Pse palmat nuk janë pemë?

Palmat nuk janë pemë

Ekziston një besim i fortë se palmat janë pemë. Është një frazë që shkruhet në libra, blogje dhe enciklopedi. Por realiteti është se Janë dy lloje bimësh shumë të ndryshme., gjithashtu. Nuk është si të krahasosh një pishë me një panje: e para është një pemë halore dhe e dyta është një pemë gjethegjerë, po, por ata kanë një paraardhës të përbashkët dhe një mënyrë jetese të ngjashme, kështu që janë të dy pemë. Palmat janë një histori tjetër.

Por cili është ndryshimi midis tyre? Çfarë duhet të shikojmë për të parë nëse një bimë është një pemë apo një palmë? Më pas do t'ju shpjegoj pse palmat nuk janë pemë.

Janë bimë monokotiledone

Palm Washingtonia cotyledon e vetme

Imazhi – Wikimedia/RickP

Ashtu si barërat, megjithëse palmat janë vërtet megaforbia (barëra gjigante). Kur farat mbijnë, mbin një kotiledon (gjethe primitive), e cila të kujton shumë barin e lëndinës për shembull.. Kjo fletëpalosje mund të ndahet në dy fletëpalosje, siç është rasti me Wodyeta për shembull, por zakonisht është e thjeshtë, si ajo e Phoenix ose Washingtonia.

Tani, të qenit një bimë monokotiledone është më shumë se kaq, siç do të mund ta shihni tani.

Ata shumohen vetëm me fara

Metoda e prerjes përdoret gjerësisht në përhapjen e pemëve, por në palma është e vështirë të bëhet siç duhet. Nga njëra anë, janë shumë pak që zhvillojnë disa trungje, si p.sh Chamaerops humilis, Phoenix dactylifera, Cyrtostachys renda o Nannorhops Ritchiana; dhe nga ana tjetër, këto bimë nuk kanë një kambium ose meristem dytësor. Dhe pa këtë meristem, i cili përbëhet nga qeliza meristematike, nuk mund të ketë rritje.

Në fakt, struktura e tij është fibroze dhe jo drunore. Për këtë arsye, trungu i tij nuk është një trung i vërtetë, pasi edhe ata nuk zhvillojnë unaza të rritjes, por kjo njihet me emrin stipe. Nëse duam të riprodhojmë një palmë në mënyrë aseksuale, do të duhet t'i ndajmë pinjollët - në rast se i zhvillon - me rrënjë.

Areca është një palmë shumëkallëshe
Artikulli i lidhur:
A mund të bëhen prerjet e palmës?

Ata rriten në lartësi, jo në diametër

Mostrat e Roystonea regia

Imazh - Wikimedia / Forest & Kim Starr

Palmat, si barishtet e tjera, mund të rriten vetëm gjatë. Kjo ata e bëjnë këtë falë një meristemi terminal që është i mbrojtur në sythin terminal. Prandaj, ajo që mund të ngatërrojmë me lëvoren e shkopit janë mbetjet e gjetheve që janë tharë.

Dhe jo vetëm kaq, kur p.sh., mbahen në vazo të vogla për një kohë të gjatë dhe pas disa vitesh mbillen në tokë, ndërsa rriten, do të shihet se kërcelli ose trungu i rremë ka një ngushtim të theksuar. në një lartësi të caktuar.

Palmat nuk janë gjetherënëse

Nga më shumë se 3 mijë lloje të palmave që janë përshkruar, nuk ka asnjë që të humbasë gjethet (të paktën, jo si rezultat i motit). Si të gjitha bimët, ato i humbasin pasi ato gjethe plaken dhe thahen, por asgjë më shumë. Protagonistët tanë duhet të kenë gjithmonë një numër minimal gjethesh gjatë gjithë vitit për t'u rritur dhe për të kryer fotosintezën.

Edhe në rast zjarri ose një sulmi të madh dëmtuesish, dhe për sa kohë që kulmi (ose udhëzuesi i rritjes) nuk është dëmtuar, të reja së shpejti do të mbijnë.

Gjethet janë tre llojesh

Gjethet e palmave mund të jenë të tre llojeve

Gjethet e pemëve mund të jenë të shumë llojeve: heshtak, obovate, eliptike, paripinnate, dykëmbëshe,... Por ato të palmave kanë vetëm tre: pinnate, costapalmate dhe palmate.

  • gjethe me këmbë: ato formohen nga gjilpëra ose fletëpalosje që mbijnë pingul në raki, që është kërcelli që e bashkon atë me trungun e rremë. Shembuj: Phoenix, Roystonea, Cyrtostachys, Butia, Syagrus.
  • gjethe palmate: janë ato që janë në formë tifoze, si ato të Washingtonias.
  • Costapalmate largohet: janë në formë të rrumbullakët ose ovale, të ndara në segmente të shumta që priren të "varen", siç është rasti me speciet Sabal.

Lulet e palmave janë gjithmonë të grupuara në tufë lulesh

Të gjithë kemi parë pemë të lulëzuara në një moment: shumë prej tyre janë të dukshme, me pjesët e tyre të diferencuara mirë. Por ato të palmave janë të ndryshme: shfaqen gjithmonë të grupuara në tufë lulesh, e ndonjëherë edhe këto degë. Lulet e vogla janë shumë të vogla, një centimetër në diametër ose më pak, dhe zakonisht kanë ngjyrë të çelur (të verdhë, krem; rrallë rozë ose të kuqe).

Jo vetëm ajo: ka lloje të caktuara që lulëzojnë vetëm një herë në jetën e tyre, si Hyphaene thebaica ose Spektabilizimi Tahina. Këto janë bimë monokarpike. Dhe jo, nuk ka asnjë pemë që është.

Rrënjët e saj janë të rastësishme

Rrënjët e palmës janë aventureske

Rrënjët e rastësishme janë ato që mbijnë nga e njëjta pikë, dhe të gjitha kanë pak a shumë të njëjtën gjatësi.. Në rastin e atyre me palma, ato fillojnë kështu, por pastaj ka të tjera që mund të jenë ajrore. Për shembull, ata mund t'i prodhojnë ato për të përmirësuar ankorimin në tokë, ose sepse janë në një zonë ku era fryn fort, ose sepse rriten pranë rrjedhave ujore.

Sa thellë shkojnë? Varet nga lloji dhe vendi ku jetoni, por ato mund të masin deri në 15 metra nëse toka është e butë dhe ekzemplari është i rritur. Por ndryshe nga sa mund të duket, ata nuk kanë forcë të thyejnë trotuaret. Kjo është diçka që mund të verifikohet thjesht duke vëzhguar një palmë që është rritur në asfalt: sapo të mbarojë hapësira, rritja e saj do të ndalet dhe nëse ka akses të lirë nga njëra anë, ajo do të rritet drejt asaj ane.

Një fakt i fundit: palmat u shfaqën shumë më vonë se pemët

Edhe pse nuk është një ndryshim fizik, është interesante të dihet se palmat janë bimë më “moderne”. Në fakt, u shfaq rreth 140 milion vjet më parë; Në vend të kësaj, dihet se paraardhësit e Xhinko biloba, e cila është një nga pemët më primitive, ka ekzistuar tashmë më shumë se 300 milionë vjet më parë.

Kur shfaqet një lloj "i ri" i bimës, është normale që specie të reja të ngjashme të fillojnë të shfaqen menjëherë pas., pasi kolonizojnë pjesë të tjera të territorit, dhe jo më shumë se njëqind milionë vjet më vonë. Kushtet klimatike dhe të tokës ndryshojnë, pak a shumë, më ngadalë ose më shpejt, por ato ndryshojnë. Kur kjo ndodh, bimët duhet të përshtaten sa më shpejt që të jetë e mundur nëse duan të mbijetojnë.

Dhe për të gjitha këto, palmat nuk mund të konsiderohen pemë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.