Raphia australis, një palmë mbresëlënëse

Raphia australis, një palmë mbresëlënëse

La raphia australis Është një larmi palme që të bën përshtypje me madhësinë dhe lartësinë e saj. Në fakt, ajo ka gjethet më të gjata nga të gjitha bimët e njohura, dhe vetëm për këtë arsye është në gjendje të na lërë pa fjalë kur e shikojmë.

Sot ju ftojmë të zbuloni më thellë këtë larmi palme vendase në Afrikë dhe ta dalloni atë nga varietetet e tjera që mund të jenë të ngjashme. Kini parasysh mirë, sepse me siguri do të bëhet një nga të preferuarit tuaj.

Origjina dhe habitati natyror i raphia australis

Origjina dhe habitati natyror i raphia australis

Kjo është një pemë palme vendase në Afrikë, vendase në rajonet tropikale dhe subtropikale. Habitati i tij natyror është i shpërndarë midis zonave perëndimore dhe qendrore të kontinentit afrikan. Edhe pse është gjithashtu e mundur të shihen ekzemplarë në Afrikën lindore dhe jugore.

Për shkak të degradimit të habitatit për të shfrytëzuar burimet, prania e tij në disa zona ka filluar të kërcënohet. Nuk është një specie e rrezikuar, por ekziston shqetësimi për nevojën për të ruajtur habitatin e saj natyror për të garantuar mbijetesën e tij afatgjatë, dhe biodiversiteti i lidhur me ekosistemet tropikale të Afrikës.

Ai është përgjegjës për sigurimin e strehimit dhe ushqimit për kafshët, si dhe ndihmon në stabilizimin e tokës dhe parandalimin e erozionit në zonat bregdetare, duke e bërë atë një specie me vlerë të lartë për ekosistemin.

Në natyrë, kjo palmë zakonisht rritet në zonat bregdetare dhe lumore, megjithëse mund të rritet edhe në zonat e brendshme nëse ka lagështi të mjaftueshme.

Karakteristikat fizike të raphia australis

Karakteristikat fizike të raphia australis

Ne kemi parë tashmë se ku zhvillohen këto palma dhe, me këtë, Mund të kemi një ide se cilat karakteristika fizike kanë për t'u përshtatur me mjedisin.

Po flasim për një pemë nga familja Arecaceae ose palma. Kjo është një nga familjet më të mëdha të bimëve të datuar ndonjëherë, që nga ajo kohë Ai përfshin më shumë se 2.600 lloje të shpërndara në të gjithë botën.

Gjinia raphia përfshin disa lloje, por këtë herë ne fokusohemi tek australis, të cilat mund t'i dallojmë nga karakteristikat e mëposhtme:

lartësia e palmës

Siç thamë edhe më parë, kjo varietet shquhet për lartësinë e saj. Në kushte plotësisht të zhvilluara, mund të arrijë deri në 25 metra gjatësi, gjë që e bën atë një nga speciet më të larta të palmave në kontinentin afrikan.

trung

Ashtu si me varietetet e tjera të palmës, kjo ka një trung të hollë dhe të drejtë në bazën e saj, por që Ajo mund të bëhet më e trashë dhe madje e lakuar ndërsa ngrihet.

Diametri i saj Mund të ndryshojë nga 20 deri në 40 centimetra, të mund të mbajë peshën e gjetheve, të cilat kanë përmasa të mëdha.

Trungu mund të ndryshojë nga gri në kafe, me një strukturë të lëmuar që bëhet më e ashpër ndërsa palma plaket.

Kupa Raphia australis

Një nga tiparet më dalluese të kësaj peme palme janë gjethet e saj të mëdha, me pendë. Të listuara si gjethet më të mëdha nga të gjitha bimët e njohura, dhe fakti është se gjethet deri në 25 metra të gjata janë datuar.

Lloji i gjetheve është prototip i palmave, në të cilat çdo gjethe përbëhet nga segmente të shumta të ngushta dhe fleksibël, me një ngjyrë të gjelbër intensive dhe një teksturë të butë dhe fleksibël. Gjethja e saj krijon një tendë të dendur me një pamje të harlisur falë formës së saj të harkuar.

Lule dhe fruta

Kjo pëllëmbë prodhon lule të vogla, të matura që grupohen në tufë lulesh në fund të degëve. Zakonisht kanë ngjyrë kremi ose të verdhë të zbehtë. Edhe pse ato nuk janë lule shumë të dukshme më vete, Ato janë interesante për t'u vlerësuar kur lulëzimi i pemës së palmës është i bollshëm.

Pas tyre dalin disa fruta në formë vezake që kanë brenda një farë të vetme.. Në varësi të specieve dhe kushteve të rritjes, Fruti mund të jetë mishor ose fijor pasi të jetë pjekur.

Ato nuk janë fruta për konsum njerëzor, por janë ushqim i mirë për një shumëllojshmëri të gjerë kafshësh. Kjo kontribuon në shpërndarjen e farave dhe shfaqjen e palmave të reja në vende të ndryshme.

A ka druri juaj vlerë tregtare?

Raphia australis nuk është një palmë që rritet për vlerën e saj tregtare. Siç e kemi theksuar, fruti i tij nuk është i ngrënshëm për njerëzit. Druri i tij ka një vlerë të caktuar në kontekstet lokale, por përdorimi tregtar i tij është shumë i kufizuar.

Kjo pemë palme nuk është burim i prodhimit të drurit, sepse trungu i saj është i hollë dhe fijor, kështu që nuk është në gjendje të prodhojë një sasi të mirë druri. Nga ana tjetër, është një dru fijor dhe i butë që nuk është i përshtatshëm për përdorime strukturore ose për zdrukthtari, sepse mund të deformohet lehtë.

Kushtet për zhvillimin e mirë të raphia australis

Në mënyrë që të rritet dhe të shfaqë madhësinë e saj mbresëlënëse, Kjo pemë palme duhet të ekspozohet ndaj kushteve shumë specifike:

Klimë

Është një varietet tipik i klimës tropikale dhe subtropikale, kështu që është mësuar të ekspozohet ndaj temperaturave të ngrohta gjatë gjithë vitit.

Temperatura ideale për të varion nga 20º deri në 30º C, dhe ajo nuk e përballon fare mirë të ftohtin, dhe shumë më pak ngrica.

Drita e diellit

Për shkak të origjinës së saj, është një palmë që pëlqen të marrë orë e orë të tëra rrezet e diellit direkte. Në fakt, Nuk do të rritet aq sa duhet nëse vendndodhja e tij nuk ka orë të mjaftueshme dritë.

unë zakonisht

Kjo specie vepron më mirë në tokë të lagësht dhe të drenazhuar mirë. Edhe pse mund të tolerojë përmbytjet sezonale tipike të vendit të origjinës, nuk përballon mirë mbytjen e zgjatur të ujit, Prandaj, është e rëndësishme që toka të ketë kapacitet të mirë kullues.

Përveç kësaj, këshillohet që të keni në dispozicion një sasi të mirë të lëndës organike për t'u rritur shëndetshëm.

lagështi

Raphia australis Zhvillohet më së miri në zonat me lagështi mjedisore relativisht të lartë. Pavarësisht kësaj, ai mund të tolerojë thatësirën e moderuar, përderisa është tashmë plotësisht e vendosur në terren.

hapësirë

Për shkak të gjatësisë së madhe të gjetheve të saj, kjo palmë ka nevojë për hapësirë ​​të mjaftueshme për t'u rritur. Prandaj, kur bëhet një plantacion, është e rëndësishme të respektohet një distancë nga bimët dhe strukturat e tjera, në mënyrë që të mos ketë probleme në të ardhmen.

Raphia australis është një pemë palme spektakolare në madhësi dhe bukuri, e cila arrin potencialin e saj të plotë në klimat e ngrohta dhe të lagështa. A e njihnit?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.