejt, nëse kemi ende fat që të mbetet i paprekur, sistemi rrënjor i bimës do të digjet, sepse temperatura e brendshme, pra e asaj që ndodhet brenda. toka do të rritet ndjeshëm.

Në varësi të bimës, rrënjët e tij do t'i rezistojnë pak a shumë nxehtësisë: ato të kaktusit mund të përballojnë akoma 50-55ºC për një kohë të shkurtër, ato të panjeve e kanë të vështirë nëse i kalojnë 30ºC. Një cigare e ndezur, sipas portalit Shkrimi Mjekësor, ka një temperaturë prej rreth 800ºC; do të thotë, as impianti më rezistent ndaj nxehtësisë nuk do të ishte në gjendje ta përballonte atë. Për këtë arsye, e përsëris, mos e fikni cigaren në dheun e vazove nëse ka një ose më shumë bimë në to.

Cilat janë dëmet që cigaret u shkaktojnë bimëve?

Tenxhere të mëdha janë ideale për bimë të mëdha

Nëse marrim parasysh se rrënjët janë ato që janë përgjegjëse për thithjen e ujit dhe lëndëve ushqyese nga toka në mënyrë që ato të transportohen më vonë në pjesët e tjera të bimëve, si degët, gjethet dhe lulet, ne. mund të marrë një ide.çfarë mund t'u ndodhë kur sistemi i tyre rrënjor digjet. E saktë: ata do të vdesin. Dhe ata gjithashtu mund ta bëjnë atë shumë shpejt.

Gjethet do të thahen, lulet do të abortojnë, degët, nëse ka, do të prishen., edhe në raste të caktuara -sidomos nëse kjo ndodh gjatë verës- mund të vrasë një dëmtues të tillë si çimkat e miellit, të cilët do të përfitojnë nga dobësia e bimës për t'u ushqyer me lëngjet e saj.

A mund të shpëtohen?

Varet shumë nga sa i dëmtuar është. Nëse shohim që tashmë është tharë shumë, që edhe gërvishtim me thonjtë ose thyejmë një degë të vogël dhe nuk shohim që është e gjelbër, nuk do të mund të bëjmë asgjë për të.. Por gjërat ndryshojnë nëse ka fikur vetëm një cigare: në këtë rast, thjesht do të na duhet të heqim sa më sipër dhe të ujisim me ujë të freskët (por jo të ftohtë; pra rreth 20ºC).

Nëse janë fikur disa cigare, por bima vazhdon të ruajë gjethet e saj të gjelbra, është mirë që ta hiqni nga ajo tenxhere. dhe mbilleni në një tjetër me tokë të re (kujdes: nuk do të heqim atë që ka në rrënjë. Me fjalë të tjera: topi i rrënjës do të mbetet i paprekur).

Çfarë duhet të bëni që njerëzit të mos e shuajnë cigaren në tenxhere?

Rrjeta plastike do të shërbejë për kullim

Epo, unë nuk jam duhanpirës; ne fakt dyshoj se kam alergji nga tymi i duhanit. Por ajo që unë mendoj se duhet të bëjmë është të mbrojmë disi bimët në mënyrë që njerëzit të mos mund të shuajnë cigaret e tyre në tokë. Dhe çfarë mund të bëjmë? Epo për shembull mbrojini ato duke vendosur rrjetë plastike (ne shitje këtu) në tokën e përmendur.

Sigurisht, vetëm kjo nuk mund të arrijë shumë. Kështu që do të duhet të ofrohet një alternativë, si vendosja e tavëllave, apo edhe një tenxhere me dhe, por pa bimë. Këtë të fundit, për shembull, e kam parë në një lokal dhe për shkak të sasisë së të pasmeve që kishte, më dukej se u shkonte.

Pra, shpresoj që ky artikull t'i ndihmojë bimët të jenë më të qeta kur duhanpirësit vijnë në shtëpi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.